Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży powstało w 1948 r. i jest jedną z najstarszych instytucji kultury w Łomży. Pierwszą siedzibą był lokal przy Alei Legionów, składający się z 2 pokojów i przedpokoju licząc zaledwie 108 m² powierzchni. Dziś Muzeum zajmuje budynek po Publicznym Gimnazjum Nr 4, przy ulicy Dwornej, który został przystosowany do celów muzealnych i obejmuje aż 1.550 m² powierzchni ekspozycyjnej.
Jubileusz 75-lecia Muzeum Północno-Mazowieckie uczciło wystawą „Bursztyn. Dar prastarych drzew” ze zbiorów własnych oraz muzeów w Warszawie i Gdańsku. Temat wystawy odnosi się do pierwszej wystawy bursztynu w powojennej Polsce, którą w 1950 roku zorganizował, kierujący wówczas placówką, Adam Chętnik, etnograf i niestrudzony badacz Kurpiowszczyzny, urzeczony bursztynem.
W siedzibie Muzeum licznie zgromadzonych gości powitała Dyrektor placówki Paulina Bronowicz-Chojak. W swoim wystąpieniu przypomniała historię powstania Muzeum i podsumowała dotychczasową dzialaność placówki. Wspominała, iż 75 lat działanośći Muzeum to ponad 750 wystaw czasowych, to ponad 1 mln 150 tys. zwiedzających. Odniosła się także do jubileuszowej wystawy „Bursztyn. Dar prastarych drzew” mówiąc "To jest wystawa, która wraca do korzeni. To jest bursztyn, ten najcenniejszy klejnot Muzeum Północno-Mazowieckiego. To nawiązanie do przeszłości czyli tej pierwszej wystawy bursztynu, którą otworzył jeszcze Adam Chętnik. Była to pierwsza wystawa bursztynu w latach 50-tych w Polsce. My dzisiaj wracamy do tej historii, wracamy do korzeni, pokazujemy Państwu bursztyn Kurpiowski, pokazujemy nowe nabytki (...) jak dwa 100 letnie naszyjniki kurpiowskie".
W Jubileuszu udział wziął Pan Jacek Chętnik wnuk założyciela Muzeum Adama Chętnika. W swoim wystąpieniu mówił "Dla mnie dzisiaj jest to moment hołdu dla moich przodków, dla Adama Chętnika, mojego dziadka (...). Te 75 lat jest to godna okazja do podkreślenia wszystkich elementów nie tylko moich partykularnych ale i ogólnospołecznych tej instytucji".
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski pogratulował wspaniałego Jubileuszu i dorobku Muzeum. Podziękował za nieocenioną pracę a także złożył najlepsze życzenia pomyślności na kolejne lata.
Życzenia i gratulacje złożył także Senator RP Marek Adam Komorowski.
Jubileusz był także okazją do wręczenia medali i odznaczeń. Łomżyńska placówka została uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal wręczył Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras. Otrzymując ten medal Muzeum dołączyło do grona, w którym znajdują się najznakomitsi artyści, twórcy, osoby dbające o upowszechnianie kultury. Dołączyło też do szczególnego grona polskich muzeów, ponieważ takim medalem wyróżnionych zostało do tej pory 28 muzeów. Łomżyńska placówka staje się zatem 29 muzeum w Polsce, uhonorowanym w taki sposób przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W wydarzeniu udział wzięli także m.in.: JE Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski, Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łomży Wiesław Tadeusz Grzymała, Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku dr hab. Krzysztof Sychowicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża Dariusz Godlewski, przedstawiciele organizacji kulturalnych i społecznych z Łomży i Powiatu Łomżyńskiego.