Rodzaj zadania
Prowadzenie środowiskowego domu samopomocy na 53 miejsc dla osób z zaburzeniami psychicznymi uczestniczących w zajęciach Środowiskowego Domu Samopomocy w Kownatach prowadzonego przez Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Okręgowy w Łomży.
Planowana wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania w 2024 r. – 1.469.000 zł*
W latach 2024-2028 wysokość środków publicznych będzie ustalana na podstawie decyzji Wojewody Podlaskiego.
*Wysokość kwot została wyliczona na podstawie planu dotacji na rok 2024.
Zasady przyznawania dotacji:
- Do złożenia ofert w konkursie uprawnione są organizacje pozarządowe oraz podmioty, wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r., poz. 571), prowadzące działalność pożytku publicznego, niedziałające w celu osiągnięcia zysku oraz których działalność statutowa zgodna jest z dziedziną zlecanego zadania.
- Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wypełnienie właściwego formularza oferty, zgodnego ze wzorem określonym w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadania (Dz. U. z 2018 r, poz.2057) (załącznik Nr 1 do ogłoszenia) oraz złożenie go w terminie i w sposób określony w niniejszym ogłoszeniu.
- Oferent powinien przedstawić ofertę zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji, gwarantując wykonanie zadania w sposób efektywny, oszczędny i terminowy.
- Oferent odpowiada za rzetelność, poprawność i kompletność oferty oraz zawartych
w niej informacji. - Terminowe złożenie poprawnej i kompletnej oferty nie jest równoznaczne
z przyznaniem dotacji. - Komisja konkursowa proponuje wysokość kwot dotacji w oparciu o kryteria określone w niniejszym ogłoszeniu, w zależności od ilości uzyskanych punktów, zakresu
i charakteru zadania objętego ofertą oraz kalkulacją kosztów jego realizacji. - Dofinansowanie nastąpi w trybie zlecenia realizacji zadania publicznego.
- W celu wyeliminowania podwójnego dofinansowania, z budżetu powiatu może być przyznana tylko jedna dotacja na realizację konkretnej oferty zgłoszonej do konkursu w ramach poszczególnych zadań.
- W przypadku zlecania realizacji zadania publicznego organizacjom pozarządowym
lub podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy, które złożyły ofertę wspólną,
w umowie o wsparcie realizacji zadania publicznego wskazane zostaną prawa
i obowiązki każdego z oferentów, w tym zakres ich świadczeń składających się na realizowane zadanie. - Decyzja o przyznaniu dotacji nie jest decyzją administracyjną w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.
- Od podjętych decyzji związanych z rozstrzygnięciem konkursu nie przysługuje odwołanie.
- Każdy z oferentów w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia wyników konkursu może żądać uzasadnienia wyboru lub odrzucenia oferty.
- Informacje o ofertach niespełniających wymogów formalnych, jak również
o odrzuceniu oferty lub udzieleniu dotacji na realizację zadań zostaną zamieszczone
w formie wykazu w Biuletynie Informacji Publicznej, na tablicy ogłoszeń w Starostwie Powiatowym w Łomży oraz na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Łomży. - Warunkiem przekazania dotacji jest zawarcie umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
- Upoważnieni przedstawiciele oferenta zobowiązani są do osobistego zgłoszenia się
w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży w celu uzgodnienia warunków umowy, w terminie do 14 dni od ogłoszenia wyników konkursu. - Niedotrzymanie powyższego terminu jest równoznaczne z rezygnacją z przyznanej dotacji.
- Oferent przyjmując zlecenie realizacji zadania zobowiązuje się do wykonania zadania
w zakresie i na zasadach określonych w umowie, o której mowa w ust. 15. - Oferent, któremu udzielono dotacji na realizację zadania publicznego jest zobowiązany do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej środków otrzymanych z dotacji na realizację umowy oraz wydatków dokonywanych z tych środków.
- Z wykonania zadania objętego umową, w tym z zaangażowania środków własnych
w jego realizację, oferent sporządza sprawozdanie, zgodne ze wzorem określonym w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadania (Dz. U. z 2018 r, poz.2057) (załącznik Nr 2 do ogłoszenia). - Do oferty należy załączyć:
- aktualny odpis lub wyciąg z właściwego rejestru;
- sprawozdanie merytoryczne i finansowe za ostatnie 12 miesięcy przed datą ogłoszenia konkursu. W przypadku organizacji działającej krócej, za spełnienie wymogu uważane jest dołączenie sprawozdania za okres od rejestracji do daty ogłoszenia konkursu;
- dokumenty potwierdzające tytuł prawny do nieruchomości, na której usytuowany jest środowiskowy dom samopomocy.
Termin i warunki realizacji zadań:
Prowadzenie środowiskowego domu samopomocy na 53 miejsc dla osób z zaburzeniami psychicznymi uczestniczących w zajęciach Środowiskowego Domu Samopomocy w Kownatach prowadzonego przez Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Okręgowy w Łomży w okresie 01.01.2024 -31.12.2028 r.
Zadanie będzie realizowane w oparciu o przepisy:
- ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2023 r. poz. 901);
- Rozporządzenia MPiPS z 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy (Dz. U. z 2020 r. poz.249).
Termin składania ofert:
Termin składania ofert na realizację zadania publicznego upływa z dniem 6 grudnia 2023 roku o godz. 15.00. Oferty należy składać w zaklejonych, opieczętowanych kopertach w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży ul. Szosa Zambrowska 1/27 I piętro pok. 209 z zaznaczeniem na kopercie nazwy oferenta oraz nazwy zadania publicznego, którego dotyczy oferta.
Tryb i kryteria stosowane przy wyborze oferty oraz termin dokonania wyboru ofert:
- Komisja konkursowa opiniuje oferty w terminie do 30 dni od daty określającej końcowy termin składania ofert.
- Oferta nie podlega ocenie i zostaje odrzucona z powodu następujących błędów formalnych:
- niewypełnienia wszystkich punktów formularza oferty,
- złożenia oferty po terminie,
- złożenia oferty bez wymaganych załączników,
- złożenia oferty w niewłaściwy sposób (niezgodny z ogłoszeniem konkursu,
np. przesłanie pocztą, faksem, drogą elektroniczną), - złożenia oferty na niewłaściwym formularzu, innym niż określony w ogłoszeniu,
- złożenia oferty przez podmiot nieuprawniony,
- złożenia oferty przez organizację, która według statutu nie prowadzi działalności
w dziedzinie objętej konkursem, - złożenia oferty zawierającej brak jednoznacznie zdefiniowanego zakresu zadania,
- złożenia oferty niepodpisanej przez osoby upoważnione do tego zgodnie z zapisami statutu i aktualnym odpisem Krajowego Rejestru Sądowego lub z innym dokumentem potwierdzającym status prawny podmiotu i umocowanie osób go reprezentujących.
- Komisja konkursowa może żądać od oferentów dodatkowych wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert.
- Komisja dokonuje oceny oferty pod względem formalnym .
- Po przeprowadzeniu oceny formalnej oferty, komisja konkursowa sporządza listę ofert spełniających wymogi formalne i wykaz ofert nieformalnych.
- Komisja konkursowa po zaopiniowaniu ofert spełniających wymogi formalne przystępuje do ich oceny pod względem merytorycznym,
- Ostatecznego wyboru ofert wraz z decyzją o wysokości kwoty dotacji dokonuje Zarząd Powiatu Łomżyńskiego.
- Dotacje udzielone z budżetu powiatu wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem, pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości podlegają zwrotowi do budżetu wraz
z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych. - Otwarty konkurs ofert może zostać unieważniony w przypadku, gdy:
- nie zostanie złożona żadna oferta;
- żadna ze złożonych ofert nie będzie spełniać wymogów zawartych w niniejszym ogłoszeniu.
Powiat Łomżyński przeznaczył w roku 2022 i 2023 następujące środki na realizację ww. zadania publicznego:
nazwa zadania publicznego |
Wysokość dotacji w 2022 r. |
Wysokość dotacji w 2023 r. |
Prowadzenie środowiskowego domu samopomocy na 53 miejsc dla osób z zaburzeniami psychicznymi uczestniczących w zajęciach Środowiskowego Domu Samopomocy w Kownatach prowadzonego przez Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Okręgowy w Łomży |
1.415.849,44 zł |
1.562.552,64 zł |
Zarząd Powiatu Łomżyńskiego ogłasza nabór do Komisji konkursowej
- W celu dokonania oceny ofert w otwartym konkursie ofert na lata 2024-2028 ogłasza się nabór do komisji konkursowej do oceny ofert dla zadań publicznych.
- Komisja konkursowa powoływana jest w celu opiniowania ofert złożonych w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zdań publicznych określonych w niniejszym ogłoszeniu.
- W skład komisji konkursowej wchodzi do 5 osób z prawem głosu:
- trzech przedstawicieli Zarządu Powiatu Łomżyńskiego;
- dwóch przedstawicieli wskazanych przez organizacje pozarządowe
- W skład komisji konkursowej nie mogą wchodzić osoby wskazane przez organizacje pozarządowe, biorące udział w konkursie.
- Komisja konkursowa powoływana jest przez Zarząd Powiatu Łomżyńskiego w drodze uchwały.
- Zarząd Powiatu Łomżyńskiego wybiera do komisji przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych podmiotów spośród zgłoszonych wcześniej kandydatur, kierując się przy tym posiadaną przez nich specjalistyczną wiedzą
w dziedzinie obejmującej zakres zadań publicznych, których dotyczy konkurs ofert. - Kandydaci muszą spełniać łącznie następujące kryteria:
- są obywatelami RP i korzystają w pełni z praw publicznych;
- nie reprezentują organizacji pozarządowych lub podmiotów wymienionych
w art. 3 ust. 3 ustawy, biorących udział w konkursie; - nie podlegają wyłączeniu określonemu w art. 24 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz.775 z późn. zm.);
- zapoznanie się z klauzulą informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych, stanowiącej załącznik Nr 3 do niniejszego ogłoszenia;
- wyrażają zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a i lit. e Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE, L 119 z 04.05.2016 r.), stanowiących załącznik Nr 4 do niniejszego ogłoszenia;
- zgłoszą swoją kandydaturę poprzez formularz zgłoszeniowy, stanowiący załącznik Nr 5 do ogłoszenia, podpisany i wypełniony przez samego kandydata lub też przez podmiot zgłaszający kandydata;
- dostarczą wraz z formularzem zgłoszeniowym oświadczenie o zgodzie na udział w pracach komisji konkursowej, stanowiących załącznik Nr 6 do niniejszego ogłoszenia.
- Udział w pracach komisji konkursowej jest nieodpłatny i za udział w posiedzeniach jej członkom nie przysługuje zwrot kosztów.
- Termin zgłaszania kandydatów upływa z dniem 29 listopada 2023 roku
o godz. 15.00. Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy składać wyłącznie
w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży ul. Szosa Zambrowska 1/27, pok.209.
Informacje dodatkowe:
- Uchwała Nr XXXIII/214/2022 Rady Powiatu Łomżyńskiego z dnia 30 listopada 2022 r. w sprawie: przyjęcia „Programu współpracy Powiatu Łomżyńskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w roku 2023”, zmienionego Uchwałą nr XXXIV/217/2022 Rady Powiatu Łomżyńskiego z dnia 15 grudnia 2022 r.,
- Obowiązujące formularze oferty i sprawozdania z realizacji zadania dostępne są na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Łomży, w Biuletynie Informacji Publicznej: powiatlomzynski.pl, a także w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży pokój nr 211 (tel. 86 215-69-45,) od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30.