Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
14°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Inscenizacja Walk o Nowogród

DATA PUBLIKACJI: 2013-09-16 15:06 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Blisko 50 osób z całej Polski przez około 40 minut odtwarzało kilkudniowy, krwawy epizod walk w obronie Nowogrodu, który miał miejsce na początku września 1939 roku. Żołnierze polscy bronili się na linii Narwi zaciekle i bohatersko w rowach strzeleckich i zachowanym do dziś schronie bojowym. Grzmiały wystrzały z karabinów maszynowych i z pistoletów, wybuchały pociski i dym zasnuwał pole bitwy, na którym ginęli „chłopcy malowani”.
źródło: www.4lomza.pl

źródło: www.4lomza.pl

6
źródło: www.4lomza.pl źródło: www.4lomza.pl źródło: www.4lomza.pl źródło: www.4lomza.pl źródło: www.4lomza.pl

Dziewiątemu widowisku, które zorganizowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej Narew według scenariusza historyka Michała Kaczyńskiego z Łomży, wśród ponad 500 widzów przyglądali się ze szczególnych wzruszeniem syn i wnuczka kapitana Eugeniusza Kordiaczyńskiego, dowódcy bronionego za cenę własnego życia odcinka.

Ważny sens edukacyjny i cel naszej rekonstrukcji to oddanie hołdu tym żołnierzom, którzy tutaj walczyli, poświęcając życie, to, co mieli najcenniejszego... - przypomniał burmistrz Nowogrodu Józef Piątek. - Co roku staramy się ślady ich obecności uczcić, żeby wszystkie miejsca wyróżnić tablicą pamięci. To nie tylko atrakcja turystyczna. To znaki wdzięczności, przypominające tamte dramatyczne czasy.

Wśród gości znaleźli się m.in. Jacek Piorunek z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski, przyglądający się epizodom krwawej bitwy z II wojny światowej rokrocznie. - Ta rekonstrukcja i udział w niej jest manifestacją patriotyzmu w XXI wieku - stwierdził wicewojewoda. - Jej organizacja świadczy o naszym przywiązaniu do tradycji i wartości, które swoimi postawami powinniśmy prezentować i promować z pokolenia na pokolenie.

Prezentacja fragmentów przebiegu bitwy kilku pokoleniom była możliwa dzięki zapałowi ludzi z kilku grup rekonstrukcyjnych, którzy nad Narew zjechali z całej Polski: od Warszawy po Suwałki i Augustów, od Ostrołęki i Grajewa po Białystok, czy wreszcie z Zambrowa i, oczywiście, Łomży.

Kiedy opadł bitewny kurz na polu walki, przez kwadrans umiejętnościami jazdy konno i fechtunku szablami i lancami popisywali się kawalerzyści ze Stowarzyszenia Podlaska Brygada Kawalerii w barwach 5. Pułku Ułanów Zasławskich z Kolna. W międzyczasie można było także obejrzeć wystawę zawierającą elementy mundurów, rzeczy osobiste żołnierzy, telefony wojskowe, pociski... „Ilustrowany Kurier Codzienny” z kwietnia 1938 r. Wystawę zorganizowało grono miłośników historii i kolekcjonerów ze Stowarzyszenia Grupa Wschód z Białegostoku.

 źródło: www.4lomza.pl

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Nowy Komendant Miejski Policji w Łomży

lut 15, 2024
Czytaj więcej

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska Gościem Dnia w Radio Nadzieja

sty 30, 2024
Czytaj więcej

Złote Gody w Gminie Śniadowo

lut 18, 2024
Czytaj więcej