Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
19°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Golgota Wschodu – spotkanie z Sybirakami

DATA PUBLIKACJI: 2023-04-07 11:16 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski wziął udział w wydarzeniu
5.04.2023 r. Golgota Wschodu – spotkanie z Sybirakami; na zdjęciu: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski

5.04.2023 r. Golgota Wschodu – spotkanie z Sybirakami; na zdjęciu: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski

10
5.04.2023 r. Golgota Wschodu – spotkanie z Sybirakami; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia 5.04.2023 r. Golgota Wschodu – spotkanie z Sybirakami; na zdjęciu od lewej: Senator RP Marek Adam Komorowski, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Piotr Modzelewski, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Burmistrz Nowogrodku Grzegorz Andrzej Palka 5.04.2023 r. Golgota Wschodu – spotkanie z Sybirakami; na zdjęciu od lewej: Sekretarz Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży Nina Żyłko, Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży Danuta Pieńkowska - Wolfart 5.04.2023 r. Golgota Wschodu – spotkanie z Sybirakami; na zdjęciu: uczennica z Ukrainy Anhelina ucząca się w Zespole Szkół Samorządowych w Nowogrodzie 5.04.2023 r. Golgota Wschodu – spotkanie z Sybirakami; na zdjęciu; część artystyczna przedstawiająca kurpiowską Wielkanocy w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie

W Zespole Szkół Samorządowych w Nowogrodzie już po raz osiemnasty odbyła się uroczystość upamiętniająca Golgotę Wschodu - deportacje obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego w latach 1940-1941 oraz Zbrodnię Katyńską. Szkolne wydarzenie zostało zorganizowane w dniu 5 kwietnia 2023 roku.

Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie Joanna Wądołowska przywitała licznie przybyłych gości. Następnie zarys historyczny wydarzeń deportacji obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego w latach 1940 – 1941 oraz Zbrodni Katyńskiej przybliżyła Główny Specjalista z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Magdalena Dzienis-Todorczuk.

Burmistrz Nowogrodu Grzegorz Andrzej Palka mówił: „To wyjątkowy dzień szczególnie dlatego, że mamy wśród nas bohaterów tamtych czasów, którzy dzisiaj swoim trudem życia, prezentują nam, jak  ważny jest pokój i to, abyśmy szanowali to, co mamy dzisiaj. To, że możemy spotykać się w naszych domach, że mamy kromkę chleba i coś więcej”.

Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski mówił: „Ważne, żeby młodzież znała swoją historię, znała historię Narodu Polskiego, historię Polaków, swoich rodzin”.

Głos zabrali również: Senator RP Marek Adam Komorowski, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Piotr Modzelewski, Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży Danuta Pieńkowska – Wolfart, Sekretarz Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży Nina Żyłko.

W części artystycznej uroczystości uczniowie zaprezentowali pieśni i wiersze a także losy Sybiraków oraz kurpiowską Wielkanoc. Ważnym punktem wydarzenia było wystąpienie uczennicy szkoły - Anheliny, która uciekając przed wojną w Ukrainie znalazła schronienie w gminie Nowogród. Podziękowała Polakom za wsparcie, pomoc i miłe przyjęcie.

Udział w wydarzeniu wzięli również zaproszeni Sybiracy i rodziny sybiraków z Nowogrodu i Łomży.

Nowy Komendant Miejski Policji w Łomży

lut 15, 2024
Czytaj więcej

Złote Gody w Gminie Śniadowo

lut 18, 2024
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Kompleksowa restauracja ołtarza bocznego pw. św. Jakuba w kościele w Drozdowie - etap I”

lut 09, 2024
Czytaj więcej

Wręczenie Zaświadczeń o wyborze do Rady Powiatu Łomżyńskiego

kwi 18, 2024
Czytaj więcej