BIP - Starostwa Powiatowego w Łomży

Biuletyn Informacji Publicznej

Uchwała Nr XXXVI/185/10Rady Powiatu Łomżyńskiego

z dnia: 29 czerwca 2010 roku
w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg, umorzeń, odroczeń lub rozłożenia na raty należności mających charakter cywilnoprawny, przypadających Powiatowi Łomżyńskiemu lub jego jednostkom organizacyjnym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej oraz wskazania organów lub osób do tego uprawnionych.

Na podstawie art. 59 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych ( Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.) oraz art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) uchwala się, co następuje;

§ 1

1) Uchwała określa zasady, sposób i tryb udzielania ulg - umorzeń, odroczeń lub rozłożenia na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Powiatowi Łomżyńskiemu lub jednostkom organizacyjnym Powiatu, warunków dopuszczalności pomocy publicznej oraz wskazania osób do tego uprawnionych.
2) Postanawia się o możliwości stosowania z urzędu umorzenia w całości należności pieniężnych przypadających Powiatowi Łomżyńskiemu lub jego jednostkom organizacyjnym mających charakter cywilnoprawny (zwanych dalej należnościami) wobec osób fizycznych, osób prawnych, a także jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, zwanych dalej „dłużnikami” w przypadku wystąpienia okoliczności wymienionych w art. 56 ust. 1 pkt 1-4 ustawy o finansach publicznych.
3) Pod pojęciem należności należy rozumieć należność główną wraz z odsetkami ustawowymi, a w przypadku zastrzeżenia odsetek umownych wraz z odsetkami umownymi oraz koszty dochodzenia należności, a jeżeli należność główna została zapłacona i pozostały do zapłacenia odsetki i koszty-suma tych należności ubocznych.

§ 2

1. Należności pieniężne mogą być umorzone w całości lub w części, jeżeli;
1) należności nie ściągnięto w toku zakończonego postępowania likwidacyjnego, upadłościowego lub naprawczego,
2) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności albo dwukrotne postępowanie egzekucyjne prowadzone w okresie 5 lat okazało się bezskuteczne,
3) nie można ustalić dłużnika,
4) należność główna jest mniejsza lub równa podwójnej kwocie najniższego wpisu sądowego od pozwu,
5) ściąganie należności zagraża ważnym interesom dłużnika, a w szczególności jego egzystencji lub przemawia za tym interes publiczny,
6) osoba fizyczna – zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6.000 zł,
7) osoba prawna – została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,
8) jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji.
9) dotyczy odsetek od jednorazowej wpłaty należności głównej.
2. Podjęcie decyzji o umorzeniu musi być poprzedzone postępowaniem wyjaśniającym, które wykaże istnienie przesłanek umorzenia. Jeżeli złożone przez dłużnika dokumenty zawierają braki formalne lub wymagają uzupełnienia w celu oceny istnienia przesłanki do umorzenia należności należy dłużnika powiadomić o konieczności usunięcia braków w określonym terminie. W przeciwnym wypadku wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia, o czym dłużnik zostanie powiadomiony. Należność może być umorzona w całości lub w części, jeżeli zastosowanie innej ulgi przewidzianej, w niniejszej uchwale jest niemożliwe lub niewystarczające.


3. Jeżeli umorzenie dotyczy części należności, w umowie ( porozumieniu) oznacza się termin zapłaty pozostałej części należności. W razie niedotrzymania tego terminu umowa ( porozumienie) wygasa, a cała należność wraz odsetkami i kosztami ubocznymi staje się natychmiast wymagalne.
4. Umorzenie należności, o których mowa jest w ust. 1 pkt 1,4,5 i 9 może nastąpić na wniosek dłużnika, a w przypadkach określonych w ust. 1 pkt. 1,2,3,5,6,7 i 8 również z urzędu.

§ 3

1. W przypadku uzasadnionym ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym, na wniosek dłużnika, spłata całości lub części należności może być rozłożona na raty lub odroczony termin jej zapłaty, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika.
2. Podjęcie decyzji o odroczeniu lub rozłożeniu na raty musi być poprzedzone postępowaniem wyjaśniającym, które wykaże istnienie przesłanek do przyznania wnioskowanej ulgi. Jeżeli złożone przez dłużnika dokumenty zawierają braki formalne lub wymagają uzupełnienia w celu oceny istnienia przesłanki do przyznania wnioskowanej ulgi należy dłużnika powiadomić o konieczności usunięcia braków w określonym terminie z pouczeniem, że nie wypełnienie tego warunku spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia. O pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia uprawniony do przyznania ulgi podmiot zawiadamia dłużnika.
3. Rozłożenie na raty lub odroczenie terminu spłaty należności dokonuje się na
okres nie dłuższy niż 18 miesięcy licząc od dnia uwzględnienia wniosku. W
szczególnie uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość rozłożenia na raty
lub odroczenia terminu spłaty należności na okres dłuższy niż 18 miesięcy i w
ratach o odstępie dłuższym niż miesiąc.
4. Jeżeli w ustalonych terminach dłużnik nie dokonał spłaty odroczonej lub rozłożonej na raty należności, cała należność staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami, naliczonymi od pierwotnego terminu płatności.
5. W przypadku negatywnej decyzji w sprawie odroczenia lub rozłożenia na raty, odsetki naliczane są w pełnej wysokości od dnia wymagalności do dnia
dokonania zapłaty.

§ 4

1. Od należności, których termin zapłaty odroczono lub których spłatę rozłożono
na raty, pobiera się 50% zastrzeżonych w umowie odsetek za opóźnienie , a w
przypadku braku ich zastrzeżenia 50% odsetek ustawowych liczonych od dnia złożenia wniosku do dnia zastosowania ulgi.
2. Odsetki, o których mowa w ust. 1, nalicza się w dniu wydania decyzji o odroczeniu terminu płatności lub o rozłożeniu na raty.
3. Odsetki, o których mowa w ust. 1, naliczane są za okres do dnia upływu odroczonego terminu płatności należności albo terminu zapłaty poszczególnych rat na jakie należność została rozłożona. Odsetki te naliczane są odrębnie od każdej raty przypadającej do zapłaty. Zapłata odroczonej lub rozłożonej na raty należności przed upływem terminu płatności nie stanowi podstawy do obniżenia wysokości odsetek, o których mowa w ust. 1. Podstawy takiej nie stanowi również zapłata powyższych odsetek przed upływem terminu płatności.
4. Odsetki, o których mowa w ust. 1 , wpłacane są w terminach płatności odroczonych lub rozłożonych na raty należności.

§ 5

Do odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania z tytułu należności, o których mowa w niniejszej uchwale stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.

§ 6
1. Dłużnik ubiegający się o udzielenie ulgi obowiązany jest przedłożyć dokumenty potwierdzające:
1) jego status prawny, np. aktualny wpis do rejestru lub ewidencji;
2) sytuację majątkową i rodzinną, a w szczególności źródła i rozmiary osiąganego dochodu, posiadany majątek, dochody osób prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, bilans i rachunek zysków i strat z ostatnich dwóch lat;
3) inne dokumenty potwierdzające spełnienie przesłanek do udzielenia ulgi.

2. Przedsiębiorcy ubiegający się o udzielenie ulgi, która stanowi pomoc de minimis obowiązani są dodatkowo przedłożyć dokumenty wymienione w art.
37 ust. 1 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404 z późn. zm.).

§ 7

1. Na wniosek dłużnika prowadzącego działalność gospodarczą, w przypadkach o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, pkt 4, pkt 5 i pkt 9 niniejszej uchwały, właściwy organ może umorzyć należność w całości lub części lub zastosować ulgi przewidziane w § 3 które:
1) nie stanowią pomocy publicznej;
2) stanowi pomoc de minimis z wyłączeniem pomocy de minimis w rolnictwie i rybołówstwie – w zakresie i na zasadach określonych w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L nr 379 z 28.12.2006).
2. Przedsiębiorca ubiegający się o pomoc publiczną lub korzystający z niej przekazuje wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy publicznej oświadczenie lub zaświadczenie o pomocy de minimis oraz informacje o każdej innej pomocy publicznej, jaką otrzymał w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowanych z którymi związana jest udzielona pomoc de minimis.
3. Przedsiębiorcy ubiegający się o udzielenie pomocy publicznej oraz korzystający z takiej pomocy przedkładają oświadczenia,” iż nie znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej”.

§ 8

1. Uprawnionymi do umarzania, rozkładania na raty i odraczania terminów płatności należności pieniężnych, są:
1) Kierownicy jednostek organizacyjnych podległych Powiatowi Łomżyńskiemu w zakresie przypadających tym jednostkom należności, jeżeli wysokość tych należności w dniu złożenia wniosku (w przypadku postępowań prowadzonych na wniosek dłużnika) lub w dniu umorzenia (w przypadku postępowań prowadzonych z urzędu) nie przekracza jednorazowo 5.000 zł;
2) Zarząd Powiatu Łomżyńskiego - w zakresie należności przypadających Powiatowi Łomżyńskiemu - jeżeli wartość należności w dniu złożenia wniosku (w przypadku postępowań prowadzonych na wniosek dłużnika) lub w dniu umorzenia (w przypadku postępowań prowadzonych z urzędu) nie przekracza jednorazowo 20.000 zł.
3) Rada Powiatu w przypadkach niewymienionych w pkt 1 i 2.
2. Organ właściwy do umorzenia należności jest również uprawniony do umorzenia odsetek za zwłokę oraz innych należności ubocznych. Jeżeli umorzenie dotyczy części należności głównej, w odpowiednim stosunku do tej należności podlegają umorzeniu należności uboczne.


3. Kwoty należności od tego samego dłużnika wynikające z różnych tytułów nie
ulegają kumulacji.

§ 9

1. Umorzenie należności, a także udzielanie innych ulg w ich spłacie , o których mowa w niniejszej uchwale następuje :
1) w drodze decyzji Kierownika jednostki organizacyjnej i zawartej w jej wykonaniu umowy z dłużnikiem;
2) w drodze uchwał właściwych organów Powiatu i zawartych w ich wykonaniu umów z dłużnikami odpowiednio przez Przewodniczącego Rady Powiatu oraz Przewodniczącego Zarządu.

2. Obowiązku zawierania umów nie stosuje się do umorzeń należności z urzędu.

§ 10

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Łomżyńskiego.

§ 11

Traci moc uchwała Nr XXX/VII/214/2006 Rady Powiatu Łomżyńskiego z dnia 6 września 2006 roku w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności powiatu i jednostek organizacyjnych powiatu z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, udzielania innych ulg w spłacie tych należności, a także organów do tego uprawnionych.

§ 12

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

Przewodniczący Rady
Stefan Popiołek




Data dodania:
Data upublicznienia: czwartek, 8 lip 2010 13:19
Opublikował(a): Beata Korwek
Zaakceptował(a): Beata Korwek
Artykuł był czytany: 1494 razy