W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele wojska, służb mundurowych, organizacji pozarządowych, instytucji kultury, oświaty, harcerze, młodzież, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Łomży i Powiatu Łomżyńskiego spotkali się w miejscach pamięci narodowej, aby podziękować za wolną Polskę. Organizatorami uroczystości był Starosta Łomżyński, Prezydent Łomży, Dowódca Garnizonu Łomża oraz Komendant Nadnarwiańskiego Hufca ZHP w Łomży.
Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed tablicą poświęconą pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego - jednego z głównych twórców niepodległej Polski, który bywał w Łomży, który w dawnym Domku Pastora miał także swój pokój.
Główne uroczystości odbyły się w Łomży na ul. Sienkiewicza przed tablicą upamiętniającą Leona Kaliwodę - 21-letniego komendanta X Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej i drużynowego I Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, który zginął w tym miejscu 11 listopada 1918 r. podczas akcji rozbrajania niemieckich żandarmów.
W imieniu organizatorów wydarzenia głos zabrał Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. W swoim wystąpieniu podkreślił, iż niezależnie od różnic politycznych, które są rzeczą normalną, powinniśmy się porozumieć ponad podziałami. Są bowiem wartości fundamentalne, takie jak Polska niepodległa, suwerenna, jedna dla nas wszystkich. Bez tego nie będzie swobody wyboru systemu politycznego, wartości, ani drogi do dobrobytu gospodarczego - mówił Prezydent. Ponadto zaznaczył, iż Wolna i demokratyczna Polska narodziła się dzięki ówczesnej niepodległościowej narodowej prawicy, ludowcom, ugrupowaniom chadeckim i konserwatywnym jako państwo tolerancyjne, wielonarodowe i wrażliwe społecznie. Mimo przeszkód wynikających z różnic między trzema odrębnymi zaborami powstało państwo zdolne do samodzielnego bytu. Na koniec podziękował rodzicom, nauczycielom i harcerzom za rozwijanie postaw patriotycznych wśród najmłodszego pokolenia oraz żołnierzom, strażnikom granicznym i policjantom za ofiarną służbę w obronie granic Polski.
Głos podczas uroczystości zabrał także Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski, który odniósł się do historii odzyskania przez Polskę niepodległości, jaki i ojców wolnej Polski m.in Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, czy Wincentego Witosa. Na koniec podziękował wszystkim za dotychczasową współpracę, a także zachęcał do codziennej pracy na rzecz kraju i Ziemi Łomżyńskiej.
Okolicznościowe wystąpienia wygłosili także: Poseł na Sejm RP Stefan Krajewski, który odwołał się do zasług Wincentego Witosa w odzyskiwaniu niepodległości oraz nowo wybrana Posłanka na Sejm RP Alicja Łepkowska - Gołaś, która zwróciła uwagę na pierwsze decyzje Naczelnika Państwa.
Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś pokreślił potrzebę wytężonej pracy na rzecz małych ojczyzn, które budują naszą Ojczyznę - Polskę.
Następnie zebrane delegacje złożyły kwiaty. W imieniu Powiatu Łomżyńskiego kwiaty złożyli Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska oraz Członek Zarządu Powiatu Tadeusz Góralczyk.
Poczet sztandarowy Powiatu reprezentowali radni: Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Jan Kuczyński oraz Wiceprzewodniczący Rady Wiesław Olszewski i Wiceprzewodniczący Rady Sławomir Dębek.
W drodze do Katedry Łomżyńskiej władze Powiatu zapaliły także znicze przed pomnikiem poświęconym Harcerzom Ziemi Łomżyńskiej oraz pomnikiem Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Patrona Powiatu Łomżyńskiego.
Mszę Świętą w intencji Ojczyzny odprawił Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski. W swojej homilii podkreślił, że wolność nie przyszła do nas sama z siebie, że potrzeba było jedności różnych środowisk. Dodał - Były różne podziały, różne ideologie, różna świadomość świata, ale była jedna myśl, aby powstał na nowo nasz kraj.
Po Mszy Świętej zebrani goście udali się na dalsze świętowanie Dnia Niepodległości do siedziby Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie. Natomiast na Starym Rynku w Łomży rozwinięto 50-metrową flagę Polski i odśpiewano hymn w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”.