Po raz trzeci Instytut Pileckiego zorganizował Zjazd przedstawicieli samorządów i partnerów programu „ZAWOŁANI PO IMIENIU”, który odbył się w Galerii DeBeKa w Warszawie, na którym podsumowano cztery lata współpracy z samorządami w ramach programu.
Uczestnicy wydarzenia wysłuchali również prelekcji: „Wartość miejsc pamięci” oraz wzięli udział w panelach dyskusyjnych przewidzianych odrębnie dla poszczególnych gości: partnerów samorządowych, edukatorów i młodzieżowych rad powiatów i gmin. Dyrektor Instytutu prof. Magdalena Gawin przedstawiła też plany na przyszłość.
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska wzięła aktywny udział w panelu dla partnerów samorządowych, który poprowadziła Naczelnik Wydziału Miejsc Pamięci Narodowej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego tematem była opieka nad miejscami pamięci, ich oznaczanie oraz finansowanie działań w tym zakresie. Wymieniano też doświadczenia w rozmowach z Dyrektor Instytutu Pileckiego prof. Magdaleną Gawin.
Wydarzeniu towarzyszyły wystawy "Zawołani po imieniu", "Decyzja: ratować ludzi", "Niezwykła wystawa o Grupie Ładosia".
W ramach programu „Zawołani po imieniu” Instytut Pileckiego wydobywa z zapomnienia historie Polaków, którzy za ratowanie żydów od zagłady zapłacili własnym życiem, a nie rzadko też życiem swoich bliskich. Program łączy badania naukowe, edukację historyczną i różnorodne działania w obszarze kultywowania pamięci. Powiat Łomżyński jest partnerem samorządowym programu „Zawołani po imieniu” - w 2021 roku współorganizował upamiętnienie Antoniego Kenigsmana mieszkańca Mikołajek w gminie Łomża, ukrywającego trzy osoby: 60- letniego łomżyńskiego kupca – Całkę i dwójkę nastolatków nieznanych z imienia i nazwiska, należących do społeczności żydowskiej, zamordowanych przez Niemców w maju 1942 roku. Upamiętnienie odbyło się 2 lipca 2021 roku w Mikołajkach.
Program „Zawołani po imieniu” pokazuje losy ludzi, którzy dotychczas nie istnieli w pamięci zbiorowej, rzadko wspominanych w polskich i międzynarodowych dyskusjach o historii. Dziś dopiero pamięć o bohaterach, utrwalona w przekazach rodzin i innych źródłach, dociera do szerszego grona i staje się naszą wspólną pamięcią. Program prowadzony jest od marca 2019 roku.