Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE
Pogoda dziś:
11°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Szynobus zawitał do Łomży

DATA PUBLIKACJI: 2013-10-21 12:55 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W 120. rocznicę uruchomienia Kolei Nadnarwiańskiej w dniu 20 października br., na dawnym peronie PKP w Łomży zjawiły się tłumy mieszkańców Łomży i okolic. Główną atrakcją był szynobus, który przyjechał z tej okazji specjalnym kursem po nieczynnej już trasie relacji: Łapy – Sokoły - Kulesze Kościelne - Kołaki Kościelne - Czerwony Bór – Śniadowo - Łomża. Linię kolejową łączącą Ostrołękę z Łapami, na wniosek mieszkańców Łomży, carskie władze uruchomiły w 1893 roku, ale odcinek ze Śniadowa do Łomży powstał dopiero w 1915 roku.
Zdjęcie

8

Tuż po godzinie 13-ej szynobus zawitał do Łomży przywożąc około 600 gości. Gości powitali Prezydent Miasta Łomża -Mieczysław Czerniawski oraz Starosta Łomżyński - Lech Marek Szabłowski, przy akompaniamencie orkiestry dętej z Kolna. W słowach powitania gospodarze uroczystości wspominali czasy kiedy to do Łomży kursowały pociągi pasażerskie. „Moje pierwsze kroki w Łomży, kiedy w 1967 roku tu przyjechałem, to był właśnie dworzec kolejowy” – wspominał prezydent Mieczysław Czerniawski. „Ostatni rejsowy pociąg osobowy odjechał stąd w kierunku Śniadowa 20 lat temu” – dodał Lech Szabłowski starosta łomżyński, przypominając jednocześnie, że rzeczą niezrozumiałą jest fakt, iż tory wybudowane 120 lat temu przez zaborcę, w wolnej Polsce nie są wykorzystywane. Głos zabrał także Członek Zarządu Województwa Podlaskiego - Jacek Piorunek, który przekonywał, iż w ramach aktualnie opracowywanego RPO WP na lata 2014 – 2020 znajdą się środki na kolej także na tym odcinku. Natomiast Poseł Lech Antoni Kołakowski wyrażał nadzieję na powrót kolei do Łomży. Na koniec głos zabrał Józef Zajkowski wójt gminy Sokoły, który już od wielu lat walczy o reaktywację kolei. Wszyscy mówcy podkreślali ważność transportu kolejowego na naszym terenie i apelowali o podjęcie kroków zmierzających do reaktywacji połączeń pasażerskich do Łomży.

Goście mogli rozgrzać się przy gorącej grochówce, spróbować regionalnych produktów m.in.: wyrobów OSM z Piątnicy, sękaczy z Zakładu Piekarniczego-Cukierniczego K.J.J Śledziewscy z Piątnicy oraz piwa z lokalnego Browaru Łomża. Można było zapoznać się z historią kolei nadnarwiańskiej, zwiedzić z przewodnikiem najciekawsze miejsca w Łomży a także zakupić lokalne produkty i wyroby.

Natomiast w czasie kiedy przyjezdni goście zwiedzali miasto Łomża, mieszkańcy Łomży i okolic mieli okazję udać się w podróż na trasie Łomża – Śniadowo – Łomża, której towarzyszyła Kapela Kurpiowska. Niezapomniana podróż trwała blisko 2 godziny.

Charakterystyczny gwizdek motorniczego o godz. 15.40 oznajmił odjazd szynobusu w drogę powrotną do Łap.

Wszystkim osobom i firmom zaangażowanym w przygotowanie tej uroczystości bardzo serdecznie dziękujemy.

Spotkanie Świąteczne w Powiecie Łomżyńskim

gru 20, 2023
Czytaj więcej

Stanowisko Zarządu Powiatu Łomżyńskiego w sprawie przebudowy i rozbudowy drogi powiatowej nr 1900B w miejscowości Czarnocin, gmina Piątnica

gru 05, 2023
Czytaj więcej

Gala wręczenia Nagród i Stypendiów Starosty Łomżyńskiego

gru 08, 2023
Czytaj więcej

Łomżyńskie obchody Święta Niepodległości

lis 11, 2023
Czytaj więcej