Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE
Pogoda dziś:
11°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Jubileuszowe - XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej

DATA PUBLIKACJI: 2023-06-18 10:59 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski i Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska wzięli udział w otwarciu wydarzenia organizowanego cyklicznie przez instytucję kultury Powiatu Łomżyńskiego - Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
18.06.2023 r. Jubileuszowe - XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej; na zdjęciu: uczestnicy konkursu

18.06.2023 r. Jubileuszowe - XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej; na zdjęciu: uczestnicy konkursu

25
18.06.2023 r. Jubileuszowe - XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej; na zdjęciu od lewej: Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Teresa Pardo, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Dyrektor Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie Juliusz Jakimowicz 18.06.2023 r. Jubileuszowe - XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej; na zdjęciu: Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży Jarosław Cholewicki przemawia do uczestników wydarzenia, drugi rząd od lewej: Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Poseł na Sejm Stefan Krajewski, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Starosta Łomżyński Lech Marek Szałowski, Wiceprezes Związku Kurpiów Iwona Choroszewska-Zyśk, Jacek Chętnik 18.06.2023 r. Jubileuszowe - XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej; na zdjęciu: uczestnicy konkursu 18.06.2023 r. Jubileuszowe - XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej; 18.06.2023 r. Jubileuszowe - XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej; na zdjęciu: Romuald Grużewski w kuźni 18.06.2023 r. Jubileuszowe - XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej; na zdjęciu: uczestnicy wydarznia 18.06.2023 r. Jubileuszowe - XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej; na zdjęciu: uczestnicy konkursu 18.06.2023 r. Jubileuszowe - XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia 18.06.2023 r. Jubileuszowe - XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej; na zdjęciu: uczestnicy konkursu 18.06.2023 r. Jubileuszowe - XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej; na zdjęciu: uczestnicy konkursu 18.06.2023 r. Jubileuszowe - XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej; na zdjęciu: uczestnicy konkursu 18.06.2023 r. Jubileuszowe - XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej; na zdjęciu: uczestniczka konkursu 18.06.2023 r. Jubileuszowe - XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej; na zdjęciu: uczestnicy konkursu 18.06.2023 r. Jubileuszowe - XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej; na zdjęciu: uczestniczka wydarzenia, Apolonia Nowak 18.06.2023 r. Jubileuszowe - XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej; na zdjęciu: uczestnicy konkursu 18.06.2023 r. Jubileuszowe - XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej; na zdjęciu: uczestnicy konkursu 18.06.2023 r. Jubileuszowe - XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej; na zdjęciu: Romuald Grużewski w kuźni

Zespoły taneczne i muzyczne oraz soliści zaprezentowali się podczas Jubileuszowej XXX edycji Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej. Tegoroczna edycja ponownie gościła w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. 

Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży Jarosław Cholewicki przywitał licznie zgromadzonych gości. Mówił: „Wróciliśmy do korzeni, bo w roku 1994 koło chałupy z Baranowa po raz pierwszy odbył się ten przegląd. Mieliśmy wtedy około 200. wykonawców, a dzisiaj mamy około 300, 74 pozycje programowe: kapele, gawędziarze, śpiewacy ludowi, soliści, instrumentaliści, pary taneczne, także jest tego bardzo dużo”.

Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski mówił: „To już trzydzieste Jubileuszowe Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej organizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży Instytucję Kultury Powiatu Łomżyńskiego, która skupia uwagę wszystkich Kurpiów i nie tylko Kurpiów również mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej.".

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska podkreśliła, że: „Kultura kurpiowska jest to cenny wyróżnik powiatu łomżyńskiego, który cenimy ze względu na wartości jakie w sobie skupia. Jest ona cennym źródłem inspiracji również dla osób młodych i doskonale nadaje sie dla przyszłych pokoleń do wykorzystania”.

Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś wręczył pomysłodawczyni Dni Kultury Kurpiowskiej Pani Teresie Pardo Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie aktywnej i wieloletniej pracy artystycznej na rzecz kultury województwa podlaskiego.

Komisja konkursowa w składzie: Przewodniczący dr hab. Tomasz Nowak oraz Teresa Pardo, Anna Szotkowska, Piotr Skawski przyznała następujące nagrody i wyróżnienia w kategoriach:

Śpiewacy ludowi – grupa dorośli

  • I nagroda -  Weronika Zyśk – Wolkowe
  • I nagroda - Stanisław Archacki – Myszyniec
  • II nagroda - Hanna Ksepka – Kuzie
  • II nagroda - Łucja Warych – Myszyniec
  • II nagroda - Irena Bojarska - Czerwonka
  • III nagroda - Agnieszka Zielewicz – Łomża
  • III nagroda - Edyta Grzybowska – Czerwonka
  • III nagroda - Michalina Dąbkowska – Rozogi

Wyróżnienia
Daniela Dąbrowska – Miastkowo
Anna Zaborowska - Biała Piska
Krystyna Pawelczyk – Myszyniec
Paweł Dąbkowski – Łomża
Andrzej Dobrzyński – Baranowo
Eugenia Kuliś – Turośl

Śpiewacy ludowi - dzieci i młodzież szkolna
I nagroda - Amelia Kobus
II nagroda -  Natalia Kowalczyk – Kuzie
III nagroda - Marcelina Pokora – Wykrot
III nagroda - Aleksandra Gawrych – Kuzie

Wyróżnienia
Oliwia Duda – Wydmusy
Emilia Gawrych – Kuzie

Soliści instrumentaliści – dorośli

  • I nagroda - Michał Olchowik – Łomża
  • II nagroda - Dawid Sutkowski – Turośl
  • II nagroda - Ryszard Maniurski – Turośl
  • III nagroda - Natalia Zadroga – Turośl

    Wyróżnienia
    Grzegorz Chorążewicz - Susk Nowy
    Czesław Czyż – Olsztyn
    Dawid Ciecierski - Turośl
    Oliwier Tański – Zawady
    Paweł Dąbkowski – Łomża
    Daniel Cwalina – Nowogród

    Soliści instrumentaliści-dzieci i młodzież szkolna
  • I nagroda - Nadia Jędrzejczyk – Cięćk
  • II nagroda - Piotr Gołaś – Myszyniec
  • III nagroda - Aurelia Kulas – Rozogi

    Gawędziarze ludowi-dzieci i młodzież szkolna
  • I nagroda - Hanna Horoszewska – Łomża
  • I nagroda - Bartosz Wawrzyniak – Dębniki
  • II nagroda - Wojciech Fossa – Wykrot
  • II nagroda - Antoni Parzych – Wykrot
  • III nagroda - Dawid Kowalczyk – Kuzie

    Wyróżnienia
    Malwina Śniadach – Wykrot
    Oliwia Duda - Wydmusy
    Zofia Samełko – Zbójna
    Zofia Piasta – Nowogród
    Jakub Mikołajczyk – Wykrot
    Zuzanna Chmielewska

    Gawędziarze ludowi – dorośli
  • I nagroda - Władysław Gwiazda – Wolkowe
  • II nagroda - Anna Rybińska – Rozogi
  • III nagroda - Urszula Filipkowska – Łomża

    Kapele ludowe
  • I nagroda - Kapela z zespołu Pod Borem - Zawady
  • II nagroda - Kapela Grzesia - Susk Nowy
  • III nagroda - Kapela Łysozianie - Łyse

    Zespoły folklorystyczne - dorośli
  • I nagroda - Zespół Folklorystyczny Turoślanie Kat. A
  • w kategorii B nagród nie przyznano
  • II nagroda - Zespół Pieśni i Tańca Kurpie z Rozóg kat. A
  • II nagroda - Zespół Pieśni i Tańca Mała Ziemia Łosicka kat. B
  • III nagroda - Integracyjny Zespół Folklorystyczny Szansa z Zambrowa kat.B

    Zespoły śpiewacze – dorośli
  • I nagroda - Zespół śpiewaczy z Turośli
  • I nagroda - Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
  • II nagroda - Kobiecy Zespół śpiewaczy z Nowogrodu Warmińska Kuźnia – Czerwonka
  • III nagroda - Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Kuzi
  • III nagroda - Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

    Wyróżnienia
    Zespół Pieśni i Tańca Kurpie z Rozóg
    Zespół Regionalny Myszyniec

    Zespoły śpiewacze - dzieci i młodzież szkolna
  • I nagroda - Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Turośli
  • II nagroda - nie przyznano
  • III nagroda - Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
  • III nagroda - Poziomecki z Wykrotu

    Pary taneczne – dorośli
  • I nagroda - Para taneczna Sabina Kulesza, Romuald Kaczmarczyk z Rozóg
  • II nagroda - Para taneczna Bożena Kaczmarczyk Jerzy Łukowski z Rozóg
  • III nagroda - nie przyznano

Podczas wydarzenia odbywał się kiermasz sztuki ludowej oraz animacje z języka angielskiego pod hasłem „Leśny świat”.

Partnerem było Województwo Podlaskie.

Sponsorem Strategicznym była OSM Piątnica.

Patronat i wsparcie finansowe zostało udzielone przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, Województwo Podlaskie, Powiat Łomżyński.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Spotkanie Świąteczne w Powiecie Łomżyńskim

gru 20, 2023
Czytaj więcej

Stanowisko Zarządu Powiatu Łomżyńskiego w sprawie przebudowy i rozbudowy drogi powiatowej nr 1900B w miejscowości Czarnocin, gmina Piątnica

gru 05, 2023
Czytaj więcej

Gala wręczenia Nagród i Stypendiów Starosty Łomżyńskiego

gru 08, 2023
Czytaj więcej

Łomżyńskie obchody Święta Niepodległości

lis 11, 2023
Czytaj więcej