Zaproszenie do uczestnictwa w wyjeździe skierowane było do przedstawicieli spółdzielni socjalnych, przedstawicieli instytucji otoczenia ekonomii społecznej, samorządu lokalnego, instytucji rynku pracy, instytucji pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, Pracowników Starostwa Powiatowego w Łomży i mediów - zainteresowanych tematyką identyfikacji i adaptacji dobrych praktyk spółdzielczości socjalnej w Weronie. Delegacja liczyła 14 osób.
Celem wizyty studyjnej było przedstawienie uczestnikom delegacji zasad organizacji i funkcjonowania włoskiego systemu spółdzielczego ze szczególnym uwzględnieniem zasad funkcjonowania lokalnych spółdzielni socjalnych w Weronie i okolicach. Jednym z celów wizyty było również pokazanie potencjału turystyki społecznej jako sektora tworzącego nowe miejsca pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i zawodowym.
Program ramowy wizyty zakładał zajęcia teoretyczne w formie prezentacji i prelekcji prowadzonych przez przedstawicieli włoskich instytucji związanych ze spółdzielczością z Regionu oraz wizyty w różnego typu spółdzielniach socjalnych.
Uczestnicy wizyty zapoznali się z przedstawicielami włoskiego partnera, Spółdzielni Socjalnej Azalea. W ramach zajęć została im przedstawiona historia ewolucji i praktyczne rozwiązania włoskiego modelu ekonomii społecznej (historia, ramy prawne, spółdzielczość socjalna typu A i B). Następna część dotyczyła działalności Spółdzielni Socjalnej Azalea oraz prezentacje, dotycząca turystyki społecznej/inkluzyjnej, realizowanej przez organizacje „Le Mat” i „Rotte Locali”, zrzeszające różne podmioty ekonomii społecznej w całym kraju.
Delegacja uczestniczyła się wizytach w spółdzielniach typu A i typu B miedzy innymi w Spółdzielniach Socjalnych Monteverde i Moscleda, Gran Can, Spółdzielni Socjalnej Dielle jak również w spółdzielni należących do sieci „Rotte Locali” w miejscowości San Giorgio.
Podczas wizyt uczestnicy mieli okazję obejrzeć przedsiębiorstwa społeczne w trakcie ich działalności i zadawać pytania kierownikom i osobom odpowiedzialnym.
Poruszone były tematy dotyczące dobrych praktyk w zakresie zlecania usług komunalnych spółdzielniom socjalnym przez samorządy - klauzule społeczne i przetargi.
Na zakończeniu wizyty, odbył się panel dyskusyjny, mający na celu podsumowanie wizyty oraz wzajemne podzielenie się uczestników delegacji obserwacjami oraz uwagami na temat odbytej wizyty i zdobytych doświadczeń. Delegacja przeanalizowała rozwiązania włoskiej ekonomii społecznej, które mogą być przenoszone na grunt polski.