Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE
Pogoda dziś:
-4°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie

DATA PUBLIKACJI: 2023-11-10 08:21 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski wziął udział w wydarzeniu
10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia, osoby odznaczone, uczniowie z nieformalnej grupy teatralnej Stontan

10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia, osoby odznaczone, uczniowie z nieformalnej grupy teatralnej Stontan

19
10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczepankowie Arkadiusz Twardowski, goście wydarzenia i uczniowie szkoły 10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: goście wydarzenia i uczniowie szkoły podczas wprowadzenia sztandaru 10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczepankowie Arkadiusz Twardowski, goście wydarzenia i uczniowie szkoły 10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: uczennica szkoły z Nieformalnej Grupy Teatralnej SPONTAN podczas inscenizacji słowno-muzycznej "PISK BIAŁEGO ORŁA " 10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: uczniowie szkoły z Nieformalnej Grupy Teatralnej SPONTAN podczas inscenizacji słowno-muzycznej "PISK BIAŁEGO ORŁA " 10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: uczniowie szkoły z Nieformalnej Grupy Teatralnej SPONTAN podczas inscenizacji słowno-muzycznej "PISK BIAŁEGO ORŁA " 10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: ucznnica szkoły z Nieformalnej Grupy Teatralnej SPONTAN podczas inscenizacji słowno-muzycznej "PISK BIAŁEGO ORŁA " 10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: uczniowie szkoły z Nieformalnej Grupy Teatralnej SPONTAN podczas inscenizacji słowno-muzycznej "PISK BIAŁEGO ORŁA " 10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: uczniowie szkoły z Nieformalnej Grupy Teatralnej SPONTAN podczas inscenizacji słowno-muzycznej "PISK BIAŁEGO ORŁA " 10.11.2023 r. Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Szczepankowie, na zdjęciu: uczestnicy uroczystości

Akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego oraz powstałego w latach 90. XX w. Marszu Sybiraków - utworu upamiętniającego wszystkich polskich zesłańców, zarówno tych wywiezionych jeszcze w czasach Imperium Rosyjskiego, jak i tych deportowanych z rozkazu władz radzieckich. Pieśń ogłoszona została oficjalnym hymnem reaktywowanego w 1989 r. Związku Sybiraków.

Wszystkich zebranych gości powitał Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie Arkadiusz Twardowski. 

Głównym punktem obchodów była inscenizacja słowno-muzyczna "PISK BIAŁEGO ORŁA" w wykonaniu Nieformalnej Grupy Teatralnej SPONTAN, która opowiada historię utraty i odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jej fabuła nawiązywała do losów wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I wojny światowej przeżywa traumę. Ludzie ci ukrywają w swoim domu Poetę, który odwołując się do literatury okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się Biały Orzeł, którego pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwalał tracić nadziei. Myślą przewodnią spektaklu były słowa piosenki: ,,Polsko! mówię o Tobie z dumą, myślę o Tobie z troską…” Inscenizację uzupełniły pieśni patriotyczne przy wsparciu chóru szkolnego.

Młodzi wykonawcy niezwykle wzruszające wykonanie i przekaz otrzymali gromkie brawa z owacją na stojąco!

Uroczystość była także okazją do wręczenia odznaczeń za działalność patriotyczną i upowszechnianie wiedzy o patronie szkoły. Za współpracę i za zaangażowanie w podtrzymywaniu  pamięci o Sybirakach złotą odznakę za działalność patriotryczną i upowszechnianie wiedzy o patronie szkoły otrzymały:

  • Teresa Adamowska – autor projektu sztandaru Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie,
  • Joanna Brulińska – nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie, członek komitetu nadania imienia i wręczenia sztandaru szkole,
  • Ewa Duda - nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie, pomysłodawca i autorka wielu uroczystości patriotycznych w naszej szkole.

W Akademii udział wzięli także: Wójt Gminy Śniadowo Rafał Pstrągowski, Proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Szczepankowie ks. Dariusz Wizner, Wiceprezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży Danuta Komorowska, Sekretarz i rzecznik prasowy Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży Nina Żyłko, Skarbnik Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży Irena Jakubowska, młodzież szkolna, nauczyciele i rodzice uczniów.

Energia odnawialna - rusza nowa perspektywa!

paź 06, 2023
Czytaj więcej

Kolejne 2 drogi powiatowe z bruku zostaną przebudowane na terenie gminy Jedwabne

sie 04, 2023
Czytaj więcej

Festyn kultury średniowiecznej na Św. Wawrzyńca

sie 06, 2023
Czytaj więcej

Inauguracja XXX Krajowych Dni Ziemniaka

sie 18, 2023
Czytaj więcej