BIP - Starostwa Powiatowego w Łomży

Biuletyn Informacji Publicznej

Protokół nr 2/18 z posiedzenia Zarządu Powiatu Łomżyńskiego w dniu 11 grudnia 2018 roku.

Posiedzenie odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łomży, przy ul. Szosa Zambrowska 1/27. Otwarcie obrad nastąpiło o godzinie 9.00 natomiast zakończenie o godzinie 10.30

W posiedzeniu udział wzięli członkowie Zarządu:

1.      Lech Marek Szabłowski
- Starosta – Przewodniczący Zarządu.
2.      Maria Dziekońska
- Wicestarosta.
3.      Tadeusz Góralczyk 
- członek  Zarządu.
4.      Kazimierz Polkowski
- członek  Zarządu.
5.      Agnieszka Zduńczyk
- członek  Zarządu.
Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokołu.

W posiedzeniu uczestniczyli również zaproszeni goście – lista obecności gości stanowi załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.

 

Ad.1 Przewodniczący Zarządu – Lech Szabłowski na wstępie przywitał wszystkich zgromadzonych, po czym kontynuując obrady stwierdził, że proponowany porządek posiedzenia przedstawia się następująco:

1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z 1-go posiedzenia Zarządu.
3. Podjęcie uchwały w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na powierzenie organizacji pozarządowej prowadzącej działalność pożytku publicznego prowadzenia jednego punktu, w którym będzie udzielana  nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie  w Powiecie Łomżyńskim w 2019 roku.
4. Pojęcie uchwały w sprawie wyników konsultacji społecznych z organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego  i wolontariacie.
5. Przyjęcie projektu uchwały Rady Powiatu Łomżyńskiego w sprawie uchwalenia „Programu współpracy Powiatu Łomżyńskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie w roku 2019”.
6. Przyjęcie projektu uchwały Rady Powiatu Łomżyńskiego w sprawie ustalenia wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego przechowywanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów powstałych w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdu.
7. Podjęcie uchwały w sprawie powołania komisji konkursowej do zaopiniowania ofert na realizację zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej polegającego na prowadzenie środowiskowego domu samopomocy na 53 miejsc dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
8. Podjęcie uchwały w sprawie powołania komisji konkursowej do zaopiniowania ofert na realizację zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej polegającego na prowadzeniu domu pomocy społecznej na 30 miejsc dla osób w podeszłym wieku oraz na prowadzeniu domu pomocy społecznej na 20 miejsc dla osób przewlekle chorych psychicznie.
9. Podjęcie uchwały w sprawie powołania komisji konkursowej do zaopiniowania ofert na realizację zadnia publicznego z zakresu pomocy społecznej polegającego na prowadzeniu domu pomocy społecznej na 56 miejsc dla kobiet przewlekle psychicznie chorych.
10. Przyjęcie projektu uchwały Rady Powiatu Łomżyńskiego zmieniająca uchwałę w sprawie wskazania zadań i przeznaczenia środków na ich realizację w 2018 roku
z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
11. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu łomżyńskiego na 2018 rok.
Informacja Dyrektora ZDP w Łomży dotycząca zimowego utrzymania dróg powiatowych na terenie Powiatu Łomżyńskiego.
12. Sprawy różne:
1) informacja Dyrektora ZDP w Łomży dotycząca zimowego utrzymania dróg powiatowych na terenie Powiatu Łomżyńskiego,
rozpatrzenia wniosku Wójta Gminy Piątnica w sprawie zwolnienia mieszkańców wsi Jeziorko z opłat za wydanie nowego prawa jazdy, w związku ze zmianami administracyjnymi;
2) podział dotacji na szkolne schroniska młodzieżowe, schronisko w Drozdowie oraz w Wiźnie;
3) zapoznanie z proponowanym porządkiem II sesji rady Powiatu Łomżyńskiego.
 

Następnie Przewodniczący Zarządu – Lech Szabłowski poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag odnoszących się do przytoczonych tematów.

 

Wobec ich braku ogłosił przejście do kolejnego punktu porządku obrad.

 

Ad.2 Przewodniczący Zarządu zapytał zgromadzonych czy mają pytania lub zastrzeżenia do protokołu z 1. posiedzenia Zarządu Powiatu Łomżyńskiego.

 

W związku z brakiem pytań lub uwag zostało zarządzone głosowanie, w wyniku którego protokół z 1. posiedzenia Zarządu Powiatu został przyjęty 5 głosami za, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

 

Ad.3 Renata Wierzba – główny specjalista w Wydziale PRiK – przedstawiła projekt uchwały w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na powierzenie organizacji pozarządowej prowadzącej działalność pożytku publicznego prowadzenia jednego punktu, w którym będzie udzielana  nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie  w Powiecie Łomżyńskim w 2019 roku

 

Z kolei została zarządzona dyskusja.

 

Wicestarosta – Maria Dziekońska – dodała, że z jej inicjatywy został przedstawiona propozycja , aby wyłoniony podmiot w przedmiotowym zakresie konkursowym, jako dodatkowy element edukacji prawnej dla mieszkańców także będzie wprowadził konwersacje we wszystkich 9-ciu gminach – nt. najbardziej aktualnych problemów prawnych mieszkańców danej gminy. Planowane jest jedno spotkanie w ciągu roku na każdą gminę. Porozumienia będą podpisywane w najbliższym czasie.

 

Zebrani nie wnieśli innych uwag lub pytań odnoszących się do niniejszego tematu.

 

W zarządzonym głosowaniu członkowie Zarządu, 5-ma głosami „za”, głosów przeciwnych   i wstrzymujących się nie było, podjęli uchwałę w sprawie zmian w budżecie powiatu łomżyńskiego na 2018 rok (uchwała Zarządu Powiatu Łomżyńskiego Nr 2/6/2018 z dnia 11 grudnia 2018 roku stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu).

Ad.4 Elżbieta Gosk – główny specjalista w Wydziale PRiK – przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyników konsultacji społecznych z organizacjami pozarządowymi i podmiotami,  o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

 

Z kolei została zarządzona dyskusja.

 

Zebrani nie wnieśli uwag lub pytań odnoszących się do niniejszego tematu.

 

W zarządzonym głosowaniu członkowie Zarządu, 5-ma głosami „za”, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było, podjęli uchwałę w sprawie zmian w budżecie powiatu łomżyńskiego na 2018 rok (uchwała Zarządu Powiatu Łomżyńskiego Nr 2/7/2018 z dnia 11 grudnia 2018 roku stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu).

 

Ad.5 Elżbieta Gosk – główny specjalista w Wydziale PRiK – przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Łomżyńskiego w sprawie uchwalenia „Programu współpracy Powiatu Łomżyńskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w roku 2019”.

 

Z kolei została zarządzona dyskusja.

 

Zebrani nie wnieśli uwag lub pytań odnoszących się do niniejszego tematu.

 

W zarządzonym głosowaniu członkowie Zarządu, 5-ma głosami „za”, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było, przyjęli projekt uchwały Rady Powiatu Łomżyńskiego w sprawie uchwalenia „Programu współpracy Powiatu Łomżyńskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w roku 2019”.

 

Ad.6 Karolina Przybyłek – Zastępca Naczelnika Wydziału PRiK – przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Łomżyńskiego w sprawie ustalenia wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi      i jego przechowywanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów powstałych w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdu.

 

Z kolei została zarządzona dyskusja.

 

Tadeusz Góralczyk – zapytał czy w projekcie uchwały przewidywany jest wzrost tych stawek.

 

Karolina Przybyłek – odpowiedziała twierdząco. Dodała, że wzrost ten jest minimalny.

 

Przewodniczący Zarządu zapytał ilu przedsiębiorców obsługuje usługi w zakresie usunięcia pojazdu z drogi i jego przechowywanie na parkingu strzeżonym.

 

Karolina Przybyłek – odpowiedziała, że są to 3 podmioty.

 

Zebrani nie wnieśli dalszych uwag lub pytań odnoszących się do niniejszego tematu.

 

W zarządzonym głosowaniu członkowie Zarządu, 5-ma głosami „za”, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było, przyjęli projekt uchwały Rady Powiatu Łomżyńskiego w sprawie ustalenia wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego przechowywanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów powstałych w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdu.

 

Ad.7 Izabela Grochowska – główny specjalista w PCPR w Łomży – przedstawiła projekt uchwały w sprawie powołania komisji konkursowej do zaopiniowania ofert na realizację zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej polegającego na prowadzenie środowiskowego domu samopomocy na 53 miejsc dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Reasumując dodała, że wpłynęła tylko jedna oferta – dotychczasowego realizatora tego zadnia.

 

Z kolei została zarządzona dyskusja.

 

Z kolei członkowie Zarządu, jako przedstawicieli Zarządu zgłosili następujące sposoby do prac w komisji konkursowej: Maria Dziekońska – Przewodnicząca Komisji, Tadeusz Góralczyk – członek Komisji, Kazimierz Polkowski – członek Komisji.

 

Zebrani nie wnieśli uwag lub pytań odnoszących się do niniejszego tematu.

 

W zarządzonym głosowaniu członkowie Zarządu, 5-ma głosami „za”, głosów przeciwnych  i wstrzymujących się nie było, podjęli uchwałę w sprawie powołania komisji konkursowej do zaopiniowania ofert na realizację zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej polegającego na prowadzenie środowiskowego domu samopomocy na 53 miejsc dla osób z zaburzeniami psychicznymi (uchwała Zarządu Powiatu Łomżyńskiego Nr 2/8/2018 z dnia 11 grudnia 2018 roku stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu).

 

Ad.8 Izabela Grochowska – główny specjalista w PCPR w Łomży – przedstawiła projekt uchwały w sprawie powołania komisji konkursowej do zaopiniowania ofert na realizację zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej polegającego na prowadzeniu domu pomocy społecznej na 30 miejsc dla osób w podeszłym wieku oraz na prowadzeniu domu pomocy społecznej na 20 miejsc dla osób przewlekle chorych psychicznie. Reasumując dodała, że wpłynęła tylko jedna oferta – dotychczasowego realizatora tego zadnia.

 

Z kolei została zarządzona dyskusja.

 

Z kolei członkowie Zarządu, podobnie jak w poprzednim przypadku, jako przedstawicieli Zarządu zgłosili następujące sposoby do prac w komisji konkursowej: Maria Dziekońska – Przewodnicząca Komisji, Tadeusz Góralczyk – członek Komisji, Kazimierz Polkowski – członek Komisji.

 

Zebrani nie wnieśli uwag lub pytań odnoszących się do niniejszego tematu.

 

W zarządzonym głosowaniu członkowie Zarządu, 5-ma głosami „za”, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było, podjęli uchwałę w sprawie powołania komisji konkursowej do zaopiniowania ofert na realizację zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej polegającego na prowadzeniu domu pomocy społecznej na 30 miejsc dla osób w podeszłym wieku oraz na prowadzeniu domu pomocy społecznej na 20 miejsc dla osób przewlekle chorych psychicznie (uchwała Zarządu Powiatu Łomżyńskiego Nr 2/9/2018 z dnia 11 grudnia 2018 roku stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu).

 

Ad.9 Izabela Grochowska – główny specjalista w PCPR w Łomży – przedstawiła projekt uchwały w sprawie powołania komisji konkursowej do zaopiniowania ofert na realizację zadnia publicznego z zakresu pomocy społecznej polegającego na prowadzeniu domu pomocy społecznej na 56 miejsc dla kobiet przewlekle psychicznie chorych. Reasumując dodała, że wpłynęła tylko jedna oferta – dotychczasowego realizatora tego zadnia.

 

Z kolei została zarządzona dyskusja.

 

Z kolei członkowie Zarządu, podobnie jak w poprzednim przypadku, jako przedstawicieli Zarządu zgłosili następujące sposoby do prac w komisji konkursowej: Maria Dziekońska – Przewodnicząca Komisji, Tadeusz Góralczyk – członek Komisji, Kazimierz Polkowski – członek Komisji.

Zebrani nie wnieśli uwag lub pytań odnoszących się do niniejszego tematu.

 

W zarządzonym głosowaniu członkowie Zarządu, 5-ma głosami „za”, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było, podjęli uchwałę w sprawie powołania komisji konkursowej do zaopiniowania ofert na realizację zadnia publicznego z zakresu pomocy społecznej polegającego na prowadzeniu domu pomocy społecznej na 56 miejsc dla kobiet przewlekle psychicznie chorych (uchwała Zarządu Powiatu Łomżyńskiego Nr 2/10/2018 z dnia 11 grudnia 2018 roku stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu).

 

Ad.10 Izabela Grochowska – główny specjalista w PCPR w Łomży – przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Łomżyńskiego zmieniająca uchwałę w sprawie wskazania zadań i przeznaczenia środków na ich realizację w 2018 roku z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Podsumowując zaznaczyła, że dodatkowe środki zostaną wykorzystane na bardzo potrzebne przedmioty dla niepełnosprawnych tj.: pielucho-majtki, przedmioty ortopedyczne, wózki rehabilitacyjne itp.

 

Z kolei została zarządzona dyskusja.

Zebrani nie wnieśli uwag lub pytań odnoszących się do niniejszego tematu.

 

W zarządzonym głosowaniu członkowie Zarządu, 5-ma głosami „za”, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było, przyjęli projekt uchwały Rady Powiatu Łomżyńskiego zmieniająca uchwałę w sprawie wskazania zadań i przeznaczenia środków na ich realizację w 2018 roku
z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Ad.11 Grażyna Kołodziejska – Skarbnik Powiatu – zapoznała zebranych z projektem uchwały  w sprawie zmian w budżecie powiatu łomżyńskiego na 2018 rok.

 

Z kolei została zarządzona dyskusja.

 

Agnieszka Zduńczyk – zapytała czy oszczędności wygenerowane w paragrafach dotyczących Wydziału GN mogą być przesuwane jedynie w ramach tego Wydziału?

 

Grażyna Kołodziejska – odpowiedziała twierdząco na powyższe pytanie.

 

Przewodniczący Zarządu – uzupełniając dodał, że Wydział GN realizuje szereg zadań, m.in. zadania zlecone z zakresu administracji rządowej, w imieniu Wojewody zarządza nieruchomościami Skarbu Państwa, realizuje zadania zlecone w ramach porozumienia na rzecz Miasta Łomża. Stąd też rozliczanie tych wydatków jest specyficzne i odbywa się w ramach jednego Wydziału.

 

Zebrani nie wnieśli uwag innych lub pytań odnoszących się do niniejszego tematu.

 

W zarządzonym głosowaniu członkowie Zarządu, 5-ma głosami „za”, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było, podjęli uchwałę w sprawie zmian w budżecie powiatu łomżyńskiego na 2018 rok (uchwała Zarządu Powiatu Łomżyńskiego Nr 2/11/2018 z dnia 11 grudnia 2018 roku stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu).

 

Ad.10 1) W sprawach różnych Przewodniczący Zarządu udzielił głosu Dyrektorowi ZDP w Łomży.

 

Adam Frankowski – zapoznał zebranych z informacją Dyrektora ZDP w Łomży dotyczącą zimowego utrzymania dróg powiatowych na terenie Powiatu Łomżyńskiego (ww. informacja stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu).

 

Z kolei została zarządzona dyskusja.

 

Kaźmierz Polkowski – uzupełniając zwrócił uwagę, że drogi powiatowej najczęściej nie mają słupków prowadzących, co powoduje duże utrudnienia m.in. podczas odśnieżania. Podkreślił, że dla mieszkańców wszystkie dogi są ważne, szczególnie dla gospodarzy, którzy posiadają gospodarstwa mleczne i konieczny jest codzienny odbiór mleka.

 

Przewodniczący Zarządu – zapytał jak sprawuje się system GPS.

 

Kaźmierz Polkowski – zaznaczył, że jest to bardzo pomocny system, który w znacznym stopniu ułatwia i usprawnia pracę całego ZDP. Likwiduje niepotrzebne przejazdy, tzw. na pusto, przyspiesza ogólnie podjęcie interwencje i powoduje znaczne zmniejszenie zużycia paliwa.

Na monitorze jest podgląd wszystkich pojazdów, które są w danym czasie w terenie. Pomaga to zdecydowanie w podejmowaniu najlepszych decyzji.

 

Przewodniczący Zarządu – zauważył, że system ten wskazuje nawet kiedy i jaki pojazd jest tankowany.

 

Zebrani nie wnieśli innych uwag lub pytań odnoszących się do niniejszego tematu.

 

2) Przewodniczący Zarządu – powracając do tematu z poprzedniego posiedzenia Zarządu dotyczącego rozpatrzenia wniosku Wójta Gminy Piątnica w sprawie zwolnienia mieszkańców wsi Jeziorko z opłat za wydanie nowego prawa jazdy, w związku ze zmianami administracyjnymi, udzielił głosu radcy prawnemu.

 

Dariusz Wąsowski – poinformował, że dotarł do Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 grudnia 2017 roku, które w sentencji mówi, że niezgodność z Konstytucją dotyczy poniesienia kosztów przez obywatela w wyniku zmian administracyjnych, które nie były poza nim, czyli wynikały z narzuconych aktów administracyjnych. RPO złożył wniosek – zakresowo – tylko do samorządu terytorialnego – wobec tego nieważność tego przepisu dotyczy poczynań j.s.t. Kontynuując przytoczył kwintesencję ww. Orzeczenia.

Ponadto podkreślił, że wniosek RPO nie dotyczył dowodów rejestracyjnych i w związku z tym Trybunał nie odniósł się w ogóle tej kwestii. Ponadto ważne jest to, że odchodzi się od wpisywania adresów zamieszkania w dowodach rejestracyjnych, czyli opłaty 54,50 zł. Natomiast wniosek Wójta Gminy Piątnica nie dotyczył dowodów rejestracyjnych.

 

Z kolei została zarządzona dyskusja.

 

Wicestarosta – stwierdziła, że zmiana adresu w przypadku dowodu osobistego nie obliguje do wymiany tego dokumentu, w związku z tym być może ustawodawca będzie zmierzał w tym kierunku także w przypadku innych dokumentów.

 

Dariusz Wąsowski – w kontekście Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 grudnia 2017 roku wniosek nie jest zasadny. Natomiast kwestia, kto zrekompensuje te wydatki samorządom.

Samorząd może pobrać jedynie koszty wytworzenia dokumentu, ale nie może na tym zarabiać.

 

Przewodniczący Zarządu – trzeba rozważyć wystąpienie do Ministerstwa Finansów w tej sprawie, w związku z ponoszonymi kosztami oraz utraconymi dochodami. Jest zbyt dużo niejasności.

 

Wicestarosta – zmiany powinny iść dalej i samorząd powiatów powinien być również zwolniony z kosztów. Odbiegając od meritum Miasto Warszawa już żąda od Wojewody zwrotu poniesionych kosztów w wysokości 600.000 zł.

 

Zebrani nie wnieśli innych uwag lub pytań odnoszących się do niniejszego tematu.

 

3) Elżbieta Gosk – główny specjalista w Wydziale PRiK – przedstawiła podział dotacji na szkolne schroniska młodzieżowe, schronisko w Drozdowie oraz w Wiźnie (ww. podział stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu).

 

Z kolei została zarządzona dyskusja.

 

Wicestarosta – stwierdziła, ze zasadnym jest wspieranie tych schronisk, ponieważ na ten cel są środki zewnętrzne.

 

Elżbieta Gosk – dodała, że schronisko w Drozdowie obsługuje głownie dorosłych turystów, natomiast schronisko w Wiźnie młodzież, stąd też w Wiźnie jest znacznie większa liczba osób korzystających z tych usług.  

 

Zebrani nie wnieśli innych uwag lub pytań odnoszących się do niniejszego tematu.

 

4) Przewodniczący Zarządu zapoznał zebranych z proponowanym porządkiem II sesji Rady Powiatu Łomżyńskiego.

 

Zebrani nie wnieśli uwag lub pytań odnoszących się do niniejszego tematu.

 

 

Ponadto nie poruszono dodatkowych zagadnień.

 

 

Następnie Przewodniczący Zarządu, z uwagi na wyczerpanie tematów zamieszczonych  w porządku dziennym, zakończył 2-gie posiedzenie Zarządu Powiatu Łomżyńskiego.

 

                                                                                                        

                                                                                               

 

 

Data powstania: środa, 19 gru 2018 15:34
Data opublikowania: środa, 19 gru 2018 15:36
Opublikował(a): Marcin Pieńkowski
Zaakceptował(a): Marcin Pieńkowski
Artykuł był czytany: 1362 razy