Oprócz salwy honorowej i okolicznościowych przemówień, licznie zgromadzeni przedstawiciele parlamentu, samorządów, instytucji i służb mundurowych oddali również hołd postaciom zasłużonym dla historii Polski. Złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikami Żołnierzy 33. Pułku Piechoty, św. Jana Pawła II oraz bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W okolicznościowym przemówieniu, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, odwoływał się do wagi wspólnej historii i tradycji:
„Składamy hołd tym, którzy byli wierni Ojczyźnie i wartościom ukutym przez wcześniejsze pokolenia. Czerpiemy z ich poświęcenia, odwagi, niezłomności. Odbieramy lekcję budowania wspólnoty opartej na solidarności, wzajemnym szacunku i odpowiedzialności. (…) Bądźmy ludźmi czynu, którzy biorą odpowiedzialność za swoją Małą i Wielką Ojczyznę.”
Podczas uroczystości, na placu przed Wyższym Seminarium Duchowym w Łomży, obecny był także poczet sztandarowy Powiatu Łomżyńskiego oraz przedstawiciele władz powiatu – Przewodniczący Rady Sławomir Dębek, Wiceprzewodniczący Piotr Sowa, oraz radni Tomasz Chojnowski i Adam Zaczek. W wydarzeniu udział wzięła także Sekretarz Starostwa Powiatowego w Łomży Beata Jagielak-Dardzińska.
Dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością uczcili to ważne święto. Poniżej zamieszczamy całość treści przemówienia wygłoszonego tego dnia przez Starostę Łomżyńskiego.
Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Miasta i Powiatu Łomżyńskiego, Zaproszeni Goście!
Dziś, w wyjątkowym dniu 3 maja, spotykamy się jak co roku na Placu Jana Pawła II by wzmocnić naszą więź z Ojczyzną. Złączeni w poczuciu narodowej jedności, gromadzimy się by uczcić kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – aktu, który przez wieki stał się symbolem dążeń naszego Narodu do samostanowienia; materializacją naszego umiłowania wolności i suwerenności.
Drodzy Zebrani,
historyczne i dziejowe zawirowania, które w końcu XVIII wieku doprowadziły do ustanowienia pierwszej w Europie Ustawy Rządowej były i będą dziś przytaczane i odmieniane przez wszystkie przypadki. Ja jednak, chciałbym przypomnieć o fakcie, który często się pomija, a być może wielu nie zdaje sobie z niego sprawy. Konstytucja, której poświęcamy dzisiejszy dzień, rozpoczyna się słowami:
„W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego!”
Wierni tym słowom, wyrośli w naszej tysiącletniej tradycji narodowo – chrześcijańskiej, stajemy dziś przed pomnikami 33. Pułku Piechoty oraz Świętego Jana Pawła II – duchowego Ojca Narodu. Składamy hołd tym, którzy byli wierni Ojczyźnie i wartościom ukutym przez wcześniejsze pokolenia. Czerpiemy z ich poświęcenia, odwagi, niezłomności. Odbieramy lekcję budowania wspólnoty opartej na solidarności, wzajemnym szacunku i odpowiedzialności.
Obserwując dzisiejszy świat, który pomimo pozornego dostatku jest chwiejny i kruchy, pełen niepokojów i wyzwań, musimy pamiętać o naszym wspólnym dziedzictwie. Niech ten dzień będzie dla nas przypomnieniem, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. Wymaga naszej stałej troski, zaangażowania i odwagi – tej, którą każdego dnia możemy okazywać poprzez sumienną pracę, uczciwość i budowanie silnych więzi społecznych. Bądźmy ludźmi czynu, którzy biorą odpowiedzialność za swoją Małą i Wielką Ojczyznę.
Szanowni Państwo,
Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński – Patron Powiatu Łomżyńskiego, powiedział kiedyś:
„Ludzie mówią – czas to pieniądz. Ja mówię inaczej – czas to miłość.”
Pragnę zatem podziękować wszystkim Państwu, za obecność - tutaj, w tym niezwykłym dniu; za to, że dajecie dowód przywiązania do Ojczyzny ofiarowując jej swój najcenniejszy zasób jakim jest czas. Wasza obecność jest niezaprzeczalnym dowodem na to, że pamięć o Konstytucji 3 Maja jest wciąż żywa – że rozumiemy, jak wielkie znaczenie ma wspólne pielęgnowanie naszej tożsamości narodowej. Dziękuję Wam za to, że mimo codziennych obowiązków i wyzwań, które niesie życie, potraficie zatrzymać się, oddać hołd bohaterom przeszłości i pokazać młodszym pokoleniom, czym jest prawdziwy patriotyzm. To dzięki takim postawom możemy patrzeć z nadzieją w przyszłość, wiedząc, że pamięć o przeszłości będzie nas inspirować do dalszego działania na rzecz Ojczyzny.
Drodzy Współobywatele,
w imieniu Zarządu Powiatu Łomżyńskiego oraz własnym, dziękuję Państwu za obecność, za serce, które bije dziś dla Polski, oraz za codzienną troskę o nasze wspólne dobro i pielęgnowanie największych skarbów naszej wspólnej historii.
Bóg, Honor, Ojczyzna – te wartości niech prowadzą nas wszystkich.
Dziękuję!