„Oboje są przekonani, że połączyło ich uczucie nagłe. Piękna jest taka pewność, ale niepewność piękniejsza …” od słów wiersza pt. „Miłość od pierwszego wejrzenia” Wisławy Szymborskiej rozpoczęło się podsumowanie konkursu literackiego pt. „List serdeczny” zorganizowanego przez Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.
Prowadzące wydarzenie Renata Igielska i Dorota Milewska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży wprowadziły uczestników w dobry nastrój odczytując listy m.in. od najstarszego listu miłosnego z 1429 roku napisanego przez Marcina z Międzyrzecza do ukochanej.
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska podkreśliła, że : „listy to forma budowania relacji jakich dzisiaj już można powiedzieć, że już dzisiaj się nie praktykuje, ale znamy tutaj przytaczane listy pisarzy polskich, że takie słynne na niewyczerpanym papierze, które są najbardziej popularną formą, która do dzisiaj funkcjonuje jednak w formie książkowej. Natomiast myślę, że warto tutaj wspomnieć też o listach Wincentego Lutosławskiego, filozofa jednego z sześciu synów Franciszka Dionizego Lutosławskiego. Wincenty był znany z uporządkowania dzieł Platona na całym świecie. On przywiózł do Polski żonę z Hiszpanii Sofię Perez Casanova ale żeby zdobyć jej serce napisał z tego co pamiętam ponad tysiąc dwieście listów. Potrafił pisać po trzy listy dziennie i tak ta młoda dziewczyna, która wcale nie chciała wychodzić za mąż, już nie to, że za Wincentego, ogólnie nie planowała małżeństwa. Nie tylko wyszła za cudzoziemca ale i z dalekiej Hiszpanii przybyła do Polski do kraju w którym urodziła kilkoro dzieci, przeżyły same córki i te córki znamy dzisiaj. Jedna z nich Izabela Lutosławska-Wolikowska jest pisarką. To ona napisała książkę „Bolszewicy w polskim dworze”. Kolejna córka Maria Niklewiczowa to ostatnia dziedziczka Dolnego Dworu w Drozdowie. Także listy mają ogromną moc co do tego nie mamy wątpliwości. To jest też taki namacalny dowód jak słyszeliśmy bo przetrwały tyle lat, tych uczuć które ożywiały te osoby i są przykładem jak można pięknie mówić o miłości, tęsknocie i właśnie z nich możemy czerpać te wzorce takie które możemy też w swoim życiu wykorzystywać. I tego wam droga młodzieży gratuluję, że zechcieliście wziąć udział w tym wydarzeniu ponieważ uważam, że warto pisać listy i ja przynajmniej mam zachowane sprzed lat niektóre, które sobie bardzo cenię. Są dla mnie osobistą pamiątką. Więc oprócz tego konkursu zachęcam do praktykowania tego zwyczaju ze swoimi przyjaciółmi, z osobami Wam bliskim. Gratuluję i będę tutaj mam nadzieję, że świadkiem części tych listów, że będę mogła ich wysłuchać.”
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży Teresa Fromelc – Pawelczyk zaznaczyła, że: „dziś rozmawialiśmy o uczuciach a właściwie to Wy do nas mówiliście językiem uczuć. A uczucia to jest naprawdę bardzo szerokie spektrum bo to jest uczucie rodzicielskie, matczyne, przyjaźń, znajomość ale też wybrzmiała nuta patriotyczna czyli miłość do Ojczyzny. Za ten cały wachlarz uczuć, które przekazaliście na karkach listów bardzo serdecznie Wam dziękuję. Dziękuję, że chcecie brać udział w naszych konkursach. Dziękuję wychowawcom i nauczycielom którzy czuwają nad Waszym udziałem w konkursach (…) mam nadzieję, że w ten deszczowy dzień przenieśliśmy się w nieco inny wymiar uczuć o których być może teraz czasem nie wypada mówić i zapominamy jak one są ważne w naszym życiu, jak one tak naprawdę dopełniają nasze życie.”
Część artystyczną pn. „Najpiękniejsze miłości” przygotowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusz Kościuszki w Łomży pod opieką nauczyciela-bibliotekarza Doroty Przestrzelskiej.
Jury w składzie: Edyta Ejsmont – polonistka, Wicedyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie, Dorota Przestrzelska – nauczyciel-bibliotekarz I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, Romuald Gorlewicz – wieloletni juror poprzednich edycji konkursu, przyjaciel biblioteki i Aleksandra Morawska – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży dokonując oceny prac brało pod uwagę kryteria takie jak pomysłowość i oryginalność, poprawność stylistyczną i ortograficzną wypowiedzi pisemnej oraz ogólne wrażenie estetyczne. Spośród 37 złożonych prac postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
w kategorii: klasy V – VI:
I miejsce – Nina Maria Zengota, Szkoła Podstawowa nr 7 w Łomży
II miejsce – Izabela Lemańska, Szkoła Podstawowa w Kupiskach
II miejsce – Maja Laura Ogłozińska, Szkoła Podstawowa nr 7 w Łomży
III miejsce – Aleksandra Sokalska, Szkoła Podstawowa w Drozdowie
Wyróżnienia:
- Alicja Kijek, Szkoła Podstawowa w Kupiskach
- Natalia Szulborska, Szkoła Podstawowa nr 1 w Łomży
- Alexandra Bednarczyk, Szkoła Podstawowa w Kupiskach
- Jeremi Sokół, Szkoła Podstawowa nr 1 w Łomży
- Amelia Wiktorzak, Szkoła Podstawowa w Konarzycach
- Ksawery Brzeziński, Szkoła Podstawowa nr 1 w Łomży
W kategorii: klasy VII – VIII:
I miejsce – Nadia Majkowska, Szkoła Podstawowa nr 5 w Łomży
II miejsce – Szymon Domasiewicz, Szkoła Podstawowa nr 5 w Łomży
III miejsce – Maja Malinowska, Szkoła Podstawowa w Kupiskach
Wyróżnienia:
- Zuzanna Trzaska, Szkoła Podstawowa w Konarzycach
- Kinga Kozikowska, Szkoła Podstawowa nr 5 w Łomży
- Bartosz Dudzicki, Szkoła Podstawowa nr 7 w Łomży
- Barbara Orłowska, Szkoła Podstawowa w Kupiskach
- Amelia Zaniewska, Szkoła Podstawowa nr 5 w Łomży
Po raz pierwszy wręczono Nagrodę I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, które wręczył Dyrektor Szkoły Jerzy Łuba:
- w kategorii klasy V – VI - Liliana Amelia Chojnowska, Szkoła Podstawowa nr 7 w Łomży
- w kategorii klasy VII – VIII - Izabela Gomoliszek, Szkoła Podstawowa nr 7 w Łomży
Laureatom serdecznie gratulujemy!