Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
26°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Festyn kultury średniowiecznej na Św. Wawrzyńca

DATA PUBLIKACJI: 2023-08-06 10:15 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski wziął udział w uroczystościach zorganizowanych na terenie historycznego grodziska w Starej Łomży
6.08.2023 r. Festyn kultury średniowiecznej na Św. Wawrzyńca; na zdjęciu: Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski, Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys

6.08.2023 r. Festyn kultury średniowiecznej na Św. Wawrzyńca; na zdjęciu: Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski, Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys

10
6.08.2023 r. Festyn kultury średniowiecznej na Św. Wawrzyńca 6.08.2023 r. Festyn kultury średniowiecznej na Św. Wawrzyńca 6.08.2023 r. Festyn kultury średniowiecznej na Św. Wawrzyńca 6.08.2023 r. Festyn kultury średniowiecznej na Św. Wawrzyńca; na zdjęciu: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski 6.08.2023 r. Festyn kultury średniowiecznej na Św. Wawrzyńca; na zdjęciu: Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski

Tradycja Kościoła i miejsca, czyli historycznego wzgórza św. Wawrzyńca w Starej Łomży, przyciąga w okolicach dnia wspomnienia tego wielkiego męczennika mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej, dla których początki chrześcijaństwa nad Narwią są ważne. Wzorem lat ubiegłych - w miejscu, gdzie spoczywają prochy naszych przodków sprawowana była Msza Święta przez proboszcza parafii katedralnej pw. św. Michała Archanioła w Łomży ks. kan. Mieczysława Mieczkowskiego, do której należy miejsce.

Po nabożeństwie uczestnicy przeszli w pochodzie na sąsiednie wzgórze - Górę Królowej Bony. Tam odbył się festyn kultury średniowiecznej zorganizowany przez Gminę Łomża. 

Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski podkreślił dobrą organizację tak dużego wydarzenia, a przede wszystkim odpowiednie wykorzystanie naturalnych uwarunkowań do stworzenia średniowiecznego festynu.

Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys w stylizowanym stroju zachęcał przybyłych gości do wspólnego świętowania i brania udziału w przygotowanych atrakcjach. Przybyli mogli wziąć udział w zawodach na najsilniejszego Mocarza. Turnieje rycerzy, pokazy tańców średniowiecznych w wykonaniu dwórek i turniej rycerski zgromadziły dużą ilość widzów. Podczas festynu odbył się również bieg w ramach „Aktywnej Piątki Gminy Łomża”.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Marek Adam Komorowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras.

Termin i nazwa imprezy kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńcu nie jest przypadkowa. To 10 sierpnia przypada wspomnienie św. Wawrzyńca diakona i męczennika chrześcijańskiego. Patron kucharzy, piekarzy, uczniów, studentów, ubogich, bibliotek, administratorów, straży pożarnych i winnic. Święty był patronem pierwszego w regionie kościoła wzniesionego przed tysiącem lat w Starej Łomży. Budowniczym pierwszej chrześcijańskiej świątyni na północno-wschodnim Mazowszu miał być św. Brunon z Kwerfurtu. Miejsce, w którym stanął - do dziś nazywane jest „Wzgórzem św. Wawrzyńca”. Przez setki lat do kolejnych dwóch kościołów pod tym samym wezwaniem ciągnęły rzesze pielgrzymów z Mazowsza, Prus, Litwy, Rusi. W pobliżu znajduje się kolejne wzgórze zwane „Górą Królowej Bony”. To pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska. Powstało na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia, gdy kształtowało się państwo polskie, a pradziadowie przyjmowali chrzest w Jezusie Chrystusie. Przez kilka kolejnych wieków to tu było centrum regionu, nieopodal  którego później powstało miasto Łomża.

Święty Wawrzyniec został umieszczony w herbie Powiatu Łomżyńskiego. Patronuje nam od 3 listopada 2006 roku.

Otwarcie Wydziału Komunikacji w nowej siedzibie

mar 29, 2024
Czytaj więcej

Sukces Powiatu Łomżyńskiego podczas Samorządowego Turnieju Strzeleckiego

maj 08, 2024
Czytaj więcej

Nowy samochód do transportu osób niepełnosprawnych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kownatach

kwi 24, 2024
Czytaj więcej

Wręczenie Zaświadczeń o wyborze do Rady Powiatu Łomżyńskiego

kwi 18, 2024
Czytaj więcej