BIP - Starostwa Powiatowego w Łomży

Biuletyn Informacji Publicznej

UCHWAŁA Nr XXVI/156/05 RADY POWIATU ŁOMŻYNSKIEGO

z dnia: 17 sierpnia 2005 roku
w sprawie zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia opisu planowanych do realizacji zadań wraz z uzasadnieniem dotyczący projektu „Modernizacja i rewaloryzacja Muzeum Przyrody w Drozdowie. Proces odwodnienia terenu wokół obiektów Muzeum”.

Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001r Nr 142, poz. 1592, zm. z 2002r Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 200, poz. 1688, Nr 214, poz. 1806, z 2003r Nr 162, poz. 1568) Rada Powiatu uchwala, co następuje:

§ 1.

W uchwale Nr XVIII/120/04 z 1 grudnia 2004 roku w sprawie przyjęcia opisu planowanych do realizacji zadań wraz z uzasadnieniem dotyczący projektu „Modernizacja i rewaloryzacja Muzeum Przyrody w Drozdowie. Proces odwodnienia terenu wokół obiektów Muzeum
wprowadza się następujące zmiany:

1) Zmienia się tytuł uchwały dotyczący nazwy projektu na ,,Modernizacja i rewaloryzacja
Muzeum Przyrody w Drozdowie. Zabezpieczenie części podziemnych budowli „

2) § 1 otrzymuje brzmienie:
Przyjmuje się Opis planowanych do realizacji zadań wraz z uzasadnieniem dotyczący projektu „Modernizacja i rewaloryzacja Muzeum Przyrody w Drozdowie. Zabezpieczenie części podziemnych budowli” w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego: „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego i rozwój obszarów wiejskich”, Priorytet: Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich, Działanie: Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Rady
Henryk Kłosiński


Załącznik
do Uchwały Nr XXVI/156/05
Rady Powiatu Łomżyńskiego
z dnia 17 sierpnia 2005 r.



OPIS PLANOWANYCH DO REALIZACJI ZADAŃ WRAZ Z UZASADNIENIEM DOTYCZĄCY PROJEKTU:

„Modernizacja i rewaloryzacja
Muzeum Przyrody w Drozdowie.
Zabezpieczenie części podziemnych budynku”


W ramach Sektorowego Programu Operacyjnego:
„Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego i rozwój obszarów wiejskich”


Priorytet: Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich

Działanie: Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego

Wstęp

Podjęcie działania jakim jest realizacja projektu w ramach SPO „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego”, priorytet Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich, działanie 2.3.: „Odnowa wsi oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego” pt. „Modernizacja i rewaloryzacja Muzeum Przyrody w Drozdowie. Zabezpieczenie części podziemnych budynku” wskazuje na proces rozwoju obszarów wiejskich, określa cele i zasady funkcjonowania oraz sposoby dochodzenia do założonych standardów, gwarantujących pomyślność ekonomiczną ludności wiejskiej oraz zapewnienie ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Podjęcie przedmiotowego działania służyć będzie także do mobilizacji lokalnych społeczności i pobudzenia aktywności do podejmowania wspólnych przedsięwzięć na rzecz poprawy warunków i jakości życia w miejscowości Drozdowo, gminie Piątnica i w całym powiecie łomżyńskim.

W ramach niniejszego działania projekt „Modernizacja i rewaloryzacja Muzeum Przyrody w Drozdowie. Zabezpieczenie części podziemnych budynku” ma na celu:
- renowację obiektów zabytkowych związanych z dziedzictwem historyczno - kulturowym wsi
województwa podlaskiego.
- podniesienie standardu życia i pracy na wsi,
- podniesienia atrakcyjności turystycznej poprzez wykorzystanie walorów przyrodniczych,
- wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej,
- zaspokojenie potrzeb kulturalnych,
- zachowanie tożsamości społeczności wiejskiej i dziedzictwa kulturowego.


1.Opis stanu istniejącego

1.1Krótka charakterystyka miejscowości Drozdowo

Miejscowość Drozdowo położona jest w gminie Piątnica, w powiecie łomżyńskim, w Województwie Podlaskim. Jest miejscowością liczącą poniżej 5.000 mieszkańców, na terenie której znajduje się 6 obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków prowadzonych przez Wojewódzki Rejestr Ochrony Zabytków w Białymstoku. Położona jest na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, a wieś Drozdowo również w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu „Kalinowo”. Otoczenie Drozdowa, leżącego na skraju pradoliny Narwi, stanowi unikatowe w skali europejskiej półnaturalne (ekstensywnie zagospodarowane) środowisko flory i fauny.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1417 roku. W XVIII wieku w Drozdowie osiedlili się Lutosławscy. Ród ten jest zasłużony dla polskiej kultury i sztuki. Niegdyś Drozdowo słynęło z browaru, założonego przez Franciszka Lutosławskiego. Produkcję piwa rozpoczęto w 1862 roku. Już kilka lat później piwo drozdowskie znane i cenione było w Królestwie Polskim i krajach ościennych. Po wystawie w Filadelfii (1876 rok) napój z powodzeniem wszedł na rynek amerykański.
Od 1984 roku w dawnej siedzibie rodziny Lutosławskich w Drozdowie funkcjonuje Muzeum Przyrody. Częścią Muzeum jest dział poświęcony byłym właścicielom zespołu pałacowo - parkowego. Są tutaj także organizowane festiwale muzyki klasycznej i współczesnej, między innymi Ogólnopolski Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża.

1.2 Inwentaryzacja istniejących zasobów służąca ujęciu stanu rzeczywistego w miejscowości Drozdowo

Rodzaj zasobu Brak Jest o znaczeniu małym Jest o znaczeniu
średnim Jest o znaczeniu
dużym Jest o znaczeniu bardzo dużym
Środowisko przyrodnicze
- walory krajobrazu X
- walory szaty roślinnej (np. runo leśne) X
- cenne przyrodniczo obszary lub obiekty X
- świat zwierzęcy (ostoje, siedliska) X
Środowisko kulturowe
- zabytki X
- organizacja festiwali X
Gospodarka, rolnictwo
- specyficzne produkty (hodowle, uprawy polowe) X Sąsiedzi i przyjezdni
- korzystne, atrakcyjne sąsiedztwo (duże miasto, arteria komunikacyjna, atrakcja turystyczna) X
- przyjezdni stali i sezonowi X
Instytucje
- szkoła X
- Dyrekcja Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi X
- Muzeum Przyrody X


1.3. Podstawowe założenia po realizacji projektu „Modernizacja i rewaloryzacji Muzeum Przyrody w Drozdowie. Zabezpieczenie części podziemnych budynku” w miejscowości Drozdowo

-wzbogacenie zajęć ekologicznych przygotowywanych przez pracowników Muzeum Przyrody w Drozdowie
-wzbogacenie zajęć z historii ziemiaństwa i dziejów rodu Lutosławskich (obecnie prowadzone są w szkołach na terenie powiatu łomżyńskiego i miasta Łomży oraz w powiecie kolneńskim, grajewskim i zambrowskim)
-wzbogacenie prowadzenia lekcji muzealnych połączonych z wycieczkami przyrodniczymi (chodzi o opracowania konspektów dla nauczycieli z wybranych tematów, realizację filmów edukacyjnych)
-wzbogacenie wystaw czasowych dla szkół dotyczących środowiska naturalnego
-powiększenie zbioru bibliotecznego Muzeum
-pomoc w organizacji różnych festiwali, imprez artystycznych mających zasięg ogólnopolski i międzynarodowy
Efektem realizacji tego projektu jest również zwiększenie się liczby turystów na terenie gminy Piątnica (powiatu łomżyńskiego), zwiększenie się ilości pomieszczeń o pomieszczenia piwniczne, wzrost liczby zwiedzających Muzeum, zwiększenie liczby eksponatów oraz zwielokrotniona zostanie oferta skierowana do środowisk szkolnych mająca na celu wychowanie proekologiczne i w zgodzie z kulturą regionu. Poza tym możliwe stanie się promowanie regionu środkowej Narwi, Biebrzy i Pisy dla turystyki krajowej i zagranicznej.
Poza tym przewiduje się:
-podjęcie prac nad kompleksowym systemem edukacji na rzecz lokalnego dziedzictwa kulturowego
-rozwój turystyki, jako jednego z istotnych czynników rozwoju ekonomicznego. Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż powiat łomżyński jest typowym powiatem rolniczym o bardzo bogatych walorach przyrodniczych i koniecznym staje się potrzeba rozwoju turystyki i agroturystyki poprzez wykorzystanie lokalnych walorów kulturalno – przyrodniczych, czemu sprzyja lokalizacja Muzeum w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi.

Przyjęte założenia stanowią oś konstrukcyjną projektu skupiającego się na dwóch zadaniach:

1.Rozwój turystyki wiejskiej i agroturystyki, jako głównego elementu koniecznej dywersyfikacji źródeł dochodów mieszkańców miejscowości Drozdowo, miejscowości w gminie Piątnica – szerzej w powiecie łomżyńskim
2.Ochrona dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego jako ważnego ogniwa wzmacniania atrakcyjności gminy Piątnica oraz odbudowy tożsamości kulturowej jej mieszkańców

2. Opis projektu realizacyjnego
2.1. Działania w ramach SPO

W ramach działania „Odnowa wsi i zachowanie dziedzictwa kulturowego” wspierane będą projekty związane z realizacją działań inwestycyjnych z zakresu modernizacji i wyposażenia obiektów pełniących funkcje kulturalne, rekreacyjne i sportowe, odnowienia obiektów zabytkowych charakterystycznych dla tradycji budownictwa wiejskiego regionu i ich adaptacji na cele publiczne, modernizacji przestrzeni publicznej we wsi (place, parki, tereny zielone). Wspierane będą także projekty przyczyniające się do rozwoju publicznej infrastruktury związanej z rozwojem funkcji turystycznych wsi oraz działania związane z promocją regionu.

2.2. Modernizacja i rewaloryzacja Muzeum Przyrody w Drozdowie. Zabezpieczenie części podziemnych budynku.
W celu zwiększenia potencjału turystycznego miejscowości Drozdowo (gminy Piątnica, powiatu łomżyńskiego) projekt zakłada modernizację i rewaloryzację obiektu zabytkowego, jakim jest Muzeum Przyrody w Drozdowie .
Celem projektu jest zwiększenie spójności społeczno-gospodarczej województwa podlaskiego w aspekcie międzyregionalnym i krajowym poprzez rozwój turystyki, a co za tym idzie również poprzez modernizację zabytków kultury.
Cele bezpośrednie projektu są następujące:
• modernizacja i odwodnienie budynku muzealno- zabytkowego Muzeum,
•ożywienie gospodarcze regionu poprzez zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej,
•udostępnienie nowych i zwiększenie atrakcyjności terenów inwestycyjnych, przyrodniczych,
•zwiększenie atrakcyjności turystycznej obszarów, wzrost płynności ruchu turystycznego,
•stworzenie nowych możliwości w zakresie zatrudnienia a przede wszystkim samozatrudnienia,
•poprawa estetyki krajobrazu,

2.2.1. Analiza techniczna obiektu Muzeum:

a)Wpis do Rejestru Zabytków pod nr 222
b)działka na obszarze której jest budynek Muzeum – nr 697 położona w miejscowości Drozdowo, gm. Piątnica
c)kategoria obiektu - IX
d)Powierzchnia użytkowa Muzeum: obecnie 788,90 m²
w projekcie przewiduje się jej powiększenie do: 1.082,30 m² (o powierzchnię piwnic tj. o 293,40 m²)
e)Pomieszczenia użytkowane na potrzeby Muzeum: 788,90 m²
dzięki osuszeniu piwnic i ich modernizacji oraz zaadaptowaniu przewiduje się udostępnienie pomieszczeń na cele wystawiennicze i ekspozycyjne
f)Wewnętrzne i zewnętrzne systemy komunikacyjne – działka wyposażona jest w układ komunikacyjny przeznaczony dla ruchu kołowego oraz układ komunikacji dla ruchu pieszego.
g)grunty: 2 ha 8900m2 są przekazane aktem notarialnym przez Urząd Rejonowy w wieczyste użytkowanie o wartości 33.235,00 zł
h)Media w budynku:
- energia elektryczna z istniejącej sieci Nn,
-telekomunikacja z istniejącej sieci,
-odprowadzenie ścieków do sieci lokalnej połączonej ze szczelnym zbiornikiem,
- doprowadzenie wody – z sieci wodociągowej,
- c.o. z własnej kotłowni,
- Internet, stałe łącze

2.2.2. Aktualne zasoby i obiekty
Cechy obiektu muzealnego (dane na 2003 rok)
- liczba odwiedzających – 12.734 rocznie
- liczba uczestników w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pracowników Muzeum – 4.654
- liczba zajęć prowadzonych w ramach szkolnych lekcji biologii – 145
- liczba osób uczestniczących w imprezach artystycznych i koncertach – ok. 1.600
- liczba osób organizujących przedsięwzięcia proekologiczne - 120
- wystawy stałe – 4
- ekspozycje czasowe i obwoźne – 2
- księgozbiór Muzealny – ok. 4,5 tys. woluminów

2.2.3. Zakres prac objętych renowacją obiektu Muzeum Przyrody w Drozdowie
W związku z działalnością Muzeum i powyższymi atutami jego lokalizacji, staje się konieczny proces modernizacji i odwodnienia terenu wokół budynku. Szczególne warunki hydrologiczne doliny Narwi polegające na istnieniu w różnych miejscach krynic, zbiorników podtorfowych i innych źródeł wodnych, ponadto występujących na różnych głębokościach i o zmiennej powierzchni wód zaskórnych i gruntowych wymagają szczególnego zabezpieczenia podziemnych części budowli. W miejscu posadowienia zespołu pałacowo – dworskiego w Drozdowie występuje wypłaszczenie Doliny, na które zlewają się wody opadowe i roztopowe. Zastosowane w XIX wieku i latach 80 – tych XX wieku zabezpieczenia i izolacje przestały pełnić swoje funkcje i zabytkowi grozi w niedługim czasie poważne uszkodzenie, bądź zniszczenie.
Program odwodnienia poprzez poprowadzenie systemu drenażowego ze studzienkami zbiorczymi, wykonanie elewacji pionowej zewnętrznej i wewnętrznego zabezpieczenia ścian budynków zapewni ich istnienie przez następne dziesięciolecia. Takich zespołów pałacowo – parkowych na północnych wschodzie Polski nie zachowało się wiele. A większość zachowanych jest w stanie dużej dewastacji lub zniszczenia.
Wykonanie odwodnienia i zabezpieczenia obiektów umożliwi wykorzystanie powierzchni piwnic na cele ekspozycyjne i edukacyjne Muzeum. Jest to pierwszy etap rewaloryzacji zespołu pałacowo – parkowego. Dalsze pozwolą na pozyskanie dodatkowych powierzchni, a także zapewnią właściwe warunki przechowywania i zabezpieczania niezwykle cennych zbiorów przyrodniczych i historycznych

Etapy prac budowlanych dotyczących modernizacji obiektu Muzeum:
1.Roboty rozbiórkowe opasek betonowych wokół budynku, schodów i krawężników betonowych
2.Roboty ziemne, wykonanie wykopów pod drenaż i odkrycie fundamentów, wywóz ziemi i gruzu
3.Oczyszczenie fundamentów zewnętrznych z ziemi, elementów zagrzybionych i złogów mineralnych i organicznych
4.Uzupełnienie ubytków w ścianach fundamentowych i zamurowanie otworów porozbiórkowych
5.Przygotowanie wykopów pod dreny, podsypki filtracyjne
6.Ułożenia drenażu rurowego w obsypce, wykonanie studzienek kanalizacyjnych, zasypanie drenażu
7.Ułożenie izolacji przeciwwilgociowej na ścianach zewnętrznych fundamentowych i piwnic.
8.Rozebranie okładzin tarasów, podbudów i izolacji
9.Wykonanie nowych okładzin tarasów wraz z zabezpieczeniem przeciwwilgociowym i przeciwgrzybowym
10.Skucie tynków wewnętrznych ścian piwnic, naprawa uszkodzeń odkrytych murów
11.Zlikwidowanie wykwitów pleśni i grzyba, zabezpieczenie mykoochronne ścian piwnic
12.Wykonanie tynków ścian wewn. piwnic, malowanie ścian
13.Roboty wykończeniowe pomieszczeń piwnic
14.Renowacja terenu wokół budynku po zakończeniu robót

Należy podkreślić w tym miejscu, iż wdrożenie i realizacja przedmiotowej inwestycji nie stwarza zagrożenia dla łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. W nawiązaniu do pozytywnej oceny skutków środowiskowych i krajobrazowych przy realizacji przedmiotowego projektu pozytywna jest także prognoza jego oddziaływania na ten park. W mniejszym wymiarze przestrzennym dotyczy do także okolicznych rezerwatów przyrody (rezerwat „Kalinowo”, „Wielki Dział” i „Rycerski Kierz”).
Realizacja tego projektu nie stwarza także zagrożenia dewaloryzacji przyrody i krajobrazu indywidualnych form ochrony przyrody ustanowionych.

3.Kosztorys przedsięwzięcia wraz z harmonogramem wykonawczym

l.p.Elementy i rodzaje robót Koszt realizacji (zł brutto) Termin ogółem Do wykonania
1.Dokumentacja techniczna i kosztorysowa 6720 6720 06.2004
2.Izolacje pionowe zewnętrzne 67924 63480,33+7%=
67923,95 01.02 – 31.05.2006*
3.Ułożenie drenażu opaskowego 63758 59586,98+7%=
63758,07 16.03 – 30.06.2006
4.Tynki renowacyjne przeciwgrzybowe i przeciwzasoleniowe wewnątrz piwnic 94906 88696,92+7%=
94905,70 01.08 – 30.11.2006**
5.Remont tarasów 27456 25659,37+7%=
27455,53 01.04 – 30.06.2006
Razem: 260764 260764

* możliwość wystąpienia obiektów archeologicznych, termin może ulec wydłużeniu

**termin zakończenia prac związanych z zabezpieczeniem przeciwwilgociowym (likwidacja wykwitów solnych, pleśniowych i grzybowych) oraz zabezpieczenie i ułożenie nowej faktury uzależnione będą od czasu schnięcia zawilgoconych ścian, planowany termin może ulec przesunięciu




Data dodania:
Data upublicznienia: piątek, 26 sie 2005 11:20
Opublikował(a): Beata Korwek
Zaakceptował(a): Beata Korwek
Artykuł był czytany: 1955 razy