Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego wraz z Klubem Wojskowym obecnie funkcjonującym w 18. Łomżyńskim Pułku Logistycznym w Łomży od 30 lat współtworzą Galerię N - miejsce, gdzie zobaczyć można prace artystów plastyków oraz twórców amatorsko zajmujących się twórczością plastyczną.
W rodzinnej i przyjaznej atmosferze Prezes Galerii N ppłk. Ryszard Matuszewski przywitał zgromadzonych gości. Swoją wypowiedź rozpoczął pytaniami: Czy warto organizować jubileusz i Galeria N cóż to takiego jest? Odpowiadając na nie zaznaczył że: „Jubileusz nie tylko trzeba organizować ale także należy. Obchody jubileuszowe przypominają o istnieniu, byciu, działalności. Dokonując pewnego podsumowania, przypominają zdarzenia, fakty, ludzi. Mogą wskazywać nawet pewne kierunki dalszej działalności i inspiracji.” W kontekście drugiego pytania poinformował, że: „trzeba powiedzieć a nawet stwierdzić, że jest to miejsce w którym od 30 lat prezentowana jest twórczość plastyczna zdecydowanie większości amatorska, nieprofesjonalna plastyków, twórców zamieszkałych w Łomży i nie tylko. Ludzi znanych, mało znanych i zupełnie nieznanych. Prezentowana tutaj jest sztuka, jej różne rodzaje i gatunki, za pomocą których twórcy przedstawiają rzeczywistość, swoje nastroje, emocje i doznania, upodobania, charakter i zamiłowanie. Sztuka szeroko pojęta wychowuje i kształci ukazując wartości i cele do osiągnięcia, w których dąży się nie tylko w działalności ale także w każdej działalności człowieka. Robimy to w tym miejscu systematycznie przez ostatnie 30 lat, prezentując twórczość plastyczną na wystawach indywidualnych i zbiorowych organizując plenery malarskie, opracowując katalogi, biorąc udział w przeglądach plastycznych organizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach przeglądów Military A”. Podsumowując dodał, że: „Planujemy robić w dalszym ciągu to, co do tej pory. Planowany jest jednak również remont klubu, w tym tego miejsca, w którym znajduje się galeria, ale ciągle się to odwleka z powodu braku pieniędzy. Na tę chwilę nie mogę więc powiedzieć kiedy to nastąpi, więc do momentu remontu wystawy będą odbywały się regularnie i mam nadzieję, że po nim również”.
Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży Jarosław Cholewicki mówił: „Od 30 lat współprowadzimy Klub. Był to w roku 1993 pomysł Tereski Matuszelańskiej, kiedy nasza siedziba mieściła się w Urzędzie Wojewódzkim przy ulicy Nowej. Pracowała z nami w tym czasie również Tereska Adamowska i ten pomysł padł na podatny grunt. Ryszard Matuszewski był wtedy majorem i spotkaliśmy się z jego strony z ogromną przychylnością co do tej inicjatywy. Nie mieliśmy lokalu, żeby coś takiego zorganizować samodzielnie, mimo tego, że byliśmy wtedy Wojewódzkim Domem Kultury, ale trafiliśmy w przyjazne miejsce i współpracujemy do dzisiaj.”
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska podkreśliła, że: „Tak słuchałam i tak się zastanawiałam nad Galerią N - cóż znaczy? Nowa? Nieznana? Myślę, że ten koncept był bardzo przemyślany ponieważ, nie trzeba zmieniać nazwy i dzisiaj możemy powiedzieć, że jest najwspanialsza i użyć tego słowa naj w różnych zestawieniach, niezastąpiona oczywiście, że w pozytywnych także patrząc na te prace które tylko dzisiaj widzimy nie chce się wierzyć albo nie mogę uwierzyć w słowa które pan pułkownik Ryszard Matuszewski powiedział, że to nieprofesjonaliści, osoby generalnie amatorzy to stworzyli ponieważ prace które w tak dużej ilości dzisiaj cieszą nasze oczy są naprawdę niezwykłe. Są to prace oczywiście w różnych technikach przedstawiające zarówno świat roślin, świat zwierząt ale też ten świat wyobraźni. Jestem pełna podziwu i jest dla mnie wielką radością, że część z Państwa twórców którzy dzisiaj odbierani znam osobiście i mogę przebywać czasami w waszym towarzystwie. Można powiedzieć klub i wojsko ja myślę, że to zawsze w Łomży było nierozłączne. Także to, że w łomżyńskim pułku łomżyńskim garnizonie jest klub który rozwija tę kulturę i osoby które można powiedzieć, że są filarami tego klubu to coś jest niesamowitego, że oprócz tej głównej gałęzi czyli obrony nas i naszego bezpieczeństwa i jeszcze w wolnym czasie ludzie znajdują siłę, ochotę, energię i chcą się tym wszystkim dzielić. Pan pułkownik zadał pytanie czy jubileusze trzeba świętować? Odpowiedział na nie, że zdecydowanie tak. Podzielam ten pogląd ponieważ jest to okazja do tego, żeby w tym zabieganym świecie w którym na co dzień funkcjonujemy móc się zatrzymać i powiedzieć dobre słowa, ciepłe słowa, które może w zestawieniu z innymi działaniami czasami trudno gdzieś po prostu wyrazić”.
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska wręczyła na ręce ppłk. Ryszarda Matuszewskiego i Dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży Jarosława Cholewickiego wręczyła grawerton z gratulacjami trzech dekad tworzenia łomżyńskiej kultury, odkrywania nowych talentów i pokazywania ich.
Jubileusz był także okazją do podziękowań dla szczególnie zasłużonych Galerii N w tym dla Teresy Adamowskiej, Teresy, Matuszelańskiej, Anny Bureś, Izabelii Cierpikowskiej, Andrzeja Soszyńskiego i Andrzeja Żmudy.
Część artystyczną zapewnili instruktorzy Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży Agnieszka Żemek-Pawczyńska i Grzegorz Sekmistrz oraz członkowie zespołu My z Łomży 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego.
Podczas Jubileuszu można było podziwiać zbiorową wystawę 37 artystów od lat współpracujących z Galerią N.
Życzymy kolejnych Jubileuszy!