17 września obchodzimy Dzień Sybiraka – dzień upamiętniający losy tysięcy Polaków, którzy w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu zostali zesłani na Sybir. Historia ich życia jest prawdziwą lekcją odwagi i wytrwałości, przypomina ale i daje nadzieję, że nawet w obliczu największych przeciwności, chęć życia przynosi prawdziwe i upragnione zwycięstwo. 17 września to także rocznica zbrojnej napaści Związku Sowieckiego na Polskę, której celem była faktyczna likwidacja państwa polskiego.
Powiatowy Dzień Sybiraka połączony z odsłonięciem Pomnika ppor. Bogdana Śleszyńskiego ps. "Łoś" na terenie miasta Jedwbane zorganizowali wspólnie: Powiat Łomżyński, Gmina Jedwabne oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Oddział Łomża.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Jedwabnem pod przewodnictwem Proboszcza Ks. Dziekana Jerzego Dembińskiego.
Następnie uczestnicy wydarzenia wraz z asystą Kompanii Honorowej 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego i pocztami sztandarowymi udali się na plac Jana Pawła II, gdzie kontynuowano uroczystości przed pomnikiem Zesłańców Sybiru na Placu Jana Pawła II.
Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrał obecny na wydarzeniu Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Minister w swoim wystąpieniu podkreślał jak ważną rolę w historii narodu odgrywa pamięć "Wspominajmy dzisiaj tych, którzy nie złożyli broni, którzy walczyli o to, aby ta ziemia była znowu polska. Pamiętajmy o nich, bo to jest nakaz, który musimy wypełnić, bo ta pamięć im się należy. Oni na tę pamięć zasłużyli". Podkreślał także, iż powinniśmy wyciągać wnioski i uczyć sie na błędach historii mówiąc "Tragiczna historia II wojny światowej, która dotknęła całą Polskę jest dla nas nauczycielką życia, musimy z niej wyciągać wnioski. Wyciągamy i mówimy: Polska już nigdy nie może być krajem, który będzie podbity, Polska musi być krajem silnym, który jest w stanie się obronić, który buduje swoją potęgę militarną oraz skuteczne sojusze".
Następnie głos zabrał gospodarz miejsca Burmistrz Jedwabnego Adam Mariusz Niebrzydowski, który podkreślał, iż trwająca na Ukrainie wojna pokazuje, że Rosja (ta sama, która 17 września 1939 r. napadła zbrojnie na Polskę) dziś i w 84. lata temu jest tym samym krajem dlatego musimy być czujni i przygotowani na każde rozwiązanie, także te militarne, mówił "Można powiedzieć, że Rosja biała czy czerwona jest taka sama. Nie zmieniła się nawet dzisiaj. Dlatego ważne jest inwestowanie w bezpieczeństwo. To powinna być sprawa ponad podziałami". Na koniec zwrócił się do młodzieży i zaapelował, aby kultywowali pamięć o czasach i ludziach, którzy powięcili swój najcenniejszy dar - życie - dla wolnej i niepodległej Polski.
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski w swojej wypowiedzi przytoczył słowa Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który od 28 maja 2023 r. jest patronem Powiatu Łomżyńskiego "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie". W ten sposób zaapelował o to, aby ludzka pamięć nigdy nie gasła, aby o naszej historii i bohaterach nie mówiły tylko "kamienie". Ponadto podkreślał, iż dzisiejsza uroczystość jest bardzo ważna bowiem wiąze się także z losami mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej, mówił "To dla nas bardzo ważne obchody. Wiele osób z Ziemi Łomżyńskiej zostało zesłanych na Sybir. Na tablicy w Jedwabnem są wypisane nazwiska aż 230 mieszkańców tej gminy, których spotkał tak okrutny los. To nasza powinność, by oddać im hołd i podziękować tym, którzy przeżyli".
Na koniec głos zabrał także Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Piotr Modzelewski.
Po oficjalnych przemówieniach odłonięty i poświęcony został Pomnik Podporucznika Bogdana Śleszyńskiego ps. „Łoś” - żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, dowódcy V Batalionu Kryptonim "Niemen", inspektora Komendy Powiatu NSZ Łomża. 5 sierpnia 1946 r. aresztowanego w Orlikowie Dużym przez funkcjonariuszy MO i UB i bestialsko zamordowanego. Zwłoki ppor. "Łosia"pochowane są na cmentarzu w Porytem.
Odsłonięcia Pomnika dokonał Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin wraz z ppor. Jadwigą Ramotowską ps. "MARTA" oraz Sybiraczką, Prezesem Związku Sybiraków Okręgu Jedwabne Heleną Karwowską.
Następnie zebrane delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przez Pomnikiem Zesłańców Sybiru oraz Podporucznika Bogdana Śleszyńskiego ps. „Łoś”. W imieniu Powiatu Łomżyńskiego kwiaty złożyli: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Jan Kuczyński, Wiceprzewodniczący Rady Sławomir Dębek i Wiesław Olszewski.
Zwieńczeniem obchodów Powiatowego Dnia Sybiraka było wykonanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz Rekonstrukcja historyczna rozbicia posterunku MO i odbicia aresztowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego w parku przy Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem.
W wydarzeniu udział więli także m.in.: Członek Zarządu Powiatu Łomżyńskiego Kazimierz Polkowski, radni Rady Miejskiej w Jedwabnem, delegacja służb mundurowych, przedstawiciele wojska, przedstawiciele Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Oddział Łomża, dyrektorzy szkół z terenu gminy Jedwabne, harcerze, młodzież szkolna i mieszkańcy gminy i Powiatu Łomżyńskiego.
Cześć i chwała bohaterom!