Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE
Pogoda dziś:
-5°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Mamy nowy sprzęt do utrzymania dróg powiatowych

DATA PUBLIKACJI: 2023-06-21 09:41 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Powiat Łomżyński zakupił nowe maszyny do Zarządu Dróg Powiatowych w Łomży, na które pozyskał dofinansowanie z Rządowego Programu "Polski Ład"


21.06.2023 r. Mamy nowy sprzęt do utrzymania dróg powiatowych; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia

21.06.2023 r. Mamy nowy sprzęt do utrzymania dróg powiatowych; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia

10
21.06.2023 r. Mamy nowy sprzęt do utrzymania dróg powiatowych; na zdjęciu: Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Łomży Wojciech Borzuchowski przemawia do uczestników wydarzenia, drugi rząd od lewej: Sekretarz Urzędu Miejskiego w Jedwabnem Bogdan Iwanowski, Zastępca Wójta Gminy Łomża Cezary Zborowski, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Zastępca Wójta Gminy Wizna Włodzimierz Łąka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska 21.06.2023 r. Mamy nowy sprzęt do utrzymania dróg powiatowych; na zdjęciu: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski przemawia do uczestników wydarzenia, drugi rząd od lewej: Burmistrz Nowogrodu Grzegorz Andrzej Palka, Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Jan Kuczyński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska 21.06.2023 r. Mamy nowy sprzęt do utrzymania dróg powiatowych; na zdjęciu od lewej: Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Łomży Wojciech Borzuchowski, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Jan Kuczyński, drugi rząd od lewej: Zastępca Wójta Gminy Wizna Włodzimierz Łąka, Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys 21.06.2023 r. Mamy nowy sprzęt do utrzymania dróg powiatowych; na zdjęciu od lewej: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Sławomir Dębek, Dariusz Szeligowski

W pierwszy dzień lata - 21 czerwca 2023 r. - na parking Starosta Powiatowego w Łomży wjechały koparko – ładowarki CASE 580SV oraz dwa ciągniki John Deere 6120, które wzbudziły powszechne zainteresowanie. W obecności zaproszonych gości sprzęt został poświęcony i przekazany dla Zarządu Dróg Powiatowych w Łomży.

Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Łomży Wojciech Borzuchowski witając zgromadzonych mówił: „Myślę, że to szczególny dzień pierwszy dzień lata, tak mimo ostrzeżeń na popołudniowe gradobicia, my mamy powody do radości. Wynikają one z tego, że Zarząd Dróg Powiatowych w Łomży dysponował sprzętami eksploatowanymi, które można powiedzieć w większości, to urządzenia pełnoletnie. Dzisiaj mamy pierwszą transzę odbioru sprzętu nowoczesnego, który będzie wykorzystywany zarówno w systemie utrzymania dróg letnim i zimowym (...)”.

Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski mówił: „Ostatni zakup jeśli chodzi o maszyny dla Zarządu Dróg Powiatowych realizowany był u nas osiem lat temu. Był to zakup ciągnika, który został sfinansowany z kredytu bankowego. Dzisiaj mamy taką sytuację, że dzięki środkom z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych takie zakupy udaje się realizować bez pomocy banku. 85% to jest dotacja z Rządowego Funduszu, pozostałe środki to jest wkład własny Powiatu. Wartość zakupu inwestycyjnego tych maszyn, które tu widzimy, to jest ok. 1 milion 700 tysięcy złotych. (…) Myślę, że  jest to ogromny skok do przodu. Ostatnimi laty skupialiśmy się na inwestycjach drogowych: przebudowach, remontach, budowie nowych odcinków dróg, ale wiemy doskonale, że te nowo wybudowane drogi również będą wymagały lub wymagają dobrego utrzymania, w szczególności  mam tu na myśli koszenie poboczy. To jest poprawa estetyki, ale także poprawa bezpieczeństwa, poprawa widoczności. (…) Te drogi, które czekają jeszcze na remonty muszą być stale dobrze utrzymywane. Jest potrzeba, aby tam gdzie pojawią się jakieś ubytki w jezdni reagować i w miarę szybko je naprawiać. (…) Zarząd Dróg Powiatowych dysponuje brygadami technicznymi, które zajmują się nie tylko remontami, ale również małymi inwestycjami w zakresie np. budowy chodników, stąd też posiadanie takiej maszyny jak koparko-ładowarka jest potrzebne. (…) Chciałbym na ręce Pana Ministra Dariusza Piontkowskiego serdecznie podziękować za ten program, o który dzisiaj mówimy i wszystkie inne programy, które wspierają samorządy”.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski mówił: „Pan Starosta wspomniał o programach rządowych dzięki, którym możliwe są te inwestycje realizowane przez samorządy. Tu Powiat Łomżyński od wielu lat pokazuje, że potrafi sięgać po te środki i potrafi podejmować działania, które są korzystne dla mieszkańców powiatu. Wiele dróg, które w ostatnim czasie były otwierane, ale także budynki użyteczności publicznej finansowane z budżetu państwa, czy w przeważającej części z budżetu państwa pokazują, że można to robić. Tak jak Pan Starosta wspomniał, te inwestycje należy jednak utrzymywać. Nie chcemy aby było tak, że droga raz wybudowana i potem dopiero po kilkudziesięciu latach ktoś nią się zainteresuje. One także potrzebują bieżącego doglądania i do tego potrzebny jest sprzęt. Część przynajmniej samorządów ma własne firmy, własne Zarządy Dróg, które zajmują się bieżącym utrzymaniem dróg i tak jest w Powiecie Łomżyńskim. Tego typu jednostki potrzebują nowoczesnego sprzętu. Cieszę się, że ten sprzęt dzięki dotacji rządowej mógł trafić do Powiatu Łomżyńskiego. Na pewno dzięki temu kierowcy będą korzystali w okresie zimowym z bezpiecznych dróg, ale także w okresie letnim”.

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska w swojej wypowiedzi podkreślała, iż "Dzisiaj oczekiwania mieszkańców, ludzi użytkujących drogi wzrastają, to nie ulega wątpliwości. (...) I my staramy się tym oczekiwaniom sprostać. Ale do tego niezbędny jest odpowiedni sprzęt, i część właśnie tego sprzętu zakupiliśmy. Właśnie dziś odebrany tutaj stoi i przekazujemy go do pracy żeby służył nam wszystkim jak najlepiej. Liczymy na to, że praca ta będzie bardziej efektywna niż na starym sprzęcie. Są one bardzo nowoczesne (…) są wyposażone zarówno jeśli chodzi o tą technikę do wykonywania prac, jak i tą w kabinie – komfort pracy - w bardzo wysokie możliwości."

Proboszcz Parafii pw. NMP Częstochowskiej w Łomży ks. Paweł Bejger przed poświęceniem sprzętu zaznaczył: „Ktoś może powiedzieć - przecież nic wielkiego się tutaj nie dzieje. Ale właśnie, że się dzieje. W dzisiejszym świecie, jeżeli wychodzimy na potrzeby drugiego człowieka, to zawsze jest to wielkie wydarzenie. To jest wielkie wyzwanie. Ktoś może powiedzieć, że drogi przecież już są pobudowane. Drogi są i to jest najważniejsze. (…) jest pewnie wielkie wyzwanie zrobić drogę, wybudować drogę, ale ją utrzymać. To jest prawdziwy problem. I myślę, że to wszystko, co się tutaj dzieje, to jest właśnie dla człowieka. Bo moi drodzy, jeżeli droga funkcjonuje normalnie, to nikt nie będzie mówił złego słowa. (…) Wasz opiekun Błogosławiony Kardynał Wyszyński by pewnie powiedział, dobrze robicie, bo to wszystko jest dla człowieka, a przez człowieka dla Ojczyzny. Dlatego moi drodzy dziękuję wam za to wszystko co czynicie, co robicie właśnie dla drugiego człowieka. Czasami jest to praca trudna. Czasami może jest to praca, która wymaga ponad ludzkich sił, ale ona jest dzisiaj tak bardzo potrzebna”.

Zakup nowego sprzętu był możliwy dzięki pozyskaniu środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – II edycja na realizację projektu pn. „Modernizacja dróg powiatowych na terenie Powiatu Łomżyńskiego wraz z zakupem sprzętu”. W ramach projektu przewidziano zakup:

  • Koparko – ładowarki CASE 580SV, rok produkcji 2022, wartość zakupu: 498.150,00 zł brutto. Wyposażona w silnik 4 cylindrowy o poj. 3,6 l. wysokoprężny z turbodoładowaniem o mocy maksymalnej 112 KM, ze skrzynią manualną 4 biegi do przodu i 4 do tyłu, z napędem 4x4, wyposażona w łyżkę ładowarkową wielofunkcyjną dzieloną z widłami oraz w szybkozłącze koparkowe z łyżkami: skarpową 150cm i kopiącymi 60 cm i 30 cm.

Dostawcą sprzętu jest firma KONTRA Izabella Poświątna z Nowodworca.

  • dwóch ciągników John Deere 6120M, rok produkcji 2023, wyposażone w pługi odśnieżne „METALPLAST” YETI 300 i kosiarki wysięgnikowe „OZAMET” DE 580 oraz dodatkowo kosiarka bijakowa tylno – boczna „SaMASZ” KBRP 160 i posypywarka ciągniona
    do piaskosoli „PRONAR” T131. Wartość zakupu: 1.261.980,00 zł brutto. Dostawca: FRICKE Maszyny Rolnicze Sp. z o.o., ul. Przemysłowa 6, 11-700 Mrągowo.

Ciągniki wyposażone są w silnik 4 cylindrowy o poj. 4,5 l. wysokoprężny o mocy maksymalnej 140 KM, z przekładnią biegów 16/16 przód/tył o zakresie prędkości 3,2 – 38 km/h, z napędem na 4 koła, wyposażone w przedni i tylny TUZ (trzypunktowy układ zawieszenia) oraz WOM (wał odbioru mocy), pługi odśnieżne dziobowe, dzielone z możliwością 4 pozycji roboczych, dopasowujące się do nierówności podłoża, kosiarki wysięgnikowe z rotorem szerokości 120 cm o maksymalnym zasięgu 5,80 m z systemem bezpieczeństwa przed uderzeniem o przeszkody, kosiarka tylno – boczna bijakowa z głowicą szerokości 160 cm z nożami do cięcia i rozdrabniania trawy oraz drobnych krzaków z amortyzatorem bezpieczeństwa, przystosowana do pracy w zakresie -60° - 90° do koszenia poboczy i rowów, posypywarka piaskosoli przystosowana do ciągnika, posiadająca stalową skrzynię o pojemności ładunkowej 3 m3 z napędem hydraulicznym mechanizmów: podającego i rozsypującego.

Dostawcą sprzętu jest firma FRICKE Maszyny Rolnicze Sp. z o.o. z Mrągowa.

Udział w wydarzeniu wzięli także: Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Jan Kuczyński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sławomir Dębek, Radny Powiatu Łomżyńskiego Antoni Włodkowski, Burmistrz Nowogrodu Grzegorz Andrzej Palka, Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys, Zastępca Wójta Gminy Łomża Cezary Zborowski, Zastępca Wójta Gminy Wizna Włodzimierz Łąka, Sekretarz Urzędu Miejskiego w Jedwabnem Bogdan Iwanowski, Inspektor ds. budownictwa i planowania przestrzennego Urzędu Gminy Zbójna Paweł Krzynówek.

Energia odnawialna - rusza nowa perspektywa!

paź 06, 2023
Czytaj więcej

Kolejne 2 drogi powiatowe z bruku zostaną przebudowane na terenie gminy Jedwabne

sie 04, 2023
Czytaj więcej

Festyn kultury średniowiecznej na Św. Wawrzyńca

sie 06, 2023
Czytaj więcej

Inauguracja XXX Krajowych Dni Ziemniaka

sie 18, 2023
Czytaj więcej