W tym roku z Galą gościliśmy w miejscu wypełnionym historią i sztuką sakralną - Muzeum Diecezjalnym w Łomży.
Uroczystość rozpoczęła się wykonaniem dwóch utworów na fortepian Sarabande Jana Sebastiana Bacha i Air w wykonaniu Piotra Śledziewskiego – ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Łomży kształcącego się w klasie fortepianu pod kierunkiem Pani Ireny Wawrzynkowskiej. Piękne wykonanie dopełniło atmosferę wydarzenia, wprowadzając zebranych w podniosły nastrój.
Wszystkich licznie zebranych gości i laureatów, w imieniu Starosty Łomżyńskiego Lecha Marka Szabłowskiego, powitała prowadząca Galę - Dyrektor Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie Ewa Sznejder.
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski w swoim wystąpieniu podkreślił jak wielu wspaniałych, utalentowanych ale także niezwykle empatycznych i zaangażowanych w życie społeczne mieszkańców ma Powiat Łomżyński: „Będę miał ogromną radość i honor za chwilę wręczyć stypendia Starosty Łomżyńskiego i Nagrodę za promocję Powiatu Łomżyńskiego. Drodzy Państwo reforma samorządowa, ten drugi etap reformy samorządowej, który został wprowadzony 1 stycznia 1999 roku sprawił to, że na mapie administracyjnej Polski pojawił się również Powiat Łomżyński. Wszystkie powiaty otrzymały szereg zadań. 25 zadań skatalogowanych w różnych obszarach. I te zadanie, jako wspólnota samorządowa, Powiat Łomżyński sukcesywnie realizuje. Szanowni Państwo, będąc w tym miejscu kłaniam się nisko księdzu Dyrektorowi i dziękuję za życzliwość. Chciałbym przytoczyć za kardynałem Stefanem Wyszyńskim Prymasem Tysiąclecia, Patronem Powiatu Łomżyńskiego słowa „Wielką mądrością jest łączyć ludzi, a nie dzielić.” Drodzy państwo, myślę, że może to posłużyć jako motto do działalności Powiatu. Mieszkańcy powiatu, tworząc tą wspólnotę łączą się na czele z władzami Powiatu wybranymi w wyborach powszechnych łączą się realizując cele i te zadania zapisane w przepisach prawa. Ale drodzy Państwo te zadania w różnych obszarach, te o charakterze inwestycyjnym, ale jakże ważna jest ta strona społeczna, czyli działania między innymi w zakresie promocji Powiatu. A promocja Powiatu to jeszcze raz wrócę do społeczeństwa, do mieszkańców, to wyławianie i pokazywanie młodych ludzi wybitnie uzdolniony, pracowity, tych którzy osiągają szczególne wyniki w nauce w różnego rodzaju konkursach, ale również pokazywanie ludzi już dorosłych jako jednostek, ale również jako grup społecznych, którzy realizując swoje talenty, swoje pomysły dbają o środowisko, w którym żyją i również budują ten potencjał ten ogromny, jakże ważny potencjał Powiatu Łomżyńskiego. Cieszy się, że od początku Powiatu Łomżyńskiego tych stypendiów, tych nagród udało się przekazać już ponad 80. Świadczy to o tym, że w naszym społeczeństwie, w naszej tej 51. tysięcznej wspólnocie są wybitni ludzie - są młodzi, są ci, którzy już weszli w wiek dorosły. Jeszcze raz powtórzę, realizując swoje umiejętności, swoje talenty, swoje pasje dają również przykład innym, jak należy żyć, jak należy pracować. Po to, żeby zabezpieczyć nie tylko własne potrzeby, ale również w środowisku, w którym przyszło nam żyć. Szanowni Państwo życzę wszystkim uczestnikom dzisiejszej Gali samych dobrych miłych wrażeń. Zachęcam już teraz do aktywności w różnych obszarach po to, aby nie tylko zdobywać stypendia czy nagrody Starosty, ale po to, żeby rozwijając siebie wpływać na rozwój naszej wspólnoty samorządowej.”
W pierwszej części uroczystości Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski wręczył Stypendia Starosty na rok szkolny 2023/2024 w dziedzinie naukowej, sportowej i artystycznej.
Stypendyści do Stypendium Starosty Łomżyńskiego zostali wyłonieni przez Komisję Stypendialną w składzie: Maria Dziekońska – Wicestarosta Łomżyński – Przewodnicząca Komisji oraz członkowie: Sławomir Dębek - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego, Wiesław Olszewski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Edyta Zawojska – Naczelnik Wydziału Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Promocji.
Przewodnicząca Komisji Stypendialnej Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska zwróciła się do zebranych: "Szanowni Państwo, decydowanie, o tym kto zostanie nagrodzony, to wielki przywilej, przyjemność, ale też odpowiedzialność." Następnie przytoczyła fragment kazania Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego wygłoszonego do młodzieży akademickiej w Warszawie, 22 marca 1972 r.: „Drodzy moi! Ja tylko was pytam. Nie czynię wymówek. Nie oskarżam. Ja tylko pytam: jakiej chcecie Polski? W rachunku sumienia można i trzeba postawić sobie to pytanie. A jaki jest twój stosunek do otoczenia? - Czy ono cię obchodzi? - Otoczenie to przecież Naród, to Polska! (…) Czy was ludzie obchodzą? Często mówicie: co mnie obchodzi ten kolega, ta koleżanka? Czy zastanawiacie się, jakie są ich sprawy, jacy oni są i jak się prowadzą? Czy twój kolega marnuje swoje talenty, czy też je rozwija? Czy uczy się, czy bałagani? Czy jest trzeźwy, czy się upija? Czy najbliższa koleżanka prowadzi się dobrze, czy źle? (…) Oni nas muszą obchodzić! Oni stanowią bonum commune - wspólne dobro całego Narodu, Kościoła i państwa. Nie tylko kopalnie, lasy, fabryki są naszym wspólnym dobrem, ale przede wszystkim ludzie! Nawet ci, których nie znamy, nie rozumiemy, może potępiamy, albo niebacznie spychamy na dno! Przypomnijcie sobie Tołstojowskie "Zmartwychwstanie". Jak niewiele potrzeba, aby człowieka upodlić, ale jak trudno jest potem go podnieść i wydobyć z dna.”. Następnie Wicestarosta zwróciła się do nagrodzonych: "Droga Młodzieży Wy jesteście, można powiedzieć, że tym, co najlepsze tutaj mamy na naszym terenie. Oprócz - w przypadku stypendium naukowego - wysokiej średniej powyżej 5,5 - musieliście wykazać się ponadprzeciętnymi uzdolnieniami, które zostały zauważone już przynajmniej na etapie wojewódzkim.".
Następnie Przewodnicząca Komisji Stypendialnej Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska przedstawiła werdykt Komisji.
Pierwsze Stypendium wręczono uczniowi w dziedzinie naukowej, a otrzymał je Arkadiusz Rybiński – uczeń klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Rodziny Lutosławskich w Drozdowie. Osiągnięcia: średnia ocen 5,5. Ponadto uzyskał wysoki wynik w etapie ogólnopolskiego konkursu „Trzymaj Formę” rok szkolny 2022/2023; I miejsce w Mistrzostwach Powiatu Łomżyńskiego w szachach; III miejsce w Mistrzostwach Powiatu Łomżyńskiego w Igrzyskach Młodzieży w badmintonie.
Następnie wręczono Stypendia w dziedzinie sportowej. Otrzymali je:
- Jakub Pawelczyk – uczeń klasy VIII Szkoły Podstawowej w Jarnutach; osiągnięcia: I miejsce w Finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w lidze lekkoatletycznej w pchnięciu kulą; II miejsce w Półfinale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w lekkiej atletyce w rzucie dyskiem; II miejsce w Półfinale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w lekkiej atletyce w pchnięciu kulą.
- Kamila Lubak – uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej w Miastkowie; osiągnięcia: II miejsce w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej Grupy Zachodniej 100m indywidualnie, III miejsce w Finale Grupy Zachodniej w Piłce Ręcznej; I miejsce w sztafecie 4x100 m w Finale Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Lekkiej atletyce Grupy Zachodniej;
- Amelia Dziarska – uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Adama Chętnika w Nowogrodzie; osiągnięcia: III miejsce w finale Igrzysk Młodzieży Szkolnej Województwa Podlaskiego w Badmintonie; II miejsce w półfinałach wojewódzkich w Drużynowych Igrzyskach Grupy Zachodniej Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym dziewcząt; III miejsce w półfinałach wojewódzkich w Igrzyskach Grupy Zachodniej Młodzieży Szkolnej w biegu na 600 m; I miejsce w drużynowych Igrzyskach Grupy Zachodniej Młodzieży Szkolnej w badmintonie kat. dziewcząt.
W dziedzinie artystycznej Stypendium Starosty Łomżyńskiego otrzymała Kinga Kossakowska – uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej w Rutkach; osiągnięcia: III miejsce w 14 Regionalnym Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej BIG BIT w Miejskim Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych w Łomży; (woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie), występ i prowadzenie koncertu w Hali Kultury w Łomży „Koncert Zimowy Studia eMDeK; charytatywny koncert „Gwizdka z nieba”, kościół Ojców Kapucynów; udział w koncercie wiosennym Hala Kultury w Łomży; udział w koncercie z okazji dnia kobiet „Piosenka jest kobietą”; występ dla Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży podczas Finału Konkursu „Wierszyki Łamiące Języki”; udział w koncercie „Śpiewamy dla mamy”. MDK; udział w koncercie katedralnym „Kolor Serca”; występ podczas Dni Łomży, Święto ulicy Farnej – recital; występ podczas autorskiego popołudnia Marii Dziekońskiej w Muzeum Przyrody Dwór Lutosławskich w Drozdowie podczas publikacji „Jesteśmy DZIEĆMI WOLNOŚCI”; Finalistka XXVIII Konkursu Wiedzy o Biebrzańskim Parku Narodowym; Wyróżnienie w III Wojewódzkim przeglądzie amatorskiej twórczości „PIKtoGRAMY”; II miejsce w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Poezja pełna uśmiechu” w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Wiźnie, Nagroda Organizatora IV Edycja Wojewódzkiego Konkursu Konkursu Recytatorskiego – Fotograficznego „Podlaskie w moim sercu”, III miejsce V edycja Konkursu Piosenki Walentynkowej w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży, I miejsce w XIX Szkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Szkole Podstawowej w Rutkach, liczny udział w uroczystościach patriotycznych.
W drugiej części uroczystości Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski wręczył Nagrody za promocję Powiatu.
Laureaci Nagrody w poszczególnych kategoriach zostali wyłonieni przez Kapitułę Konkursu w składzie: Maria Dziekońska – Wicestarosta Łomżyński, Przewodnicząca oraz członkowie: Sławomir Dębek – Radny Rady Powiatu Łomżyńskiego, Wiesław Olszewski – Radny Rady Powiatu Łomżyńskiego, prof. dr hab. Ludwik Malinowski – Prezes Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „STOPKA” im. Stanisława Zagórskiego w Łomży – Przedstawiciel obszaru działań społeczno – gospodarczych, Gabriela Dziekońska – Olszańska – Prezes Oddziału Regionalnego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Łomży – Przedstawiciel obszaru kultury, Adam Frączek – Członek Komisji Rewizyjnej Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego – Przedstawiciel obszaru sportu oraz Edyta Zawojska – Naczelnik Wydziału Rozwoju Społeczno – Gospodarczego i Promocji.
Przewodnicząca Kapituły Konkursu Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska stwierdziła: „Znajdujemy się w Muzeum Diecezjalnym, w którym eksponowane są fragmenty ołtarza z Katedry Łomżyńskiej, który stanowił centralną część prezbiterium, tutaj - po naszej lewej stronie, w czasach kiedy Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński odwiedzał Łomżę, a miało to miejsce w roku 1959, 1966, 1969, 1970 i 1975, kiedy to uczczono 50-lecie powstania Diecezji Łomżyńskiej. Mamy więc drodzy Państwo unikalną możliwość przebywania w przestrzeni wypełnionej realnym połączeniem z tym, co minęło, ale dzięki obecności tych figur, wciąż trwa. Kardynał Stefan Wyszyński w «Rozważaniach nad kulturą ojczystą» pisał: «Ogromnie trudno jest po tylu latach dziejów ludzkości mówić dzisiaj o kulturze. Naprzód trzeba uwierzyć w godność człowieka. Współczesna ludzkość ma pracować na rzecz takiej kultury, która by doceniła zaczątek człowieka pod sercem matki i zrozumiała Boga-Człowieka, klęczącego u stóp ludzi. Do tego jeszcze daleko, ale to jest osiągalne. Do tego ma zmierzać wysiłek prawdziwej kultury wszystkich ludów i narodów.». Szanowni Państwo, wybierając Laureatów w tych trzech kategoriach: kultura, sport, inicjatywa społeczno-gospodarcza kierowaliśmy się nie tylko walorami artystycznymi, estetycznymi, ale też wymiarem tej działalności, którą te osoby, zespoły w naszym lokalnym społeczeństwie organizują, dają nam przyjemność odbierania.".
Laureatką w kategorii KULTURA została Agnieszka Żemek – Pawczyńska
Certyfikowany Instruktor Wokalny Europejskiego Instytutu Voice and More, od 2009 r. pracownik Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, prowadzi grupy artystyczne Studia Wokalnego ROK i ROK Junior (od 2014), Dziecięcego Studia Tańca (od 2010), grup wokalnych Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”, od 2018 nauczyciel przedmiotów artystycznych w Zespole Szkół Specjalnych w Łomży, od 20 lat związana z Zespołem Pieśni i Tańca Łomża jako tancerz ale przede wszystkim główna wokalistka, kierownik artystyczny i koordynator festiwali Giełda Piosenki – Scena Młodych Wokalistów, Festiwal Piosenki Świątecznej „Gwiazdkowe Nutki”, wakacyjnych zgrupowań, eventów, kolonii, zaangażowana w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami, współtwórca grupy integracyjnej „Tacy Sami” tworzącej spektakle muzyczno-taneczne, czynny udział w międzynarodowym festiwalu integracyjnym MODE H w Tours we Francji, wokalistka w zespole folkowym „Skiela Kapela” promujący kulturę ludową z elementami współczesnego brzemienia, liczne nagrody, m.in., podczas KURPIKÓW 2021, współautorka płyt dla dzieci: „Grześ i Agniesia”- piosenki dla dzieci 2014, „Grześ i Agniesia” – na święta 2016, „Grześ i Agniesia” – na specjalne okazje 2018, udział w licznych przeglądach i festiwalach: Młodzi w Piosence, czołowe nagrody w Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej Nowogród w kategoriach: śpiew solowy, folklor opracowany, dwukrotna finalistka Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, wyróżniona dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne Zasługi w Upowszechnianiu Kultury, w latach 2014, 2019 Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie Upowszechniania Kultury, zaangażowana w życie muzyczno-artystyczne Powiatu Łomżyńskiego i miasta Łomża, a także Województwa Podlaskiego reprezentując go poza granicami naszego kraju m.in. Augasdava (Łotwa), Dingolfing-Landau (Niemcy), Jabłonków (Czechy).
Laureatem w kategorii SPORT został Uczniowski Klub Sportowy 4 Łomża
Uczniowski Klub Sportowy działa od 2015 r., utworzona została grupa koszykarska, która odnosi sukcesy na ternie miasta, powiatu, województwa i kraju, w 2022 roku zdobyła: I miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w koszykówce w kategoriach U -15 i U – 13, I miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Województwa Podlaskiego w koszykówce w kategorii U – 13, II miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Województwa Mazowieckiego w koszykówce w kategorii U – 13, II miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Województwa Mazowieckiego w koszykówce w kategorii U – 15, III miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Województwa Mazowieckiego w koszykówce w kategorii U – 12, klub zrzesza 98 zawodniczek, które trenują w poszczególnych grupach z podziałem na roczniki. z czego 19 mieszkających na terenie powiatu łomżyńskiego.
Laureatem w kategorii INICJATYWA SPOŁECZNO - GOSPODARCZA została Kapela Kurpiowska Gminy Łomża
Od 40 lat upowszechniania kultury kurpiowskiej w regionie, kraju i poza granicami Polski, I miejsce w XVI Ogólnopolskich Spotkaniach Kapel i Zespołów Ludowych Folklor i Biesiada w Kwidzynie, na swoim koncie setki koncertów w kraju i poza granicami Polski, w 2022 roku Kapela prowadziła bardzo intensywne działania kulturalne na rzecz społeczności lokalnej m.in. regularne prowadzone potańcówki dla seniorów, czynny udział w obchodach świąt patriotycznych i edukacyjnych m.in. „Majówka u Stacha” w 100-lecie wzniesienia w Lesie Jednaczewskim pomnika kurpiowskiego bohatera Stacha Konwy, uczestnictwo w festiwalu „Zapomniane Piosenki kurpiowskie im. Stacha Konwy” na Festynie Kultury Średniowiecznej w Gminy Łomża, opracowanie śpiewnika Kurpiowskiego przez Jerzego Sęka, Kapela Kurpiowska Gminy Łomża składa się z pasjonatów, obecnie kapela funkcjonuje przy Centrum Kultury Gminy Łomża. Od początku istnienia zespołu występują: Janina Nasiadko (śpiew, tamburyn) i Ryszard Matulewicz (maryna, śpiew). W obecnym składzie zespołu grają także: Jerzy Sęk (akordeon) i Sylwester Bednarczyk (trąbka), Kapela Kurpiowska Gminy Łomża określana jako żywy ambasador kultury kurpiowskiej na terenie Powiatu Łomżyńskiego, Kapela Kurpiowska Gminy Łomża otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon artystyczny 2022/2023, która odbyła się 5 grudnia 2023 r. w Urzędzie Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Gratulacje laureatom Stypendiów i Nagród Starosty złożył Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras oraz Dowódca Garnizonu Łomża płk Paweł Gałązka.
Galę uświetniły występy laureatów Nagrody Starosty Łomżyńskiego Agnieszki Żemek – Pawczyńskiej, Kapeli Kurpiowskiej Gminy Łomża, a także stypendystki Kingi Kossakowskiej.
Dziękujemy za pomoc w organizacji wydarzenia Dyrektorowi Muzeum Diecezjalnego w Łomży ks. dr Krzysztofowi Chodkowskiemu, Dyrektorowi Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży Jarosławowi Cholewickiemu wraz z pracownikami oraz Dyrektor Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie Ewie Sznejder.
Wszystkim laureatom Stypendiów i Nagród Starosty Łomżyńskiego raz jeszcze serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego rozwoju i sukcesów!