W słoneczną niedzielę (11.05.2025 r.), Las Jednaczewski wypełniły tłumy spacerowiczów i odwiedzających - wszystko za sprawą „Kurpiowskiej Majówki u Stacha”, zorganizowanej przez Gminę Łomża z okazji 292. rocznicy bitwy stoczonej przez oddział Stacha Konwy.
Wydarzenie rozpoczęło się plenerową Mszą Świętą. Wygłoszono okolicznościowe przemówienia. W swoim wystąpieniu, Wicestarosta Łomżyński Anna Gawrych nawiązała do słów bł. Kard. Stefana Wyszńkiego – Patrona Powiatu Łomżyńskiego:
„Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe.”, podkreślając, że życie i postawa Konwy doskonale oddaje znaczenie tych słów. Chwalebna ofiara naszych bohaterów narodowych to zobowiązanie dla potomnych, by zatroszczyli się o wolność, pamięć i prawdę, o wychowanie dzieci i młodzieży.
W podniosłej atmosferze, oddano hołd Stachowi Konwie i jego towarzyszom. Powiat Łomżyński reprezentowali Wicestarosta Łomżyński Anna Gawrych oraz Radny Marcin Andrzej Ceran.
Ponadto, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kupiskach przygotowały skecz, ispirowany kutlowym filmem „Sami Swoi”, który nagrodzono gromkimi brawami.
Dalszą część „Majówki” wypełniła dobra zabawa oraz niezapomniane widowiska w postaci pokazu umiejętności husarii polskiej, czy inscenizacji bitwy. Podczas barwnego festynu nie zabrakło także wielu innych atrakcji dla dzieci i dorosłych. O apetyty odwiedzających, zadbały stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Łomża.
Dziękujemy wszystkim za udział i organizację wydarzenia, które nie tylko łączy mieszkańców, ale pomaga również pielęgnować naszą lokalną tożsamość i pamięć o historii regionu.
Majówka u Stacha to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz lokalnych uroczystości. Stanowi nie tylko formę integracji społeczności, ale także sposób na budowanie lokalnej tożsamości poprzez pielęgnowanie pamięci o przeszłości. Bitwa pod Jednaczewem z 1733 roku, stoczona przez kurpiowskiego przywódcę Stacha Konwę, to symbol oporu i niezłomności ludu kurpiowskiego, który walczył w obronie swojej ziemi, tożsamości i wolności.