We wtorek (18.07) przy przejeździe kolejowo-drogowym w Łomży odbyła się konferencja prasowa związana z realizacją projektu "Stworzenie ciągu komunikacyjnego Łomża - Białystok". Z tej okazji umowę na realizację tego zadania podpisało PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Zadanie będzie realizowane w ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r.
Podczas konferencji Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin mówił: „Dzień dobrych wiadomości dla Łomży, dla 5 gmin, które leżą między Łomżą a Białymstokiem, bo chcemy dzisiaj Państwu powiedzieć o tym, że odtwarzamy tę linię kolejową, która równo 30 lat temu została zlikwidowana. Pociągi między Łomżą a Białymstokiem przestały jeździć. To był element zwijania Polski, element tego wszystkiego złego co wydarzyło się w Polsce w czasie transformacji ustrojowej. Transformacji ustrojowej, która przyniosła Polsce nowe możliwości, otworzyła nowe drogi ale jednocześnie w bardzo wielu miejscach oznaczała degradację, likwidację miejsc prac, ubóstwo, wykluczenie komunikacyjne. Województwo podlaskie, ta ziemia wymaga szczególnej uwagi i ze strony władz rządowych. (…) Ta inwestycja warta 430 milionów złotych a jest to znacząca część całego programu Kolej+. Ten program będzie realizowany w całej Polsce. Nowa szansa dla Łomży, dla mieszkańców 5 gmin powstanie na terenie tych gmin 7 nowych przystanków. Niektóre zupełnie nowe, niektóre odbudowane”.
Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślał, że: „Rządowy program Kolej Plus jest programem budowy i odbudowy linii i połączeń kolejowych w polskich regionach. Dzięki niemu połączenia kolejowe wrócą do Łomży. Odcięcie ówczesnego miasta wojewódzkiego od transportu kolejowego w 1993 r. było smutnym przykładem nieodpowiedzialnej polityki transportowej polskich rządów po 1989 r. Systematycznie odwracamy te złe decyzje i przywracamy Polakom nadzieję, że niezależnie od tego, skąd pochodzą, mogą liczyć na to, że dzisiaj Państwo Polskie interesuje się ich sprawami i chce rozwiązywać ich problemy”.
Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki mówił: „Dziś, dzięki dobrej współpracy samorządu podlaskiego z polskim rządem i spółką skarbu państwa PKPPLK, po 30 latach do Łomży wróci ruch pasażerski, ale usprawniony zostanie także ruch towarowy, tak istotny dla tego miasta. To wielki impuls do rozwoju nie tylko Łomży i całego subregionu łomżyńskiego, ale to również wielki impuls do rozwoju całego województwa”.
Wiceprezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mirosław Skubiszyński mówił: „Program Kolej+, to jeden z wielu programów rządowych. To rozbudowa sieci, która ma walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym. Tak się rzeczywiście dzieje. Powrót pociągów na odcinku Łomża-Śniadowo-Łapy minimalny wymóg zagwarantowany przez organizatora przewozów to 4 pary pociągów pasażerskich w dobie oraz oczywiście ruch towarowy, który rządzi się swoimi prawami. Ta kolej, która tu powstanie do Śniadowa i Łap będzie koleją z prędkością do 120 na godzinę, będzie koleją, gdzie nie będzie przejazdów poniżej kategorii C, wszystkie przejazdy będą zabezpieczone”.
Podczas briefingu głos zabrał także Wójt Gminy Sokoły Józef Zajkowski.
W konferencji udział wzieli także m.in.: Poseł na Sejm Kazimierz Gwiazdowski, Senator RP Marek Adam Komorowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Piotr Modzelewski, Zastępca Prezydenta Miasta Łomża Andrzej Stypułkowski, Burmistrz Jedwabnego Adam Mariusz Niebrzydowski, Wójt Gminy Wizna Mariusz Soliwoda, Zastępca Wójta Gminy Zbójna Michał Bajno.