Mimo deszczowej aury atmosfera obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w siedzibie Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie była wzniosła i pełna radości.
Uroczystości w Drozdowie rozpoczęły się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. W tym roku do akcji przyłączyła się Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, której muzycy Mateusz Goc na waltorni i Jacek Krupa na syntezatorze akompaniowali zebranym podczas śpiewania Hymnu.
Zebranych gości: samorządowców, przedstawicieli wojska, służb mundurowych, harcerzy, przedstawicieli instytucji oświatowych, kultury oraz mieszkańców Powiatu Łomżyńskiego powitała w imieniu Starosty Lecha Marka Szabłowskiego, Wicestarosty Marii Dziekońskiej i swoim własnym - Dyrektor Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie Ewa Sznejder.
Następnie głos zabrał Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, który podkreślał wagę i symbolikę miejsca. Mówił "Zgromadziliśmy się dziś w miejscu ważnym z punktu widzenia naszej historii - Dworze Lutosławskich w Drozdowie, siedzibie rodu o wielopokoleniowych tradycjach patriotycznych, będącego dla nas - mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej - symbolem polskości i matecznikiem patriotyzmu. To miejsce nierozerwalnie związane również z jednym z Ojców Niepodległej - Romanem Dmowskim. Ten mąż stanu, współtwórca odrodzonego Państwa Polskiego, kochający Polskę nade wszystko, umiłował sobie tą szlachecką, nadnarwiańską siedzibę i jej mieszkańców. Rodzina Lutosławskich, choć nie związana z twórcą Narodowej Demokracji więzami krwi, stała się z wyboru jego najbliższą rodziną, towarzysząc Mu najpierw w Jego zabiegach wolnościowych, a później w Jego ostatnich dniach, które spędził w tym dworze. Skromnym, ale widomym dla ogółu znakiem przypominającym obecność Romana Dmowskiego w Drozdowie jest tablica Pamiątkowa znajdująca się na fasadzie Dolnego Dworu, przed którą dziś, w podziękowaniu za wolną i niepodległą Polskę, złożymy kwiaty i zapalimy znicze".
W swojej wypowiedzi nawiązał też do Romana Dmowskiego - jednego z twórców wolnej Polski, mówiąc "Roman Dmowski – wybitny polityk, dyplomata, pisarz, wychowawca narodu bezgranicznie oddany polskiej sprawie był indywidualnością wszechstronną i obdarzoną wieloma talentami. Ten wielkiego formatu polityk, który na zakończenie I Wojny Światowej stanął na czele przedstawicielstwa dyplomatycznego Polski wobec mocarstw zwycięskich, na konferencji pokojowej w Wersalu, podjął się negocjacji sprawy polskiej. To Jego podpis, obok podpisu Ignacego Jana Paderewskiego znajduje się na Traktacie Wersalskim przywracającym nasz kraj na mapę Europy i świata. W swojej książce «Myśl nowoczesnego Polaka» z 1902 roku pisał o sobie „Jestem Polakiem – to znaczy, że należę do narodu polskiego na całym Jego obszarze i przez cały czas Jego istnienia zarówno dziś, jak w wiekach ubiegłych i w przyszłości (…) Jestem Polakiem – więc całą rozległą stroną swego ducha żyję życiem Polski, jej uczuciami i myślami, jej potrzebami, dążeniami i aspiracjami. Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie”. Na koniec wyraził głębokie przekonanie i wiarę w to, że bohaterowie, ojcowie niepodległości, w tym Roman Dmowski patrzą na nas dzisiaj z niebios, i że wszyscy oni chcieliby, abyśmy w sprawach fundamentalnych ‒ a jest nią niepodległość – byli wszyscy razem. Bądźmy razem dla Ojczyzny! „Niech żyje niepodległa Polska!” - mówił Starosta.
Następnie zebrane delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed tablicą pamiątkową poświęconą Romanowi Dmowskiemu. W imieniu Powiatu Łomżyńskiego kwiaty złożyli Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicestarosta Maria Dziekońska oraz Członek Zarządu Powiatu Tadeusz Góralczyk.
Uroczystości towarzyszył poczet sztandarowy, który reprezentowali Przewodniczący Rady Powiatu Jan Kuczyński, Wiceprzewodniczący Rady Wiesław Olszewski i Wiceprzewodniczący Rady Sławomir Dębek.
Cześć i chwała Bohaterom!