Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
8°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

„CHOCHLIKI” KOLĘDUJĄC KULTYWUJĄ DZIEDZICTWO NIEMATERIALNE

DATA PUBLIKACJI: 2014-01-07 07:34 | OPUBLIKOWAŁ: Beata Korwek
Kolędowanie to zwyczaj odwiedzania bliskich i sąsiadów, śpiewania kolęd i pastorałek, składania życzeń. Wędrujący kolędnicy przebrani za pasterzy, śmierć, diabłów, aniołów i inne postaci odgrywali jasełka, czyli przedstawienia o narodzeniu Chrystusa, śpiewali kolędy i robili psikusy.
Zdjęcie

23
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Odwiedziny kolędników były wielką atrakcją i rozrywką dla mieszkańców. Ominięcie domostwa źle wróżyło gospodarstwu w nadchodzącym roku. Po złożeniu życzeń kolędników obdarowywano jadłem i drobnymi datkami pieniężnymi. Jednak popularny niegdyś bożonarodzeniowy zwyczaj kolędowania z gwiazdą, szopką lub turoniem należy już do rzadkości i spotykany jest głównie na wsiach.

W miejscowościach położonych w gminie Nowogród tacy kolędnicy chodzą do dzisiaj. Można ich spotkać w okresie stycznia i początków lutego.

Kilkunastoosobowa, barwna grupa kolędników z gwiazdą i kozą od jedenastu już lat niesie radość i dobre noworoczne życzenia tym, którzy przyjmują ich w swoje progi.

Najważniejsze, to wpuścić takich świątecznych gości do domu. Powodzenie i dobrobyt na cały nowy rok – murowane!!!

Tradycję kolędowania przywróciła do życia i kultywuje grupa młodych aktorów ze Szkolnego Koła Teatralnego „CHOCHLIKI” działającego w Szkole Podstawowej im. Hanki Bielickiej w Sławcu pod kierunkiem pani Jadwigi Sosnowskiej i pana Jacka Sokołowskiego.

„CHOCHLIKI” w ubiegłym roku właśnie za takie tradycyjne kolędowanie zajęły I MIEJSCE na XXVII Wojewódzkich Spotkaniach Zespołów Kolędniczych – Hajnówka 2013.

Tym pielęgnowanym, tradycyjnym, żywym i angażującym społeczność, a w szczególności młode pokoleniekolędowaniem zainteresował się Narodowy Instytut Dziedzictwa. Zespół ds. Ochrony Tradycji Kultury NID umieścił kolędowanie „CHOCHLIKÓW” jako dziedzictwo niematerialne na portalu "Niematerialne".

Z tym tradycyjnym kolędowaniem „CHOCHLIKI” odwiedziły 2 stycznia 2014 roku miejscowości Jankowo Skarbowo, Jankowo Młodzianowo oraz Sulimy, a 3 stycznia Mątwicę. Miejscowości Sławiec, Grzymały oraz Grądy odwiedzą tradycyjnie w ferie zimowe.

 

....Na szczęście na zdrowie, na ten święty Szczepan,
żeby wam się rodziła kapusta i rzepa.
Żyto jak koryto, pszenica jak rękawica,
owiesek jak pański piesek.
Na szczęście na zdrowie, na to Boże Narodzenie,
żeby wam się kopiło, darzyło, wodziło w oborze.
Co daj Panie Boże!...

 

Koło Teatralne „CHOCHLIKI”

Jadwiga Sosnowska

Jacek Sokołowski

Spotkanie Świąteczne w Powiecie Łomżyńskim

gru 20, 2023
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Nowy Komendant Miejski Policji w Łomży

lut 15, 2024
Czytaj więcej

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska Gościem Dnia w Radio Nadzieja

sty 30, 2024
Czytaj więcej