Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
13°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Bądźmy razem dla Ojczyzny! Świętowanie niepodległości w Drozdowie

DATA PUBLIKACJI: 2023-11-11 10:20 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Radni Powiatu Łomżyńskiego, goście i mieszkańcy Powiatu Łomżyńskiego zebrali się przed Dolnym Dworem Lutosławskich w Drozdowie, siedzibie rodu o wielopokoleniowych tradycjach patriotycznych, aby podziękować za wolną i niepodległą Polskę

11.11.2023 r. Bądźmy razem dla Ojczyzny! świętowanie niepodległości w Drozdowie, na zdjęciu: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski

11.11.2023 r. Bądźmy razem dla Ojczyzny! świętowanie niepodległości w Drozdowie, na zdjęciu: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski

15
11.11.2023 r. Bądźmy razem dla Ojczyzny! świętowanie niepodległości w Drozdowie, na zdjęciu: poczet sztandarowy Powiatu Łomżyńskiego, który reprezentowali Przewodniczący Rady Powiatu Jan Kuczyński, Wiceprzewodniczący Rady Sławomir Dębek i Wiesław Olszewski 11.11.2023 r. Bądźmy razem dla Ojczyzny! świętowanie niepodległości w Drozdowie, na zdjęciu: muzycy Filharmonii Łomżyńskiej im. Witolda Lutosławskiego Mateusz Gac, Jacek Krupa, pracownik Muzeum 11.11.2023 r. Bądźmy razem dla Ojczyzny! świętowanie niepodległości w Drozdowie, na zdjęciu: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski 11.11.2023 r. Bądźmy razem dla Ojczyzny! świętowanie niepodległości w Drozdowie, na zdjęciu: Wicestarosta Maria Dziekońska, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Członek Zarządu Tadeusz Góralczyk składają kwiaty przed tablica pamiątkową poświęconą Romanowi Dmowskiemu, żołnierz 18. ŁPL 11.11.2023 r. Bądźmy razem dla Ojczyzny! świętowanie niepodległości w Drozdowie, na zdjęciu: Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś z małżonką Bogumiłą Olbryś składają kwiaty przed tablica pamiątkową poświęconą Romanowi Dmowskiemu 11.11.2023 r. Bądźmy razem dla Ojczyzny! świętowanie niepodległości w Drozdowie, na zdjęciu: Przewodniczący Rady Miejskiej w Łomży Wiesław Grzymała składa kwiaty przed tablica pamiątkową poświęconą Romanowi Dmowskiemu, żołnierz 18. ŁPL 11.11.2023 r. Bądźmy razem dla Ojczyzny! świętowanie niepodległości w Drozdowie, na zdjęciu: delegacja służb mundurowych składa kwiaty przed tablica pamiątkową poświęconą Romanowi Dmowskiemu 11.11.2023 r. Bądźmy razem dla Ojczyzny! świętowanie niepodległości w Drozdowie, na zdjęciu: delegacja harcerzy z Komendantem Hufca Nadnarwiańskiego Związku Harcerstwa Polskiego w Łomży harcmistrzem Wiesławem Domańskim, składa kwiaty przed tablicą pamiątkową poświęconą Romanowi Dmowskiemu 11.11.2023 r. Bądźmy razem dla Ojczyzny! świętowanie niepodległości w Drozdowie, na zdjęciu: Wicestarosta Maria Dziekońska, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Członek Zarządu Tadeusz Góralczyk, Bogumiła Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś 11.11.2023 r. Bądźmy razem dla Ojczyzny! świętowanie niepodległości w Drozdowie, na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia 11.11.2023 r. Bądźmy razem dla Ojczyzny! świętowanie niepodległości w Drozdowie, na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia

Mimo deszczowej aury atmosfera obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w siedzibie Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie była wzniosła i pełna radości.

Uroczystości w Drozdowie rozpoczęły się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. W tym roku do akcji przyłączyła się Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, której muzycy Mateusz Goc na waltorni i Jacek Krupa na syntezatorze akompaniowali zebranym podczas śpiewania Hymnu. 

Zebranych gości: samorządowców, przedstawicieli wojska, służb mundurowych, harcerzy, przedstawicieli instytucji oświatowych, kultury oraz mieszkańców Powiatu Łomżyńskiego powitała w imieniu Starosty Lecha Marka Szabłowskiego, Wicestarosty Marii Dziekońskiej i swoim własnym - Dyrektor Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie Ewa Sznejder.

Następnie głos zabrał Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, który podkreślał wagę i symbolikę miejsca. Mówił "Zgromadziliśmy się dziś w miejscu ważnym z punktu widzenia naszej historii - Dworze Lutosławskich w Drozdowie, siedzibie rodu o wielopokoleniowych tradycjach patriotycznych, będącego dla nas - mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej - symbolem polskości i matecznikiem patriotyzmu. To miejsce nierozerwalnie związane również z jednym z Ojców Niepodległej - Romanem Dmowskim. Ten mąż stanu, współtwórca odrodzonego Państwa Polskiego, kochający Polskę nade wszystko, umiłował sobie tą szlachecką, nadnarwiańską siedzibę i jej mieszkańców. Rodzina Lutosławskich, choć nie związana z twórcą Narodowej Demokracji więzami krwi, stała się z wyboru jego najbliższą rodziną, towarzysząc Mu najpierw w Jego zabiegach wolnościowych, a później w Jego ostatnich dniach, które spędził w tym dworze. Skromnym, ale widomym dla ogółu znakiem przypominającym obecność Romana Dmowskiego w Drozdowie jest tablica Pamiątkowa znajdująca się na fasadzie Dolnego Dworu, przed którą dziś, w podziękowaniu za wolną i niepodległą Polskę, złożymy kwiaty i zapalimy znicze".

W swojej wypowiedzi nawiązał też do Romana Dmowskiego - jednego z twórców wolnej Polski, mówiąc "Roman Dmowski – wybitny polityk, dyplomata, pisarz, wychowawca narodu bezgranicznie oddany polskiej sprawie był indywidualnością wszechstronną i obdarzoną wieloma talentami. Ten wielkiego formatu polityk, który na zakończenie I Wojny Światowej stanął na czele przedstawicielstwa dyplomatycznego Polski wobec mocarstw zwycięskich, na konferencji pokojowej w Wersalu, podjął się negocjacji sprawy polskiej. To Jego podpis, obok podpisu Ignacego Jana Paderewskiego znajduje się na Traktacie Wersalskim przywracającym nasz kraj na mapę Europy i świata. W swojej książce «Myśl nowoczesnego Polaka» z 1902 roku pisał o sobie „Jestem Polakiem – to znaczy, że należę do narodu polskiego na całym Jego obszarze i przez cały czas Jego istnienia zarówno dziś, jak w wiekach ubiegłych i w przyszłości (…) Jestem Polakiem – więc całą rozległą stroną swego ducha żyję życiem Polski, jej uczuciami i myślami, jej potrzebami, dążeniami i aspiracjami. Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie”. Na koniec wyraził głębokie przekonanie i wiarę w to, że bohaterowie, ojcowie niepodległości, w tym Roman Dmowski patrzą na nas dzisiaj z niebios, i że wszyscy oni chcieliby, abyśmy w sprawach fundamentalnych ‒ a jest nią niepodległość – byli wszyscy razem. Bądźmy razem dla Ojczyzny! „Niech żyje niepodległa Polska!” - mówił Starosta.

Następnie zebrane delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed tablicą pamiątkową poświęconą Romanowi Dmowskiemu. W imieniu Powiatu Łomżyńskiego kwiaty złożyli Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicestarosta Maria Dziekońska oraz Członek Zarządu Powiatu Tadeusz Góralczyk.

Uroczystości towarzyszył poczet sztandarowy, który reprezentowali Przewodniczący Rady Powiatu Jan Kuczyński, Wiceprzewodniczący Rady Wiesław Olszewski i Wiceprzewodniczący Rady Sławomir Dębek.

Cześć i chwała Bohaterom!

Nowy Komendant Miejski Policji w Łomży

lut 15, 2024
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Złote Gody w Gminie Śniadowo

lut 18, 2024
Czytaj więcej

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska Gościem Dnia w Radio Nadzieja

sty 30, 2024
Czytaj więcej