Jak co roku, w siedzibie Teatru Laki i Aktora w Łomży, startuje Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA. Każda edycja ma swoje hasło. Tegorocznym tematem przewodnim 36. Festiwalu jest "Teatr mówi…".
Podczas ceremonii otwarcia organizator Festiwalu Dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży Jarosław Antoniuk przekazał zgromadzonym gościom: "Zależało nam na tym, by stał się on początkiem rozmowy, która jest osadzona w aktualnej sytuacji, otworzy nas na przyszłość i zmiany, pozwoli snuć plany o tym, jakiego teatru szukamy. (...) Festiwal Teatralny Walizka, tak jak i cały Teatr, zmienia się, poszukuje i ewoluuje". Na koniec zaprosił widzów do współuczestnictwa w tym procesie.
W tegorocznej edycji Festiwalu na kilku scenach w Łomży zaprezentowanych zostanie 12 spektakli konkursowych, wyłonionych śpośród ponad 100 zgłoszeń, teatrów z siedmiu krajów: Bośni i Hercegowiny, Kanady, Bułgarii, Francji, Słowenii, Gruzji oraz Polski. Prezentowane spektakle rywalizować będą m.in. o nagrodę za reżyserię (ufundowaną przez Prezydenta Miasta Łomży), za scenografię (Marszałka Województwa Podlaskiego), muzykę (Starosty Łomżyńskiego) i o trzy nagrody aktorskie, które ufundował wójt Gminy Łomża.
W programie, znalazły się zarówno propozycje dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Spektakle konkursowe prezentowane będą na scenach Teatru Lalki i Aktora, Hali Kultury, Filharmonii Kameralnej oraz w przestrzeni otwartej.
Na rozpoczęcie Festiwalu widzowie i zaproszeni goście obejrzeli spektakl "Włosy mamy" Teatru Banialuka im. J. Zitzmana z Bielska-Białej - inspirowanego picturebookiem "Włosy Mamy" norweskiego duetu Gro Dahle i Svein Nyhus. Spektakl owiadał o Emmie i jej mamie, która cierpi na depresję. Emma próbuje "ujarzmić" włosy mamy, w które wplątały się złe myśli.
Festiwal "Walizka" jest symbolem małych form, które można łatwo zagrać niemal w każdych warunkach. Ma nawiązywać do tzw. teatrów wędrujących, które swoje przedstawienia wystawiały nie na scenie, a np. na miejskich rynkach.