Zasady postępowania przy gwałtownym ochłodzeniu i silnych mrozach.
Wiadomość przeniesiona do archiwum
Zasady postepowania
PORADY
I. POSTĘPOWANIE W SYTUACJI BRAKU ENERGII ELEKTRYCZNEJ
Zakłócenia w dostawie energii elektrycznej mogą być wynikiem wielu czynników, włączając w to: silne wiatry, lód i ciężki śnieg oraz uszkodzenie instalacji. Dostawy prądu przywrócone zostają zazwyczaj w krótkim czasie. Jednakże od czasu do czasu mogą zdarzyć się poważniejsze przerwy w dostawie energii. Gdy nie ma elektryczności:
1) Sprawdzić czy Twoi sąsiedzi mają prąd. Prądu brakować może jedynie w Twoim domu, czego powodem może być awaria bezpiecznika lub przepalenie obwodów elektrycznych.
2) Gdy Twoi sąsiedzi również pozbawieni są prądu, dzwońcie do miejscowej elektrowni.
3) Jeśli będziesz zmuszony wyjść na zewnątrz, by zbadać sytuację, zabierz z sobą latarkę i zwracaj uwagę czy na ziemi nie leżą zerwane druty elektryczne mogące Cię porazić. Gdy je znajdziesz, nie zbliżaj się do nich ani nie dotykaj czegokolwiek, co może mieć z nimi styczność. Natychmiast to zgłoś.
4) Do oświetlenia używaj latarek. Nie zaleca się w czasie zagrożenia związanego z pożarem używania świec i lamp naftowych.
5) Wyłącz urządzenia w domu. Gdy większość z nich – lodówki, termy i bojlery, wentylatory i pompy – pozostaje włączona, mogą powodować przeciążenie sieci, wywołując przerwy w dostawie energii, gdy przywrócony zostanie dopływ prądu.
6) Lodówki i zamrażarki powinny być zamknięte tak długo jak to tylko możliwe. Jedzenie może być przechowywane dzień lub dwa, gdy drzwiczki są zamknięte. Próbuj najpierw jeść łatwo psujące się polarmy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości wyrzuć je.
7) Ostrożnie używaj przenośnych generatorów prądu. Mogą one być używane w celu dostarczenia ograniczonej ilości energii w czasie przerw w dopływie.
8) Nigdy nie uruchamiaj przenośnych urządzeń w domu lub garażu, gdyż urządzenia gazowe wywołać mogą poważne pożary i zaczadzenie. Generatory powinny zostać zainstalowane zgodnie z instrukcjami lokalnej elektrowni. Zawsze postępuj według wskazówek producenta. Po dodatkowe informacje odnośnie właściwego użycia urządzeń zadzwoń do Twojej elektrowni.
9) Jeśli wodę uzyskujesz ze studni lub zbiornika, bądź przygotowany na korzystanie z alternatywnych źródeł wody do czasu, gdy przywrócony zostanie dopływ prądu. We wspomnianych zbiornikach wykorzystuje się pompy elektryczne, które nie będą działać bez prądu.
10) Powinieneś zdawać sobie sprawę, że urządzenia gazowe mogą nie funkcjonować, gdy nie będzie prądu, ponieważ energia elektryczna może być niezbędna do uruchomienia zapłonu.
11) Osusz pompy, przewody, termy i bojlery, zlewozmywaki, umywalki, pralki i zmywarki. Instalacje z zimną wodą mogą zamarzać, gdy nie ma prądu. By uniknąć poważnego zalania, gdy wzrasta temperatura, zakręć zawory. Termy i bojlery osuszone, by uniknąć zniszczeń dokonanych przez ewentualne zamarznięcie, także muszą być odłączone. Niezastosowanie się do tych wskazówek może skutkować zniszczeniem elementów grzewczych, gdy ponownie włączony zostanie prąd. Nigdy nie włączaj jakiegokolwiek podgrzewacza wody o ile zbiornik nie jest pełny.
12) Sporządź listę urządzeń na prąd podtrzymujących życie członkom rodziny (respiratory, wyposażenie tlenowe i inne urządzenia podtrzymujące przy życiu).
13) Zawsze powinieneś mieć plan awaryjny obejmujący alternatywne źródła zasilania w odniesieniu do urządzeń i ewakuowanych osób.
II. RADZENIE ZE STRESEM
1) Zachowuj dobrą kondycję.
2) Rozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi.
3) Upewniaj dzieci, iż są bezpieczne.
4) Na pytania dzieci odpowiadaj w sposób prosty, bezpośredni i uczciwy.
5) Zachęcaj dzieci do wyrażania uczuć.
6) Docieraj do innych.
III. EWAKUACJA
Gdyby kiedykolwiek doszło do takiej sytuacji pamiętajmy, aby posiadać plany ewakuacji i przygotowane rzeczy pierwszej potrzeby, które możemy szybko ze sobą zabrać:
1) Plan ewakuacji obejmujący, co najmniej dwa miejsca spotkania w czasie niebezpieczeństwa. Wybierz jedno miejsce poza domem na wypadek nagłego niebezpieczeństwa, takiego jak np. pożar. Wybierz, co najmniej jedno miejsce poza najbliższym sąsiedztwem na wypadek gdybyś nie mógł wrócić do domu.
2) Plan kontaktowania się podczas niebezpieczeństwa. Wybierz jedną osobę spoza swojej miejscowości, by była punktem kontaktowym dla członków rodziny i Ciebie na wypadek gdybyście byli rozdzieleni. Upewnij się czy wszyscy posiadają informacje ułatwiające kontakt, takie jak: numery telefonów, adresów e-mail.
IV. UTRZYMYWANIE KONTAKTU Z INNYMI LUDŹMI
1) Nawiąż kontakty z najbliższymi sąsiadami zanim coś się zdarzy.
2) Spytaj najbliższą rodzinę lub sąsiadów czy uważają, że poradzisz sobie w czasie zagrożenia.
3) Utrzymuj kontakty z rodziną i sąsiadami, a także innymi osobami poprzez:
- dzielenie się swoimi kontaktami na wypadek niebezpieczeństwa z gospodarzem (zarządcą) Twojego budynku,
- dzielenie się swoimi kontaktami na wypadek niebezpieczeństwa z sąsiadami i rodziną,
- stworzenie listy kontaktowej bazującej na informacjach od sąsiadów,
- poinformowanie kogoś, że może na Ciebie liczyć,
- uczenie osób, które mogą pomagać Ci w czasie niebezpieczeństwa, jak obchodzić się z potrzebnym Ci sprzętem. Upewnij się czy osoby te będą osiągalne,
4) Jeśli podlegasz domowej opiece medycznej, ustal, wraz z instytucją opiekującą się Tobą, sposób postępowania w razie pojawienia się niebezpieczeństwa.
5) Poinformuj miejscową policję, straż pożarną i służby ratownicze o swoich szczególnych potrzebach i problemach z poruszaniem.
V. POSTĘPOWANIE PRZY NISKICH TEMPERATURACH
1) Wybierz jeden pokój w domu – taki, w którym może mieszkać cała rodzina, najlepiej słoneczny.
2) Ostrożnie korzystaj z kominków i piecyków na drewno, pilnując ich zawsze, gdy się w nich pali.
3) Upewnij się, że kominek czy też piecyk działa właściwie.
4) Nigdy nie używaj węgla drzewnego jako surowca do ogrzewania domu. Węgiel drzewny wydziela trujący gaz – tlenek węgla.
5) W domach z ogrzewaniem gazowym otwory wentylacyjne należy oczyszczać ze śniegu i ludu.
6) Ubieraj się „na cebulę”, także w swetry i płaszcze przepuszczające powietrze i dłużej trzymające ciepło. Czapki o tej porze roku są obowiązkowe.
7) Przed wyjściem na mróz dobrze jest nasmarować twarz tłustym kremem, który chroni skórę przed wysuszeniem. Jeżeli wieje silny wiatr, konieczne jest nałożenie kaptura i owinięcie się szalikiem. Przy dużych mrozach powinno się oddychać nosem a nie ustami.
8) Po powrocie do domu dobrze jest zrobić gorącą herbatę z sokiem malinowym i cytryną. Nie spożywać alkoholu, bo znieczula i zmniejsza ochronę organizmu przed zimnem.
Bądź przygotowany na wystąpienie śnieżyc, zawiei i zamieci:
- słuchaj prognozy pogody oraz komunikatów podawanych przez rozgłośnie radiowe i telewizyjne;
- w czasie opadów pozostań w domu;
- jeśli musisz wyjść na zewnątrz, ubierz się w ciepłą odzież wielowarstwową i powiadom kogokolwiek o docelowym miejscu podróży oraz przewidywanym czasie dotarcia na miejsce przeznaczenia;
- zachowaj ostrożność poruszając się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie, zwróć uwagę na zwisające sople, zwały śniegu na dachach budynków;
- oszczędzaj zapasy energii poprzez stopniowe obniżanie temperatury w domu i okresowe wyłączanie ogrzewania w niektórych pomieszczeniach;
- jeśli używasz piecyków, zapewnij wentylacje pomieszczeń;
- zabezpiecz inwentarz i paszę przed zamarznięciem.
VI. PODRÓŻOWANIE W ZIMIE
Pamiętaj, że jedną z wielu przyczyn ofiar śmiertelnych w zimie jest niewłaściwe przygotowanie pojazdu do sezonu zimowego oraz brak znajomości postępowania na wypadek unieruchomienia pojazdu lub zabłądzenia podczas podróżowania.
1) Jeśli musisz wyruszyć w podróż, rozważ wykorzystanie publicznych środków transportu.
2) Jeśli podróżujesz samochodem podróżuj w dzień, nie podróżuj samotnie, informuj innych o swoim planie podróży.
3) Używaj głównych dróg, unikaj bocznych dróg i skrótów.
4) Przygotuj swój samochód do zimy.
5) Trzymaj "zimowy zestaw" w bagażniku swojego samochodu (łopatkę do śniegu, migające światło, rękawice, czapkę, koc, linę holowniczą, łańcuchy na koła, pojemnik z solą kamienną, kable do akumulatora).
6) Pamiętaj, że działania służb drogowych mają na celu jedynie łagodzenie skutków zimy na drogach.
7) Jeśli znajdziesz się na bezludnych obszarach leśnych lub rolnych, rozepnij dużą płachtę najlepiej jaskrawą na śniegu by zwrócić uwagę ratowników, lub samolotów ratunkowych, co pewien czas dawaj sygnały światłami i klaksonem.
8) Jeśli śnieg uwięzi Cię w twoim samochodzie:
- zjedź z głównego pasa, włącz migające światła alarmowe i wywieś jaskrawą tkaninę na antenie samochodu lub przez okno;
- pozostań w swoim samochodzie by ratownicy mogli łatwiej Cię znaleźć;
- nie wychodź z samochodu o ile nie masz w zasięgu widoczności budynków, w których mógłbyś znaleźć schronienie;
- bądź ostrożny, odległość obserwowana poprzez zamieć śnieżną może być myląca, nawet niewielka odległość może być niemożliwa do pokonania w głębokim śniegu i zamieci;
- wyłączaj silnik i ogrzewanie na dziesięć minut w ciągu każdej godziny w celu utrzymania ciepła. Kiedy silnik pracuje, lekko otwórz okno w celu wentylacji; uchroni cię to przed zatruciem tlenkiem węgla; okresowo usuwaj śnieg i lód z rury wydechowej;
- wykonuj ćwiczenia w celu rozgrzania organizmu lecz unikaj przemęczenia; ogrzewaj się przykrywając się z innymi pasażerami wierzchnim ubraniem i kocami;
- wymieniaj się z innymi w czasie snu; jedna osoba musi stale czuwać by obudzić wszystkich, gdy zauważy nadchodzącą pomoc;
- bądź ostrożny, nie nadużywaj akumulatora. Ogranicz potrzeby zużycia energii, używaj światła, ogrzewania i radia zależnie od możliwości;
- w nocy, włącz wewnętrzne oświetlenie, by ratownicy mogli Cię zobaczyć.
VII. INNE INFORMACJE
1) Odmrożenie - jest skutkiem oddziaływania zimna (choć niekoniecznie mrozu!). W wyniku odmrożenia mogą wystąpić trwałe uszkodzenia najbardziej narażonych na odmrożenie części ciała. Typowymi objawami tego urazu są: znaczne wychłodzenie, zaczerwienienie, utrata czucia oraz bladość palców nóg, nosa, małżowin usznych.
2) Wychłodzenie - jest stanem, gdy temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej -35 °C. Objawami wychłodzenia są zaburzenia świadomości - do śpiączki włącznie, powolna mowa, poczucie wyczerpania, zaburzenia mowy, senność. Jeśli u kogoś podejrzewane jest wystąpienie odmrożenia lub wychłodzenia - rozpocznij powolne ogrzewanie osoby. Zdejmij przemarznięte ubranie, ułóż osobę na suchej tkaninie i okryj całe ciało kocem, folią aluminiową - ogrzewaj go własnym ciałem.
3) Silny wiatr - w połączeniu z temperaturą powietrza tylko nieco poniżej 0 °C może mieć taki sam skutek, jak stojące powietrze o temperaturze poniżej -30 °C. Może być to przyczyną odmrożenia i wychłodzenia organizmu.
4) Przy odmrożeniach kończyn zanurz je w letniej wodzie o temperaturze ciała zdrowego człowieka. Na inne części ciała nakładaj ciepłe (nie gorące) okłady. Nie podawaj alkoholu osobie dotkniętej odmrożeniem lub wychłodzeniem, w szczególności gdy nie ma możliwości zapewnienia jej ciepłego schronienia. Unikaj podawania kawy - ze względu na zwartość kofeiny, nie podawaj żadnych leków bez dodatkowych wskazań.
I. POSTĘPOWANIE W SYTUACJI BRAKU ENERGII ELEKTRYCZNEJ
Zakłócenia w dostawie energii elektrycznej mogą być wynikiem wielu czynników, włączając w to: silne wiatry, lód i ciężki śnieg oraz uszkodzenie instalacji. Dostawy prądu przywrócone zostają zazwyczaj w krótkim czasie. Jednakże od czasu do czasu mogą zdarzyć się poważniejsze przerwy w dostawie energii. Gdy nie ma elektryczności:
1) Sprawdzić czy Twoi sąsiedzi mają prąd. Prądu brakować może jedynie w Twoim domu, czego powodem może być awaria bezpiecznika lub przepalenie obwodów elektrycznych.
2) Gdy Twoi sąsiedzi również pozbawieni są prądu, dzwońcie do miejscowej elektrowni.
3) Jeśli będziesz zmuszony wyjść na zewnątrz, by zbadać sytuację, zabierz z sobą latarkę i zwracaj uwagę czy na ziemi nie leżą zerwane druty elektryczne mogące Cię porazić. Gdy je znajdziesz, nie zbliżaj się do nich ani nie dotykaj czegokolwiek, co może mieć z nimi styczność. Natychmiast to zgłoś.
4) Do oświetlenia używaj latarek. Nie zaleca się w czasie zagrożenia związanego z pożarem używania świec i lamp naftowych.
5) Wyłącz urządzenia w domu. Gdy większość z nich – lodówki, termy i bojlery, wentylatory i pompy – pozostaje włączona, mogą powodować przeciążenie sieci, wywołując przerwy w dostawie energii, gdy przywrócony zostanie dopływ prądu.
6) Lodówki i zamrażarki powinny być zamknięte tak długo jak to tylko możliwe. Jedzenie może być przechowywane dzień lub dwa, gdy drzwiczki są zamknięte. Próbuj najpierw jeść łatwo psujące się polarmy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości wyrzuć je.
7) Ostrożnie używaj przenośnych generatorów prądu. Mogą one być używane w celu dostarczenia ograniczonej ilości energii w czasie przerw w dopływie.
8) Nigdy nie uruchamiaj przenośnych urządzeń w domu lub garażu, gdyż urządzenia gazowe wywołać mogą poważne pożary i zaczadzenie. Generatory powinny zostać zainstalowane zgodnie z instrukcjami lokalnej elektrowni. Zawsze postępuj według wskazówek producenta. Po dodatkowe informacje odnośnie właściwego użycia urządzeń zadzwoń do Twojej elektrowni.
9) Jeśli wodę uzyskujesz ze studni lub zbiornika, bądź przygotowany na korzystanie z alternatywnych źródeł wody do czasu, gdy przywrócony zostanie dopływ prądu. We wspomnianych zbiornikach wykorzystuje się pompy elektryczne, które nie będą działać bez prądu.
10) Powinieneś zdawać sobie sprawę, że urządzenia gazowe mogą nie funkcjonować, gdy nie będzie prądu, ponieważ energia elektryczna może być niezbędna do uruchomienia zapłonu.
11) Osusz pompy, przewody, termy i bojlery, zlewozmywaki, umywalki, pralki i zmywarki. Instalacje z zimną wodą mogą zamarzać, gdy nie ma prądu. By uniknąć poważnego zalania, gdy wzrasta temperatura, zakręć zawory. Termy i bojlery osuszone, by uniknąć zniszczeń dokonanych przez ewentualne zamarznięcie, także muszą być odłączone. Niezastosowanie się do tych wskazówek może skutkować zniszczeniem elementów grzewczych, gdy ponownie włączony zostanie prąd. Nigdy nie włączaj jakiegokolwiek podgrzewacza wody o ile zbiornik nie jest pełny.
12) Sporządź listę urządzeń na prąd podtrzymujących życie członkom rodziny (respiratory, wyposażenie tlenowe i inne urządzenia podtrzymujące przy życiu).
13) Zawsze powinieneś mieć plan awaryjny obejmujący alternatywne źródła zasilania w odniesieniu do urządzeń i ewakuowanych osób.
II. RADZENIE ZE STRESEM
1) Zachowuj dobrą kondycję.
2) Rozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi.
3) Upewniaj dzieci, iż są bezpieczne.
4) Na pytania dzieci odpowiadaj w sposób prosty, bezpośredni i uczciwy.
5) Zachęcaj dzieci do wyrażania uczuć.
6) Docieraj do innych.
III. EWAKUACJA
Gdyby kiedykolwiek doszło do takiej sytuacji pamiętajmy, aby posiadać plany ewakuacji i przygotowane rzeczy pierwszej potrzeby, które możemy szybko ze sobą zabrać:
1) Plan ewakuacji obejmujący, co najmniej dwa miejsca spotkania w czasie niebezpieczeństwa. Wybierz jedno miejsce poza domem na wypadek nagłego niebezpieczeństwa, takiego jak np. pożar. Wybierz, co najmniej jedno miejsce poza najbliższym sąsiedztwem na wypadek gdybyś nie mógł wrócić do domu.
2) Plan kontaktowania się podczas niebezpieczeństwa. Wybierz jedną osobę spoza swojej miejscowości, by była punktem kontaktowym dla członków rodziny i Ciebie na wypadek gdybyście byli rozdzieleni. Upewnij się czy wszyscy posiadają informacje ułatwiające kontakt, takie jak: numery telefonów, adresów e-mail.
IV. UTRZYMYWANIE KONTAKTU Z INNYMI LUDŹMI
1) Nawiąż kontakty z najbliższymi sąsiadami zanim coś się zdarzy.
2) Spytaj najbliższą rodzinę lub sąsiadów czy uważają, że poradzisz sobie w czasie zagrożenia.
3) Utrzymuj kontakty z rodziną i sąsiadami, a także innymi osobami poprzez:
- dzielenie się swoimi kontaktami na wypadek niebezpieczeństwa z gospodarzem (zarządcą) Twojego budynku,
- dzielenie się swoimi kontaktami na wypadek niebezpieczeństwa z sąsiadami i rodziną,
- stworzenie listy kontaktowej bazującej na informacjach od sąsiadów,
- poinformowanie kogoś, że może na Ciebie liczyć,
- uczenie osób, które mogą pomagać Ci w czasie niebezpieczeństwa, jak obchodzić się z potrzebnym Ci sprzętem. Upewnij się czy osoby te będą osiągalne,
4) Jeśli podlegasz domowej opiece medycznej, ustal, wraz z instytucją opiekującą się Tobą, sposób postępowania w razie pojawienia się niebezpieczeństwa.
5) Poinformuj miejscową policję, straż pożarną i służby ratownicze o swoich szczególnych potrzebach i problemach z poruszaniem.
V. POSTĘPOWANIE PRZY NISKICH TEMPERATURACH
1) Wybierz jeden pokój w domu – taki, w którym może mieszkać cała rodzina, najlepiej słoneczny.
2) Ostrożnie korzystaj z kominków i piecyków na drewno, pilnując ich zawsze, gdy się w nich pali.
3) Upewnij się, że kominek czy też piecyk działa właściwie.
4) Nigdy nie używaj węgla drzewnego jako surowca do ogrzewania domu. Węgiel drzewny wydziela trujący gaz – tlenek węgla.
5) W domach z ogrzewaniem gazowym otwory wentylacyjne należy oczyszczać ze śniegu i ludu.
6) Ubieraj się „na cebulę”, także w swetry i płaszcze przepuszczające powietrze i dłużej trzymające ciepło. Czapki o tej porze roku są obowiązkowe.
7) Przed wyjściem na mróz dobrze jest nasmarować twarz tłustym kremem, który chroni skórę przed wysuszeniem. Jeżeli wieje silny wiatr, konieczne jest nałożenie kaptura i owinięcie się szalikiem. Przy dużych mrozach powinno się oddychać nosem a nie ustami.
8) Po powrocie do domu dobrze jest zrobić gorącą herbatę z sokiem malinowym i cytryną. Nie spożywać alkoholu, bo znieczula i zmniejsza ochronę organizmu przed zimnem.
Bądź przygotowany na wystąpienie śnieżyc, zawiei i zamieci:
- słuchaj prognozy pogody oraz komunikatów podawanych przez rozgłośnie radiowe i telewizyjne;
- w czasie opadów pozostań w domu;
- jeśli musisz wyjść na zewnątrz, ubierz się w ciepłą odzież wielowarstwową i powiadom kogokolwiek o docelowym miejscu podróży oraz przewidywanym czasie dotarcia na miejsce przeznaczenia;
- zachowaj ostrożność poruszając się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie, zwróć uwagę na zwisające sople, zwały śniegu na dachach budynków;
- oszczędzaj zapasy energii poprzez stopniowe obniżanie temperatury w domu i okresowe wyłączanie ogrzewania w niektórych pomieszczeniach;
- jeśli używasz piecyków, zapewnij wentylacje pomieszczeń;
- zabezpiecz inwentarz i paszę przed zamarznięciem.
VI. PODRÓŻOWANIE W ZIMIE
Pamiętaj, że jedną z wielu przyczyn ofiar śmiertelnych w zimie jest niewłaściwe przygotowanie pojazdu do sezonu zimowego oraz brak znajomości postępowania na wypadek unieruchomienia pojazdu lub zabłądzenia podczas podróżowania.
1) Jeśli musisz wyruszyć w podróż, rozważ wykorzystanie publicznych środków transportu.
2) Jeśli podróżujesz samochodem podróżuj w dzień, nie podróżuj samotnie, informuj innych o swoim planie podróży.
3) Używaj głównych dróg, unikaj bocznych dróg i skrótów.
4) Przygotuj swój samochód do zimy.
5) Trzymaj "zimowy zestaw" w bagażniku swojego samochodu (łopatkę do śniegu, migające światło, rękawice, czapkę, koc, linę holowniczą, łańcuchy na koła, pojemnik z solą kamienną, kable do akumulatora).
6) Pamiętaj, że działania służb drogowych mają na celu jedynie łagodzenie skutków zimy na drogach.
7) Jeśli znajdziesz się na bezludnych obszarach leśnych lub rolnych, rozepnij dużą płachtę najlepiej jaskrawą na śniegu by zwrócić uwagę ratowników, lub samolotów ratunkowych, co pewien czas dawaj sygnały światłami i klaksonem.
8) Jeśli śnieg uwięzi Cię w twoim samochodzie:
- zjedź z głównego pasa, włącz migające światła alarmowe i wywieś jaskrawą tkaninę na antenie samochodu lub przez okno;
- pozostań w swoim samochodzie by ratownicy mogli łatwiej Cię znaleźć;
- nie wychodź z samochodu o ile nie masz w zasięgu widoczności budynków, w których mógłbyś znaleźć schronienie;
- bądź ostrożny, odległość obserwowana poprzez zamieć śnieżną może być myląca, nawet niewielka odległość może być niemożliwa do pokonania w głębokim śniegu i zamieci;
- wyłączaj silnik i ogrzewanie na dziesięć minut w ciągu każdej godziny w celu utrzymania ciepła. Kiedy silnik pracuje, lekko otwórz okno w celu wentylacji; uchroni cię to przed zatruciem tlenkiem węgla; okresowo usuwaj śnieg i lód z rury wydechowej;
- wykonuj ćwiczenia w celu rozgrzania organizmu lecz unikaj przemęczenia; ogrzewaj się przykrywając się z innymi pasażerami wierzchnim ubraniem i kocami;
- wymieniaj się z innymi w czasie snu; jedna osoba musi stale czuwać by obudzić wszystkich, gdy zauważy nadchodzącą pomoc;
- bądź ostrożny, nie nadużywaj akumulatora. Ogranicz potrzeby zużycia energii, używaj światła, ogrzewania i radia zależnie od możliwości;
- w nocy, włącz wewnętrzne oświetlenie, by ratownicy mogli Cię zobaczyć.
VII. INNE INFORMACJE
1) Odmrożenie - jest skutkiem oddziaływania zimna (choć niekoniecznie mrozu!). W wyniku odmrożenia mogą wystąpić trwałe uszkodzenia najbardziej narażonych na odmrożenie części ciała. Typowymi objawami tego urazu są: znaczne wychłodzenie, zaczerwienienie, utrata czucia oraz bladość palców nóg, nosa, małżowin usznych.
2) Wychłodzenie - jest stanem, gdy temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej -35 °C. Objawami wychłodzenia są zaburzenia świadomości - do śpiączki włącznie, powolna mowa, poczucie wyczerpania, zaburzenia mowy, senność. Jeśli u kogoś podejrzewane jest wystąpienie odmrożenia lub wychłodzenia - rozpocznij powolne ogrzewanie osoby. Zdejmij przemarznięte ubranie, ułóż osobę na suchej tkaninie i okryj całe ciało kocem, folią aluminiową - ogrzewaj go własnym ciałem.
3) Silny wiatr - w połączeniu z temperaturą powietrza tylko nieco poniżej 0 °C może mieć taki sam skutek, jak stojące powietrze o temperaturze poniżej -30 °C. Może być to przyczyną odmrożenia i wychłodzenia organizmu.
4) Przy odmrożeniach kończyn zanurz je w letniej wodzie o temperaturze ciała zdrowego człowieka. Na inne części ciała nakładaj ciepłe (nie gorące) okłady. Nie podawaj alkoholu osobie dotkniętej odmrożeniem lub wychłodzeniem, w szczególności gdy nie ma możliwości zapewnienia jej ciepłego schronienia. Unikaj podawania kawy - ze względu na zwartość kofeiny, nie podawaj żadnych leków bez dodatkowych wskazań.