Sybiracy i ich rodziny, parlamentarzyści, samorządowacy, służby mundurowe oraz mieszkańcy gminy Łomża uczcili pamięć tysięcy Polaków - ofiar sowieckich deportacji w ramach obchodów Świadowego Dnia Sybiraka.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Święta w Kościele pw. Św. Antoniego Paderewskiego w Podgórzu w intencji pamięci ofiar Sybiru. Następnie przed pomnikiem Pamięci Ofiar Sybiru w Podgórzu złożono kwiaty i zapalono znicze. W imieniu Powiatu Łomżyńskiego kwiaty złożył Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski. Wieńce i kwiaty złożyli także: delegacja Oddziału Związku Sybiraków w Łomży na czele z Sekretarz Niną Żyłko, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Piotr Modzelewski, delegacja Gminy Łomża na czele z Wójtem Piotrem Kłysem, w imieniu Ministra Spraw Zagranicznych Zbigniewa Rau kwiaty złożył Dyrektor Departamentu Spraw Publicznych i Kultury Rafał Wolski, Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku dr hab. Krzysztof Sychowicz, Wiceprezes Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów w Łomży dr Małgorzata Frąckiewicz, służby mundurowe, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Podgórzu, delegacja Stowarzyszenia Nasze Miejsce w Podgórzu oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Podgórzu.
Gospodarz miejsca Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys w swoim wystąpieniu podkreślał znaczenie miejca, w którym odbywają się uroczystości a także apelował o pamięć o ofiarach sowieckich deportacji, mówił "Ten pomnik ofiar Sybiru, to jest nasz obowiązek niedozwolenia tej pamięci odejść w niebyt. Mam nadzieję, że jak nas już nie będzie, to ktoś będzie dbał o ten pomnik, o pamięć Sybiraków". Przypomniał także historię mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej, którzy doświadczyli deportacji "Z Ziemi Łomżyńskiej wywieziono kilkaset osób, a z samego Podgórza 160-200 osób. Dzisiaj Podgórze ma ok. 650 mieszkańców, to ile miało kilkadziesiąt lat temu? Na pewno nie 500. (…) Jeżeli 160-200 osób zostało wywiezionych, to z każdego z tych domów, ktoś został wywieziony albo całe rodziny. Może za to, że przodkowie walczyli w Powstaniu Styczniowym, albo w zrywie niepodległościowym w 1918 r., że walczyli w czasie wojny, ale na pewno za to, że byli Polakami".
Wydarzenie zakończyła debata pt. „Co zrobić, aby nie było powtórki z historii”. Debatę poprowadził Dyrektor Centrum Kultury Gminy Łomża Mariusz Rytel a jego gośćmi byli: Dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rafał Wolski, Dyrektor Telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska, Sekretarz Oddziału Związku Sybiraków w Łomży Nina Żyłko, oraz Prezes Fundacji Młode Kresy Mirosław Kapcewicz.
W trakcie uroczystości Oddział Związku Sybiraków w Łomży uhonorował medalem pamiątkowym „w 95 Rocznicę Powstania Związku Sybiraków” Wójta Gminy Łomża Piotra Kłysa, Dyrektora Centrum Kultury Gminy Łomża Mariusza Rytla oraz byłą Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łomża Wiesławę Kłosińską. Medale wręczyli Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski i Sekretarz Oddziału Związku Sybiraków w Łomży Nina Żyłko.