Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
-1°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim

DATA PUBLIKACJI: 2023-03-16 13:45 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Starosta Lech Marek Szabłowski i Wicestarosta Maria Dziekońska wzięli udział w dwudniowych wydarzeniach zorganizowanych w ramach rozstrzygnięcia tegorocznej edycji
16.03.2023 r. XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim

16.03.2023 r. XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim

23
16.03.2023 r. XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim, na zdjęciu: laureaci i wyróżnieni w konkursie oraz zaproszeni gości 16.03.2023 r. XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim, na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia 16.03.2023 r. XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim, na zdjęciu: II Wicewojewoda Podlaski Bogusława Szczerbińska przemawia do zgromadzonych 16.03.2023 r. XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim, na zdjęciu: dr Krzysztof Kawęcki z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, współorganizatora Konkursu. 16.03.2023 r. XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim, na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia 16.03.2023 r. XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim, na zdjęciu: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski otrzymuje podziękowania za pomoc w realizacji wydarzenia od Prezesa Fundacji Obowiązek Polski Dariusza Wasilewskiego 16.03.2023 r. XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim, na zdjęciu: prace laureatów i wyróżnionych w konkursie 16.03.2023 r. XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim,  na zdjęciu: prace laureatów i wyróżnionych w konkursie 16.03.2023 r. XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim,  na zdjęciu: prace laureatów i wyróżnionych w konkursie 16.03.2023 r. XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim,  na zdjęciu: prace laureatów i wyróżnionych w konkursie 17.03.2023 r. XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim, na zdjęciu od lewej:  Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras i Prezes Fundacji Obowiązek Polski Dariusz Wasilewski 17.03.2023 r. XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim, na zdjęciu od lewej: Prezes Fundacji Obowiązek Polski Dariusz Wasilewski, Dyrektor Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie Ewa Sznejder, Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku dr hab. Krzysztof Sychowicz 17.03.2023 r. XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim, na zdjęciu: uczestnicy drugiego dnia Gali finałowej konkursu w Muzeum Przyrody Dwór Lutosławskich w Drozdowie 17.03.2023 r. XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim, na zdjęciu od lewej: Dyrektor Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie Ewa Sznejder, Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Ewa Wasilewska 17.03.2023 r. XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim, na zdjęciu: kustosz Muzeum Przyrody Dwór Lutosławskich w Drozdowie Tomasz Szymański oraz uczestnicy wydarzenia 17.03.2023 r. XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim, na zdjęciu: Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku dr hab. Krzysztof Sychowicz podczas prelekcji oraz uczestnicy wydarzenia

W czwartkowy wieczór 16 marca 2023 r. uczniowie szkół średnich z całej Polski spotkali się na Gali Rozstrzygnięcia XI Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku. Na konkurs nadesłano ponad 600 prac w trzech kategoriach: esej, praca plastyczna, film. Zostało nagrodzonych 30 licealistów - autorów najlepszych prac.

Prezes Fundacji Obowiązek Polski Dariusz Wasilewski witając przybyłych przypomniał, iż Konkurs to przede wszystkim promocja osoby Romana Dmowskiego i Jego idei. Był to bowiem człowiek sukcesu i Ojciec Niepodległości. Może być wzorem racjonalnego promowania patriotyzmu współcześnie. Dodał, iż "Kapituła miała niemały problem. Z samych kilkuset literackich prac, aż 20 było bardzo mocnych. Finalnie wygrały trzy, które były wręcz równorzędne. Osobiście jestem podbudowany tym poziomem. Mamy bardzo dobrą i kreatywną młodzież".

Obecny na Gali Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski w swoim wystąpieniu pogratulował organizatorowi cennej inicjatywy, która promuje patriotyzm wśród młodych ludzi oraz popularyzuje historię Polski związanej szczególnie z postacią Romana Dmowskiego, którego postać jest bardzo bliska dla Powiatu Łomżyńskiego.

Głos zabrali także: I Wicewojewoda Podlaski dr Tomasz Madras, II Wicewojewoda Podlaska dr Bogusława Szczerbińska, Dyrektor oddziału IPN w Białymstoku dr Marek Jedynak. Specjalny list na tą okazję przygotowany przez Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka odczytała Podlaska Wicekurator Oświaty Beata Buraczewska.

Referat przewodni pt. „Romana Dmowskiego myśli o Polsce” przedstawił dr Krzysztof Kawęcki z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Następnie odbyło się otwarcie wystawy prac plastycznych oraz pokaz filmów, które powstały w ramach Konkursu.

Punktem kulminacyjnym Gali było wręczenie nagród i wyróżnień, które otrzymali:

W kategorii ESEJ:

  • I miejsce zajął Jakub Małkiewicz, I Liceum Ogólnokształcące im. J. Długosza w Nowym Sączu,
  • II miejsce zajął Stanisław Kosztrzewski, XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie,
  • II miejsce zajęła Emilia Stadnik, Zespół Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach.

Wyróżnienia otrzymali:

  • Emilia Bukowska, III Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu,
  • Izabela Jarosińska, Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Miechowie,
  • Anita Krawiec, Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im J. Piłsudskiego w Tarnowie,
  • Klaudia Kurpiewska, Liceum Katolickie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży,
  • Dominik Majcher, Liceum Ogólnokształcące nr VI im. A. Towarnickiego w Rzeszowie,
  • Gabriela Mrozik, I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu,
  • Jakub Pyza, I Liceum Ogólnokształcące w Chmurze w Warszawie,
  • Daria Słoniowska, Liceum Ogólnokształcące nr IX im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu,
  • Aniela Wróbel, Zespół Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyń.

W kategorii PRACE PLASTYCZNE:

  • I miejsce zajęła Zuzanna Kukla, V Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Tarnowie,
  • II miejsce zajęła Weronika Elwich, LXX Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Kamińskiego w Warszawie,
  • III miejsce zajęła Marta Korolczuk, Zespół Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim,
  • III miejsce zajęła Nikola Placek, II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Dębicy.

Wyróżnienia otrzymali:

  • Maciej Dąbrowski, Zespół Szkół nr 2 im. Powstańców Styczniowych w Ostrowi Mazowieckiej,
  • Klaudia Fiedur, I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie,
  • Antonina Hojda, Liceum Ogólnokształcące nr I im. Marii Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej,
  • Julia Jankowska, Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha w Żaganiu,
  • Natalia Jędrasik, Liceum Ogólnokształcące nr VII im. M. Kopernika w Częstochowie,
  • Maciej Józefów, Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 w Krzyżu Wielkopolskim,
  • Bartłomiej Kaczmar, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie,
  • Wiktor Kozdroń, Zespół Szkół nr 3 im. W. Lipińskiego i M. Beksińskiego w Sanoku,
  • Wiktora Michalska, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie,
  • Szymon Włodarczyk, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie.

W kategorii FILM:

  • II miejsce zajął Marcel Swoiński, II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim,
  • II miejsce zajął Jan Mikołaj Trąbczyński, Technikum Leśne w Miliczu im. prof. Władysława Jedlińskiego,
  • III miejsce zajęła Anna Kuźmierowska, Karol Suchcicki, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Staszica z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku.

Wyróżnienia otrzymali:

  • Agata Otemba, Szkoła Branżowa I Stopnia Specjalna w Zespole Szkół Specjalnych Nr 42 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Zabrzu,
  • Wiktoria Rydzewska, Filip Gierej, Oliwier Gołębiewski, Sylwia Jarosz, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie,
  • Małgorzata Skowrońska, Zespół Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej w Rypinie,
  • Gabriela Szelest, Kacper Tyc, Aleksandra Ziółkowska, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie,
  • Cezary Wawrzkowicz, II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Dębicy.

 

Kolejnego dnia - 17 marca 2023 r. laureaci, ich opiekunowie oraz zaproszeni goście spotkali się w Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie - miejscu dobrze znanym Romanowi Dmowskiemu. Tutaj bywał wielokrotnie w ciągu swojego życia i spędził ostatnie dni swojego życia.

Spotkaniu towarzyszył panel naukowy, w którym uczestniczyła Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska.

Uczestnicy wydarzenia wysłuchali prelekcji:

  1. "Afirmacja i krytycyzm - stosunek Romana Dmowskiego do polskiego narodu" Tomasza Szymańskiego, kustosza w Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie.
  2. "Romana Dmowskiego związki z Mazowszem i Podlasiem" dr hab. Krzysztofa Sychowicza, Kierownika Oddziałowego Biura Badań Naukowych IPN w Białymstoku, prof. Akademii Nauk Stosowanych w Łomży.

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska zamykając dwudniowe wydarzenie mówiła do zgromadzonych w dworskim salonie: „Przed chwilą moi przedmówcy zabrali nas w świat wielkich idei, przemian społecznych, powojennego totalitaryzmu. Ja chciałabym, byśmy wrócili do miejsca, w którym się właśnie znajdujemy - Dolnego Dworu Rodziny Lutosławskich. Trzeba wiedzieć, że w XIX wieku Franciszek Dionizy Lutosławski stworzył prężnie działający majątek. W 1879 roku zbudował browar parowy, uchodzący za jeden z najnowocześniejszych nie tylko w Polsce, a le i w Europie. Piwo produkowane na bazie doskonałej wody, którą i dziś się tutaj ceni, zdobywało nagrody i medale m.in. w Filadelfii i Paryżu. Franciszek Lutosławski miał sześciu synów, którym dał doskonałe wykształcenie. Kończyli oni studia w europejskich stolicach Zurychu. Londynie, Berlinie. Wiedzieli oni jednak, że za granicą mają zdobywać potrzebną wiedzę, do tego, aby budować Polskę. Każdy z nich w dziedzinie, którą się zajmował był wybitny. Pięciu należało do Narodowej Demokracji, współpracując z Romanem Dmowskim. Obecność Romana Dmowskiego w Drozdowie, to nie przypadek. Każdy z nas został wychowany w określonej rodzinie, w określonym sąsiedztwie, określonej miejscowości, gminie, powiecie, dzięki czemu mamy swoje wspomnienia, doświadczenia i tradycje. Czerpiemy z tego dumę. Dlatego nie chcemy dzisiaj być częścią monolitu, jacyś tacy bez wyrazu. Koegzystencja różnych zwyczajów, tradycji, czy całych kultur jest wielkim bogactwem, które chcemy pielęgnować i poznawać”.

Organizatorem konkursu była Fundacja Obowiązek Polski w partnerstwie z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego oraz Podlaskim Instytutem Kultury.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: JE Abp Józef Guzdek Metropolita Białostocki, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Marszałek Województwa Podlaskiego, Wojewoda Podlaski, Podlaskie Kuratorium Oświaty Instytut Pamięci Narodowej, Powiat Łomżyński, Fundacja Narodowa im R. Dmowskiego, Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego, Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie.

Wszystkim uczestnikom i laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy doświadczania piękna odkrywania historii!

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej