Samorządowcy spotkali się z przedstawicielami Polskiej Grupy Energetycznej, aby omówić najistotniejsze zagadnienia związane z energetyką w ramach VI Regionalnego Forum Energetycznego, które odbyło się w Białymstoku. Rozmawiano o największych zagrożeniach, inwestycjach i planach rozwoju w tym o potrzebie budowania magazynów energii czy zabezpieczeniu infrastruktury przed przerwami w dostawach prądu.
Dyrektor generalny PGE Dystrybucja oddział w Białymstoku Jacek Michał Płoński podczas debaty mówił o działaniach prowadzonych przez PGE "Na inwestycje w 2023 roku, planujemy przeznaczyć ponad 600 mln zł. W tym roku zakończą się prace polegające m.in. na modernizacji stacji Łomża1, co znacznie wzmocni bezpieczeństwo energetyczne dla mieszkańców zachodniej części Podlasia. Białostocki Oddział PGE Dystrybucja wspiera także rozwój sieci kolejowych w Polsce. W bieżącym roku zaplanowaliśmy odbiory 3 stacji do podłączenia trakcji kolejowych na terenie województwa podlaskiego za kwotę prawie 37 mln zł. Będą one zasilać modernizowaną linię kolejową Rail Baltica."
Samorządowcy obecni na spotkaniu z kolei zgodnie pokreślali, że przed samorządami i dostawcami energii stoją bardzo duże wyzwania oraz, że współpraca przy planowaniu i rozbudowie infrastruktury elektroenergetycznej podnoszącej stabilność dostaw energii elektrycznej przyniesie wymierne korzyści inwestorom, samorządom lokalnym oraz mieszkańcom regionu.
Podczas debaty zwrócono także uwagę na bardzo duży problem w kwestii możliwości odbierania nadwyżki wyprodukowanego prądu przez mieszkańców bowiem zbyt duże obciążenie sieci nie pozwala oddać tego co wyprodukowali. Podkreślano, że w tej styuacji może warto zasatnowić sie na budową magazynów energii. Dyrektor Generalny PGE Dystrybucja w Białymstoku tłumaczył, że problem z odbiorem nadwyżek prądu związany jest m.in. z tym że mieszkańcy zakładają zbyt duże instalacje odnawialnych źródeł energii względem swoich zapotrzebowani i dlatego sieć nie przyjmuje więcej niż może. Oczywiście Dyrektor zapewnił, że przyjrzy się problemowi, który zauważalny jest w wielu gminach czy powiatach.
Udział w wydarzeniu wzięli m.in.: Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, starostwie, prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, przedstawiciele Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Państwowej Straży Pożarnej z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.