Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
20°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JesteśmyzUkrainą

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Łomży

DATA PUBLIKACJI: 2022-06-15 12:17 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski wziął udział w sesji w 604. rocznicę nadania Łomży praw miejskich
15.06.2022 r. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Łomży; na zdjęciu: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wygłasza przemówienie okolicznościowe

15.06.2022 r. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Łomży; na zdjęciu: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wygłasza przemówienie okolicznościowe

6
15.06.2022 r. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Łomży; na zdjęciu: Przewodnicząca Rady Miejskiej Łomży Alicja Konopka oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Łomży Andrzej Janusz Grzymała 15.06.2022 r. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Łomży; na zdjęciu: Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel podczas okolicznościowego przemówienia 15.06.2022 r. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Łomży; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia

15 czerwca 2022 r. w Hali Kultury w Łomży odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Łomży z okazji 604. rocznicy nadania Łomży praw miejskich oraz obchodów Łomżyńskiego Roku Jakuba Wagi zainaugurowanego przez Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów.

Obrady prowadziła Przewodnicząca Rady Miejskiej Łomży Alicja Konopka. Po uroczystym odegraniu hejnału i odśpiewaniu Gaude Mater Polonia głos zabrał Prezydent Łomży dr Mariusz Chrzanowski, który mówił "Dziś spotykamy się na uroczystej Sesji Rady Miejskiej, aby wspólnie uczcić kolejną już 604.rocznicę nadania praw miejskich naszemu miastu. Decyzja Księcia Janusza I (...) sprawiła, że nasza miejscowość mimo, że istniała już od kilkuset lat, mogła w pełni się rozwijać. Stając się w swojej kilkusetletniej historii m.in. miastem królewskim i stolicą województwa". W drugiej części swojego przemówienia Prezydent Łomży nawiązał do Roku Jakuba Wagi. "Obchodzimy w tym roku 150 rocznicę śmierci Jakuba Wagi. To wybitny polski przyrodnik, botanik. Uchodzący za jednego z prekursorów działalności ekologicznej naszego kraju, która w dzisiejszych czasach ma niebagatelne znaczenie. Pracował jako nauczyciel przyrody kształtując wśród młodzieży postawy patriotyczne za co był napiętnowany przez władze carskie". Prezydent mówił także o inwestycjach realizowanych przez Miasto oraz o wyzwaniach przed jakimi stają dziś samorządy. Na koniec życzył wszystkim dobrego świętowania Dni Łomży.

O Jakubie Wadze, jego życiu i dokonaniach można było także usłyszeć w prelekcjach:

Następnie głos zabrali zaproszeni goście. 

Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski w swoim wystąpieniu mówił "Ja zawsze podkreślam, że Powiat Łomżyński i Miasto Łomżą to są dwa samorządy, ale jedna wspólnota. To co nas dzieli, to tak naprawdę, jedynie granica administracyjna". Dodał, że mieszkańcy Powiatu Łomżyńskiego pracują często na rzecz Łomży, a mieszkańcy Łomży na rzecz Powiatu realizując określone zadania. Niektóre zadania realizowane na rzecz mieszkańców Łomży wynikają wprost z przepisów prawa jak aktywizacja osób bezrobotnych, wspieranie przedsiębiorców ale także podstawowa opieka zdrowotna, bowiem 4 nasze przychodnie pracują na rzecz mieszkańców Łomży. Są też zadania realizowane wspólnie, takie jak: zadania z zakresu geodezji, czytelnictwa, czy pieczy zastępczej i rodzicielstwa zastępczego. Dlatego potrzebna jest dobra współpraca pomiędzy samorządami. Na koniec pogratulował dotychczasowych osiągnięć i życzył dalszych sukcesów, aby mieszkańcom Łomży żyło się coraz lepiej i aby miasto Łomża była dla nich prawdziwym domem.  

Gratulacje i podziękowania dla władz Miasta Łomża złożyli także: Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel oraz Aleksander Gadżanow, który odczytał okolicznościowe listy od Margarity Ganevej – Ambasador Republiki Bułgarii w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Emanuila Manolova - burmistrza Pavlikeni.

W uroczystej Sesji udział wzięli także m.in. przedstawiciele służb mundurowych, jednostek organizacyjnych Miasta Łomża i miejskich organizacji pozarządowych. 

Nowe inwestycje powiatowe oddane do użytku!

DATA PUBLIKACJI: 2022-06-14 10:41 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski oraz Członek Zarządu Powiatu Łomżyńskiego Agnieszka Zduńczyk otworzyli przebudowane drogi powiatowe oraz wyremontowane mosty na rzece Ruż
13.06.2022 r. Nowe inwestycje powiatowe oddane do użytku!; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia podczas przecinania wstęgi

13.06.2022 r. Nowe inwestycje powiatowe oddane do użytku!; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia podczas przecinania wstęgi

8
13.06.2022 r. Nowe inwestycje powiatowe oddane do użytku!; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia 13.06.2022 r. Nowe inwestycje powiatowe oddane do użytku!; na zdjęciu: Nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża Dariusz Godlewski, Proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej w Miastkowie ks. kan. Czesław Dygan, Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Senator RP Marek Adam Komorowski 13.06.2022 r. Nowe inwestycje powiatowe oddane do użytku!; na zdjęciu:  Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, Członek Zarządu Powiatu Łomżyńskiego Agnieszka Zduńczyk, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski 13.06.2022 r. Nowe inwestycje powiatowe oddane do użytku!; na zdjęciu: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski podczas przemówienia

Goście zostali zaproszeni do wsi Łuby - Kiertany, gdzie 13 czerwca 2022 r. oddano do użytku przebudowany odcinek drogi powiatowej nr 1956B Leopoldowo – Łuby-Kiertany – Łuby-Kurki o długość 2,36 km. Inwestycja została zrealizowana, dzięki pozyskaniu przez Powiat Łomżyński dofinansowania Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - 2.264.159,74 zł. Gmina Miastkowo solidarnie współfinansowała wkład własny. Łączny koszt inwestycji wyniósł łącznie 3.904.547,97 zł. Wykonawcą tego odcinka była firma UNIBEP S.A. z Bielska Podlaskiego.

Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski w swoim wystąpieniu podkreślił, że inwestycje zostały wykonane zgodnie z planowanym terminem. Dodał, że "Poprawiła się estetyka wsi jak widzimy. Komfort życia, komfort przejazdu tą drogą, ale przede wszystkim mamy taką nadzieję, że te drogi będą drogami dla użytkowników bezpiecznymi. Oczywiście była to inwestycja bardzo potrzebna i bardzo ważna. Wcześniej była to droga nawierzchni gruntowej, żwirowo-żużlowej, często nieprzejezdna. Dzisiaj mamy jezdnię o szerokości 5,5 m, do tego chodniki, odwodnienie, wjazdy na posesję. Zostały przebudowane trzy skrzyżowania" - wymienił Starosta.

Wójt Gminy Miastkowo Kazimierz Górski podkreślił doskonałą współpracę między Powiatem Łomżyńskim a Gminą Miastkowo. Dodał, że każda powiatowa inwestycja jest bardzo potrzebna i oczekiwana przez mieszkańców.

Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Łomży Krzysztof Święcki przedstawił techniczne dane zrealizowanych zadań.

Gratulacje oraz podziękowania za aktywność i skuteczność działania dla władz Powiatu Łomżyńskiego i lokalnych samorządów złożyli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, Senator RP Marek Adam Komorowski, Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża Dariusz Godlewski, Sołtys wsi Łuby - Kiertany Jolanta Czaplicka.

Uroczystość była także okazją do przekazania informacji na temat innych wykonanych w ostatnim czasie powiatowych inwestycji na terenie gmin Miastkowo, tj.:

W wydarzeniu udział wzięli również: Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu UMWP dr Zbigniew Piotrowski, Zastępca Komendanta Miejskiego w Łomży poinsp. Marcin Rymarski, radni i mieszkańcy.

Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Rutkach-Kossakach

DATA PUBLIKACJI: 2022-06-15 15:20 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski uczestniczył w spotkaniu z Prezesem Rady Ministrów w ramach akcji „Porozmawiajmy o Polsce”
9.06.2022 r. Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Rutkach-Kossakach; na zdjęciu: Premier RP Mateusz Morawiecki

9.06.2022 r. Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Rutkach-Kossakach; na zdjęciu: Premier RP Mateusz Morawiecki

10
9.06.2022 r. Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Rutkach-Kossakach; na zdjęciu: uczestnicy spotkania 9.06.2022 r. Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Rutkach-Kossakach; na zdjęciu: uczestnicy spotkania 9.06.2022 r. Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Rutkach-Kossakach; na zdjęciu: Premier RP Mateusz Morawiecki przemawia do zgromadzonych 9.06.2022 r. Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Rutkach-Kossakach; na zdjęciu: Premier RP Mateusz Morawiecki przemawia do zgromadzonych 9.06.2022 r. Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Rutkach-Kossakach; na zdjęciu: Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski, Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, Wójt Gminy Rutki Dariusz Modzelewski 9.06.2022 r. Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Rutkach-Kossakach; na zdjęciu uczestnicy spotkania

Premier Mateuszem Morawiecki spotkał się z samorządowcami i mieszkańcami w ramach akcji „Porozmawiajmy o Polsce” w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Rutkach - Kossakach w Powiecie Zambrowskim w dniu 9 czerwca 2022 r.

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania mówił: "Chcemy rozmawiać o tym, jak w kolejnych latach ma wyglądać nasza rzeczywistość, biorąc pod uwagę te okoliczności, w których funkcjonujemy dzisiaj – to, co udało się zrobić, ale też to, czego się nie udało. O wszystkim chcemy rozmawiać". Prezes Rady Ministrów podkreślał też, że jednym z priorytetów obecnego rządu jest wspieranie rolnictwa i wsi. Stąd, jak zaznaczył, szybka reakcja na rosnące ceny nawozów.  Zapowiedział również odbudowę polskiego przetwórstwa rolnego. Szef rządu mówił o programach wspierających rodziny i emerytów: 500 plus oraz 13. i 14. emeryturze. Poinformował też, że rząd pracuje nad rozwiązaniami, które pomogą przetrwać uboższym rodzinom kryzys związany z cenami opału.

Gospodarz miejsca Wójt Gminy Rutki Dariusz Modzelewski podziękował Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za obecność, a także za wsparcie finansowe z budżetu państwa jakie w ostatnich latach otrzymała Gmina Rutki.

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki podkreślał, że każda taka wizyta jest okazją do podziękowania za ogromny wkład obecnego rządu w rozwój Polski lokalnej, a szczególnie jej wschodniej części. Mówił także "Możemy liczyć na ogromne wsparcie finansowe z wielu programów centralnych, takich jak choćby Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych czy Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Ten rząd nie dzieli Polski na Polskę A i B. Rozumie, że chcemy się rozwijać, że chcemy doganiać bardziej rozwinięte regiony kraju. I dzięki wsparciu rządowemu to się dzieje".

W spotkaniu z premierem uczestniczyli także: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski, a także parlamentarzyści: Kazimierz Gwiazdowski, Jarosław Zieliński, Mieczysław Baszko, Mariusz Gromko i Marek Adam Komorowski oraz Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, a także samorządowcy z całego regionu.

Rozbudowa Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie

DATA PUBLIKACJI: 2022-06-20 11:30 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska uczestniczyła w podpisaniu umowy na realizację nowej inwestycji
20.06.2022 Rozbudowa Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie; na zdjęciu: Inspektor Nadzoru Budowlanego Ryszard Klimek, Koordynator Projektu Anna Arnista, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Dyrektor Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie Ewa Sznejder, Właściciel Pb Pożarski Budownictwo w Białymstoku Mirosław Pożarski

20.06.2022 Rozbudowa Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie; na zdjęciu: Inspektor Nadzoru Budowlanego Ryszard Klimek, Koordynator Projektu Anna Arnista, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Dyrektor Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie Ewa Sznejder, Właściciel Pb Pożarski Budownictwo w Białymstoku Mirosław Pożarski

15
20.06.2022 Rozbudowa Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie; na zdjęciu: Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Dyrektor Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie Ewa Sznejder, Właściciel Pb Pożarski Budownictwo w Białymstoku Mirosław Pożarski 20.06.2022 Rozbudowa Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie; na zdjęciu: Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Dyrektor Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie Ewa Sznejder, Właściciel Pb Pożarski Budownictwo w Białymstoku Mirosław Pożarski 20.06.2022 Rozbudowa Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, wizualizacja nowej inwestycji 20.06.2022 Rozbudowa Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, wizualizacja nowej inwestycji 20.06.2022 Rozbudowa Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, wizualizacja nowej inwestycji 20.06.2022 Rozbudowa Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, wizualizacja nowej inwestycji 20.06.2022 Rozbudowa Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, wizualizacja nowej inwestycji 20.06.2022 Rozbudowa Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, wizualizacja nowej inwestycji 20.06.2022 Rozbudowa Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, wizualizacja nowej inwestycji 20.06.2022 Rozbudowa Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, wizualizacja nowej inwestycji

Umowa na budowę pawilonu przyrodniczego została sfinalizowana. W dniu 20 czerwca 2022 r. w Ośrodku Edukacji Ekologicznej przy Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie w obecności przedstawicieli loklanych mediów podpisano wszystkie potrzebne do realizacji zadania dokumenty.

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska mówiła: "Drozdowo staje się naszym centrum nauki i kultury. Jest to możliwe dzięki pomocy polskiego rządu i Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej z jego Dyrektorem prof. Janem Żarynem na czele. To wsparcie odczuwamy na co dzień. Dziś podpisaliśmy umowę na wykonanie nowego budynku przyrodniczego, ale plany mamy znacznie większe i zamierzamy na nie w kolejnych latach pozyskiwać środki z różnych funduszy". Pani Wicestarosta podkreśliła, że jest to realizacja zamierzeń powziętych przed dwoma laty i choć obecnie sytaucja geopolityczna utrudnia prowadzenie inwestycji, to udaje się spiąć kolejny etap. Konsekwentne realizowanie planu doprowadzi do poszerzenia zarówno oferty historycznej, jak i przyrodniczej, co pozwoli na stworzenie atrakcyjnej oferty dla zwiedzających.

Dyrektor Muzeum Ewa Sznejder opowiedziała o szczegółach inwestycji, termiach realizacji i jej najtrudniejszych elementach. Omówiła też aranżację wystawy przyrodniczej, której wizualizacja była prezentowana podczas konferencji. Podpisanie umowy z  wykonawcą PB Pożarski Budownictwo w Białymstoku odbyło się w obecności właściciela Mirosława Pożarskiego. W ramach inwestycji powstanie pawilon o powierzchni wystawienniczej ok. 300 m, który zostanie połączony szklanym łącznikiem z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej. Będzie to obiekt nowoczesny, ze szklaną elewacją. Swoją formą nawiązywać będzie do dworskiej oranżerii. Na trzech kondygnacjach znajdą tam miejsce wystawy: akwarystyczna i „Bliżej przyrody”. Będą to narracyjne, perspektywiczne ekspozycje dające wrażenie wyprawy terenowej do pasjonującego świata przyrody Doliny Narwi oraz podwodnego świata ryb z różnych kontynentów. Nie zabraknie też odwołań do prehistorii, czego przykładem na być chociażby wielki mamut, ssak kiedyś żyjący na terenie północno–wschodniej Polski.

Powiat Łomżyński pozyskał środki na realizację inwestycji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Kolejnym etapem będzie wykończenie i wyposażenie nowego pawilonu, a także dalszy remont XIX–wiecznego zabytkowego budynku Dworu i przygotowanie nowych wystaw historycznych. 

Obecne zadanie jest częścią kompleksowej modernizacji Muzeum. W 2021 roku w willi Dolnego Dworu wymieniono dach na blachę miedzianą oraz wstawiono świetlik rzucający naturalne światło na hall wewnątrz budynku. Przedsięwzięcie zostało dofinansowanie przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 344.780,20 zł netto. Łączna kwota zadania to 441.200,00 zł. Wykonano także remont elewacji willi oraz rozpoczęto montaż windy, by dostosować placówkę do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na ten cel Muzeum otrzymało dofinansowanie w ramach programu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego o nazwie Fundusz Patriotyczny – Edycja 2021 „Wolność Po Polsku” w kwocie netto: 600 000 zł.

 

XXIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie

DATA PUBLIKACJI: 2022-06-20 09:22 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski uczestniczył w kurpiowskim święcie

19.06.2022 r. XXIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie; na zdjęciu: uczestnicy korowodu

19.06.2022 r. XXIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie; na zdjęciu: uczestnicy korowodu

21
19.06.2022 r. XXIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie; na zdjęciu: uczestnicy korowodu 19.06.2022 r. XXIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie; na zdjęciu: uczestnicy korowodu 19.06.2022 r. XXIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia 19.06.2022 r. XXIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie; na zdjęciu: Dyrektor Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie Juliusz Jakimowicz, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży Jarosław Cholewicki 19.06.2022 r. XXIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie; na zdjęciu: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży Jarosław Cholewicki 19.06.2022 r. XXIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie; na zdjęciu: Dyrektor Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie Juliusz Jakimowicz, Wójt Gminy Zbójna Elżbieta Parzych, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży Jarosław Cholewicki, Burmistrz Nowogrodu Grzegorz Andrzej Palka, Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowogrodzie Daniel Cwalina 19.06.2022 r. XXIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie; na zdjęciu: Dyrektor Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie Juliusz Jakimowicz, Wójt Gminy Zbójna Elżbieta Parzych, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży Jarosław Cholewicki, Burmistrz Nowogrodu Grzegorz Andrzej Palka, Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowogrodzie Daniel Cwalina 19.06.2022 r. XXIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie; na zdjęciu: Wójt Gminy Zbójna Elżbieta Parzych, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski 19.06.2022 r. XXIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie 19.06.2022 r. XXIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie 19.06.2022 r. XXIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie 19.06.2022 r. XXIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie 19.06.2022 r. XXIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie 19.06.2022 r. XXIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie 19.06.2022 r. XXIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie

XXIX edycja Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej, wydarzenia organizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – instytucję kultury Powiatu Łomżyńskiego odbyła się w Muzeum Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Niedzielne przedpołudnie 19 czerwca 2022 r. pełne było muzyki i tańca. Wydarzenie rozpoczęto korowodem przy dźwiękach muzyki kurpiowskiej granych przez „Skiela Kapelę”.

Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski nawiązując do wspólnych wysiłków Powiatu Łomżyńskiego, Województwa Podlaskiego i Gminy Nowogród mówił: „Cieszy to, że różne instytucje, różne organizacje, których zadaniem jest przypominanie, czy dbanie o kulturę kurpiowską, o te nasze wspaniałe dziedzictwo, jednoczą się, łączą się, i takie wydarzenia możemy realizować”.

Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś deklarował wspólnie z obecnymi samorządowcami, że będą dbać o Skansen, żeby kultura kurpiowska docierała jak najszerzej do mieszkańców.

„Po dwóch latach pandemicznej przerwy wróciliśmy do tradycyjnego spotkania artystów i widzów. Jest ponad 50 zespołów, muzyków, śpiewaków, gawędziarzy z trzech województw. Większość we wspaniałych kurpiowskich strojach, które - choć to może nie wygląda - dobrze chronią przed upałem” - podkreślił Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży Jarosław Cholewicki.

Imprezie towarzyszył Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich, który odbywa się od lat 90. Celem jest prezentacja tradycji kurpiowskiego muzykowania, stylu śpiewania, gwary i tańca, popularyzacja tradycji w społeczeństwie i zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń oraz środowisk twórczych.


Współorganizatorem wydarzenia był Urząd Miejski w Nowogrodzie. Muzeum Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, który gościł wydarzenie, od 1 czerwca 2022 r. jest już jednostką kultury Województwa Podlaskiego.


W kategoriach konkursowych wykonywania utworów tradycyjnych zostali nagrodzeni:

Zespoły śpiewacze – grupa dorosłych

I nagroda - Zespół Regionalny Myszyniec
I nagroda - Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
I nagroda - Kurpiowszczyzna Senior
II nagroda - Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
II nagroda - Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
II nagroda - Zespół Seniorzy Kurpiowszczyzna II
III nagroda - Warmińska Kuźnia
III nagroda - Zespół Folklorystyczny Kurpiowszczyzna Grupa Kobiet
III nagroda - Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Kuzi
Wyróżnienie - Zespół Wrzos

Zespoły śpiewacze – grupa dziecięco – młodzieżowa:
I nagroda – nie przyznano
II nagroda - Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Turośli
II nagroda - Poziomecki z Wykrotu
II nagroda - Kurpie Białe z Golądkowa
III nagroda – nie przyznano

Kapele:
I nagroda - Kapela Grzesia
I nagroda - Kapela Kurpiowska Ryszarda Maniurskiego
II nagroda - Miód na Serce
III nagroda - Kapela Łysozianie
III nagroda - Kurpiowska Kapela Rodzinna Bałdygów

Soliści instrumentaliści - grupa dorosłych:
I nagroda - Ryszard Maniurski
I nagroda - Dawid Sutkowski
II nagroda - Paweł Dąbkowski
II nagroda - Mateusz Dziczek
III nagroda - Mariusz Jedwabnik

Soliści instrumentaliści - grupa dzieci i młodzież:
I nagroda - Wiktoria Julia Zielińska – harmonia pedałowa
II nagroda - Diana Stęcel
III nagroda - Natalia Zadroga
III nagroda - Kornelia Bielska
III nagroda - Aurelia Kulas

Soliści śpiewacy – grupa dorosłych:
I nagroda - Elżbieta Kasznia
I nagroda - Stanisław Archacki
II nagroda - Eugenia Kuliś
II nagroda - Hanna Ksepka
II nagroda - Henryk Kulesza
III nagroda - Ryszard Borzymowski
III nagroda - Michalina Dąbkowska
III nagroda - Weronika Zyśk

Soliści śpiewacy – grupa dzieci i młodzież:
I nagroda - Amelia Kobus
II nagroda – nie przyznano
III nagroda – nie przyznano

Gawędziarze – grupa dorosłych:
I nagroda – nie przyznano
II nagroda - Władysław Gwiazda
III nagroda – nie przyznano
Wyróżnienie - Anna Rybińska

Gawędziarze – grupa dziecięco – młodzieżowa:
I Nagroda - Bartosz Wawrzyniak
II nagroda - Zosia Samełko
III nagroda - Urszula Filipkowska
III nagroda - Piotr Gołaś
III nagroda - Kinga Sendrowska

Kategoria pary taneczne:
I nagroda - nie przyznano
II nagroda - Bożena Żywica i Mariusz Jedwabnik (para taneczna)
II nagroda - Mariusz Pliszka i Angelika Więcek (para taneczna)
III nagroda – nie przyznano

Kategoria w nawiązaniu do folkloru kurpiowskiego:
I nagroda - Agnieszka Zielewicz (lira korbowa)
I nagroda - Dziewczęca Grupa Studia Wokalnego ROK
II nagroda – nie przyznano
III nagroda - nie przyznano

Kategoria zespoły taneczne – pieśni i tańca:
I nagroda - Zespół Pieśni i Tańca Kurpie z Rozóg
I nagroda - Zespół Folklorystyczny Kurpiowszczyzna Grupa Taneczna
II nagroda - Kurpie Białe z Dąbrowy
III nagroda - Regionalny Zespół Ludowy Karniewiacy

Podczas wydarzenia obywały się także warsztaty ginących zawodów oraz pozakonkursowe występy zespołów ludowych i folklorystycznych.

W uroczystości udział wzięli także m.in.: Poseł na Sejm RP Stefan Krajewski, Wójt Gminy Zbójna Elżbieta Parzych, Burmistrz Nowogrodu Grzegorz Andrzej Palka.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!