Tradycja Kościoła i miejsca, czyli historycznego wzgórza św. Wawrzyńca w Starej Łomży, przyciąga w okolicach dnia wspomnienia tego wielkiego męczennika mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej, dla których początki chrześcijaństwa nad Narwią są ważne. Wzorem lat ubiegłych - w miejscu, gdzie spoczywają prochy naszych przodków sprawowana była Msza Święta przez proboszcza parafii katedralnej pw. św. Michała Archanioła w Łomży ks. kan. Mieczysława Mieczkowskiego, do której należy miejsce.
Po nabożeństwie uczestnicy przeszli w pochodzie na sąsiednie wzgórze - Górę Królowej Bony. Tam odbył się festyn kultury średniowiecznej zorganizowany przez Gminę Łomża.
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski podkreślił dobrą organizację tak dużego wydarzenia, a przede wszystkim odpowiednie wykorzystanie naturalnych uwarunkowań do stworzenia średniowiecznego festynu.
Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys w stylizowanym stroju zachęcał przybyłych gości do wspólnego świętowania i brania udziału w przygotowanych atrakcjach. Przybyli mogli wziąć udział w zawodach na najsilniejszego Mocarza. Turnieje rycerzy, pokazy tańców średniowiecznych w wykonaniu dwórek i turniej rycerski zgromadziły dużą ilość widzów. Podczas festynu odbył się również bieg w ramach „Aktywnej Piątki Gminy Łomża”.
W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Marek Adam Komorowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras.
Termin i nazwa imprezy kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńcu nie jest przypadkowa. To 10 sierpnia przypada wspomnienie św. Wawrzyńca diakona i męczennika chrześcijańskiego. Patron kucharzy, piekarzy, uczniów, studentów, ubogich, bibliotek, administratorów, straży pożarnych i winnic. Święty był patronem pierwszego w regionie kościoła wzniesionego przed tysiącem lat w Starej Łomży. Budowniczym pierwszej chrześcijańskiej świątyni na północno-wschodnim Mazowszu miał być św. Brunon z Kwerfurtu. Miejsce, w którym stanął - do dziś nazywane jest „Wzgórzem św. Wawrzyńca”. Przez setki lat do kolejnych dwóch kościołów pod tym samym wezwaniem ciągnęły rzesze pielgrzymów z Mazowsza, Prus, Litwy, Rusi. W pobliżu znajduje się kolejne wzgórze zwane „Górą Królowej Bony”. To pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska. Powstało na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia, gdy kształtowało się państwo polskie, a pradziadowie przyjmowali chrzest w Jezusie Chrystusie. Przez kilka kolejnych wieków to tu było centrum regionu, nieopodal którego później powstało miasto Łomża.
Święty Wawrzyniec został umieszczony w herbie Powiatu Łomżyńskiego. Patronuje nam od 3 listopada 2006 roku.