W rocznicę konsekracji biskupiej wówczas Księdza Rektora Stefana Wyszyńskiego, która miała miejsce 12 maja 1946 r. w Częstochowie, na Biskupa Lubelskiego zorganizowaliśmy wydarzenie poprzedzające ustanowienie Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Patronem Powiatu Łomżyńskiego. Dzień ten dla Prymasa był wyjątkowym w jego posłudze w Kościele katolickim.
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski witając gości, w tym uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dobrzyjałowie oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży, mówił: "Dziś spotykamy się dlatego bo za kilkanaście dni - 28 maja przypada kolejna rocznica śmieci Wielkiego Polaka, Wielkiego Łomżyniaka - Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dlaczego Łomżyniaka? Przypomnę, chociaż pewnie wszyscy wiemy, urodzony w 1901 roku w sierpniu w Zuzueli na terenie Diecezji Łomżyńskiej (...) Człowiek, Biskup, Kardynał, Prymas Polski ale to co jest dla nas dzisiaj najważniejsze to to, że chcielibyśmy pokazać działalność społeczną, działalność publiczną Kardynała Stefana Wyszyńskiego (...) trochę myślę niedoceniana. Biorąc pod uwagę zasługi Kardynała Wyszyńskiego dla Polski, dla niepodległej Polski a są to rzeczy, o których powinniśmy mówić, które powinniśmy znać, z których powinniśmy czerpać, nie tylko my ale i przyszłe pokolenia. Powiem tylko tyle, że Kardynał Stefan Wyszyński za swoją działalność publiczną, społeczną, za działalność na rzecz Rzeczpospolitej został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego".
Dyrektor Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Michalina Jankowska podczas bardzo ciekawej prelekcji mówiła: „Był człowiekiem prawdziwym i wolnym. To myślę, że są takie wartości bardzo poszukiwane wśród nawału różnych informacji i propozycji w mediach społecznościowych. Mam wrażenie, że mamy taki wielki chaos w młodym człowieku, bo jest za dużo rzeczy do wyboru i myślę, że Kardynał Wyszyński może być takim kierunkowskazem, na czym się skupić, co jest w naszym życiu najważniejsze – dla niego była to wiara i człowiek. To myślę, że prowadziło przez wieki naszą ojczyznę jako naród. Więc myślę, że możemy zaproponować młodemu człowiekowi taki sposób życia i patrzenia na świat (...) Bardzo się cieszę że jest tyle młodych ludzi, których Ksiądz Prymas bardzo cenił. Chciałabym wszystkich tutaj zaprosić aby spojrzeli na błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego jak na takiego przewodnika na swojej drodze życia. (...) Błogosławiony też był po prostu wielkim Polakiem, zasłużonym dla naszej Ojczyzny. Tak naprawdę dla księdza Prymasa Polska i Naród to było jedno, nie rozdzielał tego. Przeprowadził Naród przez ten rok Millenium Chrztu Polski, tego odnowienia Chrztu Polski, przeprowadził tą wiarę w czasach komunizmu i jego wielką troską był człowiek. Chciałabym zwrócić uwagę na trzy aspekty jego życia jest to wiara, obecność Matki Bożej i drugi człowiek. Właśnie wielką siłą Księdza Prymasa była właśnie wiara, którą wyniósł z domu rodzinnego, kształcił się po I Wojnie Światowej w Warszawie, Tata go tutaj posłał do gimnazjum do Łomży, ale to właśnie dom rodzinny był podstawą zdobywania wiary. To był dom bardzo religijny, Maryjny, ale też był świadkiem jak rodzice się modlili, w szczególności Tata, który był organistą. Właśnie wiara tego prostego ludu, jak był tutaj na ziemi łomżyńskiej, w Andrzejewie mówił że wiara, ta wiara bezkompromisowa ludzi prostych go niosła."
Następnie został wyświetlony niezwykle poruszający film "Czas to miłość", który opowiadał o Prymasie Wyszyńskim nie tylko jako o zwierzchniku Kościoła w Polsce, ale także jako o wspaniałym, pełnym wiary i miłości człowieku.
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska na zakończenie zwróciła się do młodzieży: "Chciałabym powiedzieć, że o Prymasie Wyszyńskim jest napisane wiele książek. Domyślam się, że może nie każdy poświęci tyle czasu, żeby przeczytać większość z nich. Jednakże chciałabym Wam bardzo polecić tutaj dzisiaj, ponieważ większość młodzieży jest z I Liceum Ogólnokształcącego, również to jest moja szkoła. Jak szłam w minionym tygodniu zaprosić Was na tą uroczystość - to u nas w szkole na dolnym holu po prawej stronie jest wielki portret Prymasa Wyszyńskiego i gablota poświęcona właśnie Prymasowi. Zechciejcie sięgnąć do jednej z książek, wyjmijcie ją z tej gabloty – to są „Zapiski Więzienne” Prymasa Wyszyńskiego. To jest, można powiedzieć – pamiętnik z czasów uwięzienia – w nim jest wszystko, zarówno warunki w jakich Prymasa przetrzymywano w każdym z 4 miejsc odosobnienia, ale też i bardzo głębokie myśli, które powinny zapaść w sercu każdego z nas i że każdy z nas znajdzie tam coś dla siebie – niezależnie od wiary, niezależnie od przekonań – jest tam wiele cennych spostrzeżeń.".
Po premierze filmu Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski i Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska podziękowali Dyrektor Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Michalinie Jankowskiej oraz przedstawicielom Kina Millenium za możliwość realizacji wydarzenia wręczając kwiaty i drobne upominki.
Następnie w siedzibie Starostwa Powiatowego w Łomży otwarto wystawę pn. „Kardynał Stefan Wyszyński w Łomży” przygotowaną przez Dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Łomży ks. dra Tomasza Grabowskiego.
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski podczas otwarcia mówił: „Chcemy, żeby o nim pamiętano nie tylko w wymiarze religijnym, bo tym zajmuje się Kościół. Natomiast ta jego społeczna nauka, którą prowadził, ten jego patriotyzm, te jego nieustanne dążenie do wolności jeśli chodzi o Polskę (...), zasługuje na to, żebyśmy czerpali z tej jego postawy.”.
Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łomży ks. Tomasz Grabowski przypomniał, że wystawa ta powstała w 2020 roku czyli jeszcze przed beatyfikacją Prymasa. Niestety pandemia, która wówczas się rozpoczęła uniemożliwiła jej szerszą prezentację. Dalej ks. Grabowski mówił "Dzisiejsza jej odsłona jest pierwszą, kiedy może się z nią zapoznać znacznie większa publiczność (...) To wystawa, która dokumentuje życie Prymasa w kadrach pokazanych na planszach".
Wydarzenia zostały zorganizowane w ramach przygotowań do uroczystości ustanowienia Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Patronem Powiatu Łomżyńskiego.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej w ramach realizacji projektu pt. "OJCIEC WOLNYCH LUDZI - Błogosławiony Kard. Stefan Wyszyński w dążeniu do polsko – niemieckiego pojednania”.