Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
0°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

80. rocznica zbrodni w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku

DATA PUBLIKACJI: 2023-06-18 11:14 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska i Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Jan Kuczyński wzięli udział w nabożeństwie sprawowanym w intencji zamordowanych i złożyli kwiaty na ich grobach
18.06.2023 r. 80. rocznica zbrodni w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku; na zdjęciu od lewej: Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Jan Kuczyński, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska

18.06.2023 r. 80. rocznica zbrodni w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku; na zdjęciu od lewej: Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Jan Kuczyński, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska

17
18.06.2023 r. 80. rocznica zbrodni w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku; na zdjęciu: Dziekan Dekanatu Piątnica ks. kan. Szczepan Dobecki 18.06.2023 r. 80. rocznica zbrodni w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku; na zdjęciu: Msza Święta Mszę Świętą w intencji zamordowanych w lesie jeziorkowskim 18.06.2023 r. 80. rocznica zbrodni w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku; na zdjęciu: Sławomir Runo 18.06.2023 r. 80. rocznica zbrodni w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia 18.06.2023 r. 80. rocznica zbrodni w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia 18.06.2023 r. 80. rocznica zbrodni w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku; na zdjęciu od lewej: Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Jan Kuczyński, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku 18.06.2023 r. 80. rocznica zbrodni w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku; na zdjęciu: Miejsce Pamięci Narodowej w Jeziorku 18.06.2023 r. 80. rocznica zbrodni w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku; na zdjęciu od lewej: Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Jan Kuczyński, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku 18.06.2023 r. 80. rocznica zbrodni w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku; na zdjęciu: Miejsce Pamięci Narodowej w Jeziorku

Groby ukryte w środku jeziorkowskiego lasu, będące dziś Miejscem Pamięci Narodowej, otaczane opieką przez mieszkańców sąsiednich wsi i uczniów, są miejscem szczególnym dla osób związanych z tym terenem. Podczas II Wojny Światowej - od lipca 1942 r. do lipca 1943 r. - Niemcy przeprowadzili tu trzy zbiorowe egzekucje: starców z Domu Opieki w Pieńkach Borowych, więźniów łomżyńskich i inteligencji łomżyńskiej.

Z uwagi na niepewną pogodę, w tym roku uroczystości odbyły się w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy, gdzie Dziekan Dekanatu Piątnica ks. kan. Szczepan Dobecki sprawował Mszę Świętą w intencji zamordowanych w lesie jeziorkowskim. Podczas homilii kapłan mówił: „Jeśli ludzie przestają nad sobą czuwać, nad tym pięknem i dobrem wpisanym w ich serca, nad miłością, która jest drogą każdego człowieka, nad prawidłowymi relacjami rodzinnymi, między sąsiadami, między państwami, zawsze znajdzie się ktoś, komu miłe jest niszczenie tych relacji. Ten brak czuwania nad sobą legł u podnóża dwóch totalitaryzmów – brunatnego na zachodzie i czerwonego na wschodzie.(…) Bądźmy ludźmi czuwającymi nad sobą, by budować na tym naszą teraźniejszość i przyszłość”.

W uroczystościach wzięła udział Pani Stanisława Zakrzewska - córka zamordowanego Stanisława Kostki Walczuka, który został przywieziony w transporcie więźniów łomżyńskich i zastrzelony w nocy z 29 na 30 czerwca 1943 r. Odczytany został również list Jerzego Smurzyńskiego, którego niemieccy żandarmi nie zastali w domu, zabrali natomiast Jego Rodziców - Antoninę i Mariana Antoniego Smurzyńskich, którzy zostali rozstrzelani w jeziorkowskim lesie 15 lipca 1943 r. w akcji odwetowej za "napady bandyckie na Niemców z Rzeszy".

Apel Pamięci z udziałem chóru Szkolne Słowiki ze Szkoły Podstawowej im. Ofiar Katynia w Jeziorku poprowadził Sławomir Runo. Następnie delegacja Gminy Piątnica oraz uczniów Szkoły Podstawowej im. Ofiar Katynia w Jeziorku złożyli kwiaty i zapalili znicze przed ołtarzem w świątyni, aby symbolicznie oddać hołd zamordowanym. Społeczność szkolna ze Szkoły Podstawowej im. Ofiar Katynia w Jeziorku pod kierownictwem Dyrektor Beaty Sejnowskiej-Runo zaprezentowała montaż słowno – muzyczny pt. Boże, chroń nas od pogardy, którego motywem przewodnim była pieśń „Modlitwa o wschodzie słońca” – do słów wiersza Natana Tenenbauma z muzyką Przemysława Gintrowskiego. 

Po zakończeniu uroczystości Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska i Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Jan Kuczyński udali się na Miejsce Pamięci Narodowej w Jeziorku, gdzie złożyli kwiaty.

Wicestarosta Maria Dziekońska, która doskonale zna to miejsce od najwcześniejszych lat szkolnych, wspomina, że najtrudniejszym przeżyciem był widok stojącej przy wjeździe na polanę gabloty, w której były i są przechowywane buty zamordowanych, zwłaszcza te dziecięce. Wicestarosta podkreśliła, jak ważne jest to, że udało się z biegiem czasu ustalić prawdziwe nazwiska dużej części ofiar, które obecnie są wyryte na nagrobnych płytach. Jak mówi - nawet ta kwestia była przedmiotem manipulacji komunistycznych władz.

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej