Tradycyjnie - wszyscy uczestnicy majowych obchodów spotkali się na Placu Jana Pawła II. Apelem Pamięci z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.
W okolicznościowym przemówieniu Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski podkreślił, że Konstytucja z 1791 roku była świadectwem, iż Polacy w trudnych sytuacjach potrafią się zmobilizować, wyrwać z marazmu, wykazać właściwy instynkt polityczny, by stworzyć silne, sprawne i nowoczesne państwo niezależnie od warunków i sytuacji wewnętrznej czy geopolitycznej. Nawiązał też do obecnej sytuacji w Ukrainie, która tak jak kiedyś Polska walczy o niezależny, suwerenny byt. Starosta przypomniał, że Konstytucja 3 Maja była i jest, dla nas Polaków, symbolem wielkich dokonań. Dzięki niej odzyskaliśmy poczucie własnej wartości i szacunek do politycznego dziedzictwa, co w latach niewoli wzmacniało wolę walki o odzyskanie państwowości. Konstytucją 3 Maja udowodniliśmy, że Polska to nadrzędne dobro oparte na wspólnocie. Starosta Łomżyński przywołał też ważne słowa Premiera Mateusza Morawieckiego z 2022 roku, iż "Losy Polski i Ukrainy dowodzą, że historia nie jest pułapką, z której nie można się wyrwać, i nawet najpotężniejsze mocarstwo musi liczyć się z siłą, jaką jest naród pragnący wolności". Na koniec podziękował wszystkim mieszkańcom Powiatu Łomżyńskiego, Miasta Łomża oraz Państwu za solidarność, za codzienną pomoc okazywaną Ukrainie i jej mieszkańcom mówiąc "Zdajemy dziś ważny egzamin, jak kiedyś odważni, twórcy Konstytucji, którzy wyzbywszy się własnych uprzedzeń, przywilejów i słabości opowiedzieli się za przyszłością, opartą na prawdziwej wolności i wzajemnym szacunku".
Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski mówił o tym, że rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to święto, które powinno jednoczyć Polaków, i z którego jako Naród możemy być dumni. Niezależnie od politycznych podziałów i różnic, należy szukać drogi do zrozumienia, jak wielką wartością dla wszystkich pokoleń Polaków była i jest wolna i niepodległa Ojczyzna.
Okolicznościowe przemówienia wygłosili również Sekretarz Stanu w Minerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski oraz Poseł na Sejm Stefan Krajewski. Odczytane zostały również listy od Senatora RP Marka Adama Komorowskiego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego i Wicemarszałka Marka Olbrysia.
Następnie przybyłe delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem żołnierzy 33. Pułku Piechoty oraz pomnikiem Jana Pawła II.
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska oraz Dowódca Garnizonu Łomża płk Paweł Gałązka złożyli także kwiaty przed pomnikiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy Łomżyńskiej Katedrze, w której sprawowano Mszę świętą w intencji Ojczyzny koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. Infułata Jana Sołowianiuka. Kanclerz Kurii ks. dr Artur Szurawski w homilii przypomniał wiernym ogromną rolę Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, której święto tego dnia jest obchodzone w polskim Kościele katolickim, w dziejach naszego Narodu. Nierozerwalna wieź łącząca Kościół katolicki i Państwo Polskie przetrwała niejedną próbę. W powojennej, niezwykle trudnej historii Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński zawierzył Maryi losy Polski. Pozwoliło to przetrwać ciężkie dla naszego Narodu czasy komunizmu.
Poczet sztandarowy Powiatu Łomżyńskiego reprezentowali Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Jan Kuczyński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Sławomir Dębek oraz Powiatowy Rzecznik Konsumentów Marcin Pieńkowski.
W uroczystościach uczestniczyli także m.in.: przedstawiciele władz samorządów województwa podlaskiego, miasta Łomża, powiatu łomżyńskiego i okolicznych gmin, a także kombatanci, służby mundurowe, harcerze, reprezentanci organizacji społecznych, szkół i uczelni oraz mieszkańcy.
Organizatorami wydarzenia był Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski i Dowódca Garnizonu Łomża płk Paweł Gałązka.