Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
-1°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Jak wyklinano NIEZŁOMNYCH? - zorganizowaliśmy po raz drugi w tym roku żywą lekcję historii w Starostwie

DATA PUBLIKACJI: 2023-04-28 08:09 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Starosta Lech Marek Szabłowski, Wicestarosta Maria Dziekońska, Naczelnik OBBH IPN w Białymstoku dr hab. Krzysztof Sychowicz i członek Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, córka NIEZŁOMNYCH - Halina Gerwat rozmawiali z uczniami klas VII i VIII o trudnej powojennej rzeczywistości
28.04.2023 r. Jak wyklinano NIEZŁOMNYCH? - zorganizowaliśmy po raz drugi w tym roku żywą lekcję historii w Starostwie; na zdjęciu: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Białymstoku Instytuty Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Sychowicz i Halina Gerwat

28.04.2023 r. Jak wyklinano NIEZŁOMNYCH? - zorganizowaliśmy po raz drugi w tym roku żywą lekcję historii w Starostwie; na zdjęciu: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Białymstoku Instytuty Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Sychowicz i Halina Gerwat

16
28.04.2023 r. Jak wyklinano NIEZŁOMNYCH? - zorganizowaliśmy po raz drugi w tym roku żywą lekcję historii w Starostwie; na zdjęciu: uczniowie szkół podstawowych 28.04.2023 r. Jak wyklinano NIEZŁOMNYCH? - zorganizowaliśmy po raz drugi w tym roku żywą lekcję historii w Starostwie; na zdjęciu: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski i uczestnicy wydarzenia 28.04.2023 r. Jak wyklinano NIEZŁOMNYCH? - zorganizowaliśmy po raz drugi w tym roku żywą lekcję historii w Starostwie; na zdjęciu: Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Białymstoku Instytuty Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Sychowicz 28.04.2023 r. Jak wyklinano NIEZŁOMNYCH? - zorganizowaliśmy po raz drugi w tym roku żywą lekcję historii w Starostwie; na zdjęciu: Halina Gerwat 28.04.2023 r. Jak wyklinano NIEZŁOMNYCH? - zorganizowaliśmy po raz drugi w tym roku żywą lekcję historii w Starostwie; na zdjęciu: Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Białymstoku Instytuty Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Sychowicz, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska 28.04.2023 r. Jak wyklinano NIEZŁOMNYCH? - zorganizowaliśmy po raz drugi w tym roku żywą lekcję historii w Starostwie; na zdjęciu:  Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska i Halina Gerwat 28.04.2023 r. Jak wyklinano NIEZŁOMNYCH? - zorganizowaliśmy po raz drugi w tym roku żywą lekcję historii w Starostwie; na zdjęciu: Barbara Jasińska - nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dobrzyjałowie i Wicestarosta Maria Dziekońska

Organizowane przez Powiat Łomżyński tzw. lekcje żywej historii, cieszą się dużym zainteresowaniem szkół podstawowych z administrowanego terenu, którym są dedykowane. Lekcje mają formułę moderowanej dyskusji poprzedzonej prelekcją historyka Instytutu Pamięci Narodowej. Bierze w nich udział osoba, która jest świadkiem czasów, które są przedmiotem, wokół którego skupiona jest uwaga.

W bieżącym roku, z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń, organizowaliśmy wydarzenie „Jak wyklinano NIEZŁOMNYCH?” dwukrotnie. W drugim terminie spotkaliśmy się z uczniami 2 szkół: Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dobrzyjałowie i Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie.

Spotkanie rozpoczął Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, który wyraził swoją wdzięczność dla nauczycieli, dyrekcji i uczniów, którzy zgłosili się do uczestnictwa w zorganizowanym przez Powiat Łomżyński wydarzeniu.

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska - inicjatorka wydarzeń organizowanych dla uczniów - przybliżyła zgromadzonym cel spotkania oraz przedstawiła Panią Halinę Gerwat - ur. w 1931 roku w Bronowie koło Wizny, świadka przebiegu II Wojny Światowej na naszym terenie, jak również historyka – dr hab. Krzysztofa Sychowicza Naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych  IPN w Białymstoku, prof. Akademii Nauk Stosowanych w Łomży.

W pierwszej części dr hab. Krzysztof Sychowicz Naczelnik OBBH IPN w Białymstoku przybliżył rozbudowany system propagandy, którym posługiwały się władze komunistyczne, na przykładzie konkretnych kanałów komunikacji oraz używanych zabiegów manipulacji społeczeństwem poprzez m.in. stosowanie przemilczeń, pomijanie części informacji, multiplikację wybranych informacji, wywoływanie sensacji. Profesor przytaczał wydarzenia, które były opisane w podręcznikach w tendencyjny sposób i ich zgubny wpływ na postrzeganie przez ludzi rzeczywistej historii Polski.

W drugiej części w dyskusji moderowanej przez Wicestarostę Marię Dziekońską - Pani Halina Gerwat opowiedziała młodzieży, co działo się tych ciężkich czasach wojny. Pani Halina zaczęła swoją wypowiedź od stwierdzenia, iż nie miała dzieciństwa. Następnie ucieszyła się: „Jak dobrze widzieć młodzież wolną, piękną mającą możliwość nauki, zabawy w wolnej Polsce”. Przez kilkadziesiąt minut młodzież i nauczyciele wsłuchiwali się w opowieść o czasach, w których jako dziecko i nastolatka była świadkiem śmierci i okrucieństwa, którego doświadczali jej najbliżsi. Pani Halina opowiedziała historię swoich rodziców i starszego brata – torturowanych i skazanych po II Wojnie Światowej przez władze komunistyczne na karę więzienia za przynależność do Armii Krajowej. Czesława i Piotr Orzechowscy oraz Jan Olszewski zapłacili niezwykle wysoką cenę za obronę Ojczyzny. Ich córka i siostra w osiemdziesiąt lat później wciąż posiada o nich żywe wspomnienia. Pani Halina wielokrotnie apelowała do młodych, aby doceniać WOLNĄ POLSKĘ i być dumnym z bycia Polakiem. Do czego oczywiście się przyłączamy!

Na zakończenie zostały wręczone podziękowania za udział w żywej lekcji historii.

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej