BIP - Starostwa Powiatowego w Łomży

Biuletyn Informacji Publicznej

KRAWIEC W SADZAWCE

Renaturyzacja raka stawowego w dolinie Narwi
Ten rak stawowy za chwilę zostanie wpuszczony do stawu w parku podworskim w Drozdowie. Fot.: M. Grużewski
Ten rak stawowy za chwilę zostanie wpuszczony do stawu w parku podworskim w Drozdowie. Fot.: M. Grużewski
14 października 2004 roku do stawu parkowego znajdującego się w otoczeniu Muzeum Przyrody w Drozdowie wpuszczono ponad 200 osobników raka stawowego będących w różnym wieku. Materiał obsadowy przekazał Okręg Tarnobrzeski Polskiego Związku Wędkarskiego, a wcześniej Okręg Łomżyński PZW pomógł w usunięciu kilkudziesieciu ton mułu z sadzawki w parku podworskim. Akcją reintrodukcji raka stawowego na ziemi łomżyńskiej kieruje dr Witold Strużyński z Katedry Zoologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Rak stawowy Pontastacus leptodactylus zwany też rakiem błotnym, długoszczypcowym lub, ze względu na długie i smukłe szczypce określany po prostu krawcem zasiedla najczęściej wody stojące. Ma niższe wymagania siedliskowe, niż rak szlachetny. W warunkach naturalnych, podobnie jak rak szlachetny, spotykany jest w Polsce niezwykle rzadko. Na ziemiach polskich pojawił się w drugiej połowie XIX wieku wprowadzony ze zlewisk Mórz: Czarnego i Kaspijskiego w miejsce raka szlachetnego, którego zdziesiątkowała tzw. dżuma racza. Okazało się że rak stawowy też nie jest odporny na tę chorobę wywoływaną przez grzyb Aphanomyces astaci. przywieziony z Ameryki Północnej do Europy w komorach balastowych statku który przycumował w jednym z portów włoskich w 1860 r. Przypuszcza się, że ok. 90% pierwotnego pogłowia raków zostało unicestwione przez dżumę raczą. Obecnie w Polsce, na prawie 2/3 obszaru naszego kraju spotyka się raka pręgowatego, sprowadzonego z Ameryki Północnej w miejsce raków: szlachetnego i błotnego. Rak pręgowaty, często zwany amerykańskim, oprócz tego, że jest odporny na raczą dżumę, może także żyć w wodach o dużym stopniu zanieczyszczenia i wykazuje dużą rozrodczość.
Raki stawowe wpuszczone do sadzawki w Drozdowie mogą okazać się cennym materiałem do zaraczania okolicznych wód znajdujących się w dolinie Narwi. Rak stawowy lubi przebywać w zbiornikach wody stojącej. Charakteryzuje się większą tolerancją na niekorzystne czynniki fizyko-chemiczne, niż rak szlachetny. W zbiornikach takich jak sztuczne stawy jest szansa odizolowania raka stawowego od raka pręgowatego, który jest często nosicielem dżumy raczej.
Data powstania: czwartek, 14 paź 2004 13:35
Data opublikowania: czwartek, 14 paź 2004 15:17
Data edycji: czwartek, 14 paź 2004 15:34
Opublikował(a): Marcin Rydzewski
Zaakceptował(a): Marcin Rydzewski
Artykuł był czytany: 10861 razy
Ilość edycji: 1