Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
8°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

„Zagłada dworów w województwie białostockim po 1939 roku” – nowa wystawa w Drozdowie

DATA PUBLIKACJI: 2013-08-06 12:35 | OPUBLIKOWAŁ: Beata Korwek
W niedzielne popołudnie 4 sierpnia br., w obecności władz samorządowych, które reprezentował Wicestarosta Łomżyński Adam Krzysztof Sowa, potomków ziemian oraz mieszkańców Drozdowa, Łomży i okolic, otwarta została nowa wystawa czasowa w Muzeum Przyrody w Drozdowie zatytułowana „Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939”.
Zdjęcie

5

Ekspozycja została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Przedstawia losy ziemiaństwa zamieszkującego obszar dawanego województwa białostockiego w kontekście wielkiego kataklizmu historycznego jakim była dla Polski II wojna światowa z dwiema okupacjami: niemiecką i sowiecką. Wraz losami ówczesnych właścicieli ziemskich ukazane są losy majątków dworskich od czasów wojny do dnia dzisiejszego.


Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja, którą wygłosił dr Łukasz Lubicz-Łapiński z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Omówił on represje okupantów wobec ziemiaństwa. W wyniku II wojny światowej oraz komunistycznego terroru po jej zakończeniu, warstwa polskich właścicieli ziemskich została w dużej części wymordowana. Zdewastowano lub całkowicie zniszczono majątki ziemskie. Po wielu z nich nie ma nawet najmniejszego materialnego śladu. Część dworów spośród tych jakie ocalały, poza wyjątkami w postaci siedzib instytucji państwowych (jak dwór Lutosławskich w Drozdowie) i nielicznych prywatnych inicjatyw wykupu oraz odbudowy zniszczonych majątków (takie przykłady także przedstawia prezentowana ekspozycja), w chwili obecnej niszczeje. Losy ziemian i ich majątków ziemskich z terenów dawnego województwa białostockiego, w obrębie którego znajdowała się Ziemia Łomżyńska, są częścią historii, która spotkała całość warstwy ziemiańskiej w Polsce.


Podczas otwarcia wystawy swoimi wspomnieniami podzielił się Zygmunt Masny – pracownik majątku rodziny Jabłońskich w Pniewie. Opowiadał o życiu i pracy w dworze ziemiańskim, okresie wojny i reformie rolnej (która wiązała się z konfiskatą własności ziemian przez państwo). Na spotkaniu obecny był także potomek właścicieli Pniewa - Janusz Jabłoński wraz z żoną Hanną.


Wystawę można oglądać do października 2013 roku.

Noworoczne spotkanie Związku Kurpiów

sty 10, 2025
Czytaj więcej

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów

mar 24, 2025
Czytaj więcej

Strażacy z OSP w Jedwabnem z nowym wozem

mar 31, 2025
Czytaj więcej

20 rocznica śmierci Papieża Polaka

kwi 02, 2025
Czytaj więcej