Partnera ponadnarodowego projektu Spółdzielnię Socjalną AZALEA reprezentowali Giuseppe Turrini i Paola Vairani natomiast Uniwersytet w Weronie reprezentowała prof. Emanuela Gamberoni wykładowca geografii społecznej na wydziale nauk społecznych. Wizyta włoskich przedstawicieli miała na celu promocję i adaptację DOBRYCH PRAKTYCH SPÓŁDZIELCZOŚCI SOCJALNEJ.
Ramowy program wizyty zakładał spotkania, dyskusje, wymianę doświadczeń oraz wizyty w różnego typu pomiotach ekonomii społecznej. Delegacja z Włoch już pierwszego dnia uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami podlaskich Instytucji Otoczenia Ekonomii Społecznej (IOES), Samorządami lokalnymi (JST), Ośrodkami Pomocy Społecznej (OPS) i organizacjami pozarządowymi (NGO) w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Natomiast kolejnego dnia odbyły się spotkania w spółdzielniach socjalnych ALEXIS, DELTA i ARLEKIN działających na terenie objętym projektem. Spotkania miały na celu rozpowszechnianie idei przedsiębiorczości społecznej wśród przedstawicieli JST, NGO i mieszkańców subregionu łomżyńskiego oraz budowanie współpracy i ekspozycje dobrych praktyk.
W celu wzmocnienia idei przedsiębiorczości społecznej i prezentacji dobrych praktyk w szerszym gronie w dniu 11 października 2013r. w Auli Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Łomży odbyła się Konferencja międzynarodowa dotycząca realizowanej współpracy ponadnarodowejprojektu „Spółdzielnia socjalna – szansą na lepsze jutro” pomiędzy STAROSTWEM POWIATOWYM w Łomży a Spółdzielnią Socjalną AZALEA z Werony. Przedstawiciele przedsiębiorstw włoskich przybliżyli zasady i formy współpracy samorządów, organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw społecznych, a także możliwości zatrudnienia i finansowania działalności gospodarczej opartej na kapitale ludzkim na podstawie własnych doświadczeń.
Konferencja nie była ostatnim etapem współpracy ponadnarodowej. W wyniku współpracy polsko – włoskiej, Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Łomży wraz Uniwersytetem w Veronie postanowiły kontynuować współpracę w zakresie ekonomii społecznej na polu akademickim. Kontynuacja na poziomie edukacyjnym pozwoli nie tylko na wymianę doświadczeń ale również i budowę nowego pokolenia ludzi w oparciu o świadomość przedsiębiorczości opartej na kapitale ludzkim.