Protokół nr 9/17 z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Geodezji, Gospodarki Wodnej, Ochrony Środowiska i Leśnictwa Rady Powiatu Łomżyńskiego w dniu 1 marca 2017 roku
Komisja obradowała w pięcioosobowym składzie na ogólną liczbę pięciu członków Komisji, co stanowi kworum, przy którym Komisja może obradować i podejmować prawomocne opinie, wnioski, uchwały oraz stanowiska (lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu).
W posiedzeniu brali udział także zaproszeni goście (lista obecności gości stanowi załącznik nr 2 do protokołu).
Skład funkcyjny członków Komisji, który został ustalony podczas pierwszego posiedzenia przedstawia się następująco:
- Barbara Zalewska – Przewodnicząca Komisji.
- Dariusz Kossakowski – Wiceprzewodniczący Komisji.
- Adam Zaczek – członek Komisji.
- Elżbieta Parzych – członek Komisji.
- Stefan Szymański – członek Komisji
Przewodnicząca Komisji przypomniała, że zaproponowany porządek posiedzenia obejmuje następujące tematy:
- Zaopiniowanie projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia „Programu ochrony środowiska powiatu łomżyńskiego na lata 2017-2020 z perspektywą na lata 2021-2024”.
- Opracowanie i przyjęcie planu pracy Komisji na 2017 rok.
- Sprawy różne.
Z kolei nawiązując do powyższego zapytała zebranych czy mają jakieś pytania bądź zastrzeżenia odnoszące się do przedstawionych tematów.
Wobec ich braku ogłosiła przejście do realizacji punktu pierwszego.
Ad. 1 Przewodnicząca Komisji o zabranie głosu poprosiła Naczelnika Wydziału ROŚB.
Wacław Sierbiński – przedstawił założenia Programu ochrony środowiska powiatu łomżyńskiego na lata 2017-2020 z perspektywą na lata 2021-2024”. Objaśniając dodał, że funkcje niniejszego Programu to: realizacja polityki ekologicznej państwa na terenie powiatu; strategiczne zarządzanie regionem w zakresie ochrony środowiska i gospodarki odpadami; wdrażanie zasady zrównoważonego rozwoju; przekazanie informacji na temat zasobów środowiska przyrodniczego oraz stanu poszczególnych komponentów środowiska; przedstawienie problemów i zagrożeń ekologicznych, proponując sposoby ich rozwiązania w określonym czasie; organizacja systemu informacji o stanie środowiska i działaniach zmierzających do jego poprawy. Przy tym Program obejmuje następujące zagadnienia merytoryczne: ochronę środowiska przyrodniczego; gospodarkę leśną; gospodarkę wodno-ściekową; ochronę atmosfery; energooszczędność; sprawy bezpieczeństwa ekologicznego; kształtowania świadomości ekologicznej; propagowania proekologicznych form działalności gospodarczej. Misja Programu ma nazwę: „OD BIEBRZY PRZEZ NAREW PO PISĘ. Ochrona i zrównoważone wykorzystanie unikalnych zasobów środowiska przyrodniczego drogą rozwoju powiatu łomżyńskiego”. Cele Priorytetowe POŚ to: OCHRONA ATMOSFERY, ZMNIEJSZENIE ZANIECZYSZCZENIA I OCHRONA PRZED ZAGROŻENIAMI ŚRODOWISKA NATURALNEGO ORAZ MONITORING ŚRODOWISKA, OCHRONA WÓD I RACJONALNA GOSPODARKA WODNO – ŚCIEKOWA, UNIKANIE ZAGROŻEŃ EKOLOGICZNYCH I RACJONALNA GOSPODARKA ODPADAMI, EDUKACJA EKOLOGICZNA I WZROST ŚWIADOMOŚCI EKOLOGICZNEJ SPOŁECZEŃSTWA.
Następnie została zarządzona dyskusja.
Zebrani nie wnieśli uwag odnoszących się do powyższego tematu.
W zarządzonym głosowaniu, członkowie Komisji 5 głosami „za”, głosów przeciwnych oraz wstrzymujących się nie było, pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie uchwalenia „Programu ochrony środowiska powiatu łomżyńskiego na lata 2017-2020 z perspektywą na lata 2021-2024” (opina Komisji stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu).
Ad 2 Przewodnicząca Komisji przypomniał, że kolejnym tematem jest opracowanie i przyjęcie planu pracy Komisji na 2017 rok. Mając na uwadze powyższe poprosił o zgłaszanie propozycji.
Następnie członkowie Komisji, w oparciu o sugestie naczelników właściwych wydziałów Starostwa Powiatowego oraz kierowników właściwych jednostek organizacyjnych, 5-ma głosami „za”, głosów przeciwnych oraz wstrzymujących się nie było, przyjęli plan pracy Komisji wg następującego układu:
I/II kwartał:
- Analiza sprawozdania z wykonania budżetu za 2016 rok.
I/II kwartał:
- Zapoznanie się i zaopiniowanie projektu „Programu Ochrony Środowiska powiatu łomżyńskiego na lata 2017 – 2020 z perspektywą na lata 2021 – 2024.
II kwartał:
- Zapoznanie się z informacją Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży oraz Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łomży dotyczącą stanu bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego na terenie powiatu, w kontekście m. in. Łagodzenia skutków ASF i ptasiej grypy.
II kwartał:
- Omówienie gospodarki łowieckiej prowadzonej przez koła łowickie dzierżawiące na terenie powiatu obwody polne, w tym współpraca z Wojewodą Podlaskim w zakresie realizacji obowiązku wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny (Przedstawiciel Wojewody Podlaskiego, Prezesi Kół Łowieckich, Nadleśniczowie Nadleśnictw Łomża i Nowogród, Łowczy Okręgowy w Łomży, przedstawiciele Podlaskiej Izby Rolniczej).
II kwartał:
- Zapoznanie się z działaniami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 uruchomionymi i planowanymi do wdrożenia w 2017 roku (przedstawiciel Oddziału Regionalnego lub Biura Powiatowego ARiMR w Łomży).
III kwartał:
- Zapoznanie się z informacją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku nt. zasad szacowania szkód oraz wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta objęte ochroną (m.in. bobry i wilki).
IV kwartał:
- Zapoznanie się z działaniami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 uruchomionymi i planowanymi do wdrożenia w 2018 roku (przedstawiciel Oddziału Regionalnego lub Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży).
IV kwartał:
- Rozpatrzenie i zaopiniowanie projektu budżetu na 2018 rok.
IV kwartał:
- Opracowanie i przyjęcie planu pracy Komisji na 2018 rok.
Poza tym w planie pracy Komisji na 2017 rok zostało uwzględnione opiniowanie projektów właściwych uchwał Rady Powiatu (podlegających pod zakres kompetencyjny Komisji) oraz analizowanie innych zagadnień podlegających pod kompetencje Komisji. Zadanie to będzie realizowane doraźnie – w miarę potrzeb, które wynikną w trakcie roku (plan pracy Komisji stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu).
Ad. 3 Ponadto nie zostały zgłoszone inne zagadnienia, które w ocenie zgromadzonych wymagałyby przeprowadzenia analizy przez Komisję.
Następnie, wobec braku chętnych do dalszej dyskusji oraz z uwagi na wyczerpanie tematów, które miały być przedmiotem obrad Komisji, Przewodnicząca – Barbara Zalewska, zakończyła 9-te posiedzenie Komisji Rolnictwa, Geodezji, Gospodarki Wodnej, Ochrony Środowiska i Leśnictwa.