Powiatowy Urząd Pracy w Łomży tym razem wspólnie z Akademią Łomżyńską zorganizował Łomżyńskie Targi Pracy. Na terenie kampusu 40 pracodawców z różnych branż przygotowało stoiska, na których oferowano 60 miejsc pracy, mobilny punkt doradztwa zawodowego oraz testy predyspozycji zawodowych.
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska otwierając wydarzenie zachęcała studentów do poszukiwania swojej drogi zawodowej, która będzie szła w zgodzie z zainteresowaniami, autentyczną pasją, dającą satysfakcję wewnętrzną. Namawiała zebranych, by się nie wahać w podejmowaniu trudnych decyzji, skutkujących w życiu dużymi zmianami, gdyż to one, zwłaszcza w tak młodym wieku, mogą stać się źródłem rozwoju osobistego.
Uczestnicy mogli też wysłuchać debaty eksperckiej w przedmiocie: „Trendy na rynku pracy. Czy warto zostać w regionie?”, którą poprowadziła Rzecznik Akademii Łomżyńskiej Jolanta Święszkowska. Udział w debacie wzięli: Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży Elżbieta Teresa Olejniczak, ekspert Sekretarz Miasta Łomża Tamara Małachowska, rynku pracy Edyta Dąbrowska, Prorektor Akademii Łomżyńskiej ds. Dydaktyki i Spraw Studenckich dr Adam Perło, Naczelnik Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Łomży Paweł Piwowarski, Prezes Hexa Bank Piotr Kaczyński, Marta Nowicka z firmy Phoenix Systems, studentka AŁ Katarzyna Kaszuba, student AŁ Dawid Bagiński, absolwentka Prawa prowadząca biuro Vis Legis w Ostrołęce Natalia Chrzczonowska. Rozmawiano m.in. o roli uczelni w otoczeniu społecznym. Z raportu Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych (Nauka i szkolnictwo wyższe a PKB) wynika, że każda złotówka zainwestowana w badania daje 8-13 złotych w PKB, a tym wskaźnikom w skali makro towarzyszą pozytywne zjawiska odczuwane lokalnie. Miasta, które są rozwiniętymi ośrodkami akademickimi rozwijają się nawet o 30 proc. szybciej, natomiast wzrostowi udziału studentów w populacji powiatu o 1 p.p. towarzyszy wzrost PKB per capita o 2-4 tys. zł.
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska w panelu dotyczącym roli Akademii Łomżyńskiej dla rozwoju miasta stwierdziła, że uczelnia szybko reaguje na potrzeby lokalnego rynku pracy, przygotowując kadry na kierunkach takich jak pielęgniarstwo, czy administracja. Natomiast w panelu, w którym dyskutowano o czynnikach wpływających na rekrutację studentów, podkreśliła wagę kształtowania tożsamości lokalnej i doceniania wartości miejsca, w którym żyjemy, jako przeciwstawnych kosmopolityzmowi.
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży Elżbieta Teresa Olejniczak podkreśliła rolę urzędów pracy oraz o bieżących trendach na lokalnym rynku pracy, mówiła „Powiatowy Urząd Pracy w Łomży bardzo często bierze udział w organizacji targów pracy, bo tak naprawdę to jest to jeden z celów jego działalności. Dzisiaj wystawiamy oferty, które do nas spływają (...) Najbardziej poszukiwanymi w tej chwili pracownikami są osoby w zawodzie lekarza (...) Poszukujemy też kierowców, operatorów sprzętu ciężkiego, stylistów brwi, manicurzystek i piekarzy. Te zawody są bardzo rozrzucone, co wynika z tego, że tak na dobrą sprawę w Łomży nie ma wiodącej branży, która by dominowała i te zawody byłyby tylko i wyłącznie w przestrzeni jednej działalności”.
Patronat nad wydarzeniem objęli: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski oraz Rektor Akademii Łomżyńskiej dr hab. Dariusz Surowik, prof. AŁ.