Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
21°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie

DATA PUBLIKACJI: 2023-11-10 08:21 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski wziął udział w wydarzeniu
10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia, osoby odznaczone, uczniowie z nieformalnej grupy teatralnej Stontan

10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia, osoby odznaczone, uczniowie z nieformalnej grupy teatralnej Stontan

19
10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczepankowie Arkadiusz Twardowski, goście wydarzenia i uczniowie szkoły 10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: goście wydarzenia i uczniowie szkoły podczas wprowadzenia sztandaru 10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczepankowie Arkadiusz Twardowski, goście wydarzenia i uczniowie szkoły 10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: uczennica szkoły z Nieformalnej Grupy Teatralnej SPONTAN podczas inscenizacji słowno-muzycznej "PISK BIAŁEGO ORŁA " 10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: uczniowie szkoły z Nieformalnej Grupy Teatralnej SPONTAN podczas inscenizacji słowno-muzycznej "PISK BIAŁEGO ORŁA " 10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: uczniowie szkoły z Nieformalnej Grupy Teatralnej SPONTAN podczas inscenizacji słowno-muzycznej "PISK BIAŁEGO ORŁA " 10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: ucznnica szkoły z Nieformalnej Grupy Teatralnej SPONTAN podczas inscenizacji słowno-muzycznej "PISK BIAŁEGO ORŁA " 10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: uczniowie szkoły z Nieformalnej Grupy Teatralnej SPONTAN podczas inscenizacji słowno-muzycznej "PISK BIAŁEGO ORŁA " 10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: uczniowie szkoły z Nieformalnej Grupy Teatralnej SPONTAN podczas inscenizacji słowno-muzycznej "PISK BIAŁEGO ORŁA " 10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: uczestnicy uroczystości

Akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego oraz powstałego w latach 90. XX w. Marszu Sybiraków - utworu upamiętniającego wszystkich polskich zesłańców, zarówno tych wywiezionych jeszcze w czasach Imperium Rosyjskiego, jak i tych deportowanych z rozkazu władz radzieckich. Pieśń ogłoszona została oficjalnym hymnem reaktywowanego w 1989 r. Związku Sybiraków.

Wszystkich zebranych gości powitał Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie Arkadiusz Twardowski. 

Głównym punktem obchodów była inscenizacja słowno-muzyczna "PISK BIAŁEGO ORŁA" w wykonaniu Nieformalnej Grupy Teatralnej SPONTAN, która opowiada historię utraty i odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jej fabuła nawiązywała do losów wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I wojny światowej przeżywa traumę. Ludzie ci ukrywają w swoim domu Poetę, który odwołując się do literatury okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się Biały Orzeł, którego pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwalał tracić nadziei. Myślą przewodnią spektaklu były słowa piosenki: ,,Polsko! mówię o Tobie z dumą, myślę o Tobie z troską…” Inscenizację uzupełniły pieśni patriotyczne przy wsparciu chóru szkolnego.

Młodzi wykonawcy niezwykle wzruszające wykonanie i przekaz otrzymali gromkie brawa z owacją na stojąco!

Uroczystość była także okazją do wręczenia odznaczeń za działalność patriotyczną i upowszechnianie wiedzy o patronie szkoły. Za współpracę i za zaangażowanie w podtrzymywaniu  pamięci o Sybirakach złotą odznakę za działalność patriotryczną i upowszechnianie wiedzy o patronie szkoły otrzymały:

  • Teresa Adamowska – autor projektu sztandaru Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie,
  • Joanna Brulińska – nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie, członek komitetu nadania imienia i wręczenia sztandaru szkole,
  • Ewa Duda - nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie, pomysłodawca i autorka wielu uroczystości patriotycznych w naszej szkole.

W Akademii udział wzięli także: Wójt Gminy Śniadowo Rafał Pstrągowski, Proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Szczepankowie ks. Dariusz Wizner, Wiceprezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży Danuta Komorowska, Sekretarz i rzecznik prasowy Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży Nina Żyłko, Skarbnik Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży Irena Jakubowska, młodzież szkolna, nauczyciele i rodzice uczniów.

Nowy Komendant Miejski Policji w Łomży

lut 15, 2024
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Złote Gody w Gminie Śniadowo

lut 18, 2024
Czytaj więcej

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska Gościem Dnia w Radio Nadzieja

sty 30, 2024
Czytaj więcej