Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
11°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Spotkanie konsultacyjne w sprawie Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

DATA PUBLIKACJI: 2023-03-01 08:46 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski zaprosił parlamentarzystów i samorządowców do szczegółowego omówienia zasad nowego Programu
1.03.2023 r. Spotkanie konsultacyjne w sprawie Rządowego Programu Odbudowy Zabytków; na zdjęciu: Senator RP Marek Adam Komorowski, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Poseł na Sejm Kazimierz Gwiazdowski

1.03.2023 r. Spotkanie konsultacyjne w sprawie Rządowego Programu Odbudowy Zabytków; na zdjęciu: Senator RP Marek Adam Komorowski, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Poseł na Sejm Kazimierz Gwiazdowski

8
1.03.2023 r. Spotkanie konsultacyjne w sprawie Rządowego Programu Odbudowy Zabytków; na zdjęciu: uczestnicy spotkania

Rada Ministrów w dniu 23 listopada 2022 r. ustanowiła Rządowy Program Odbudowy Zabytków. Nabór wniosków trwa do 17 marca 2023 r. Wnioski o dofinansowanie z Programu składane są do Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego w formie elektronicznej. Dofinansowanie może być przeznaczone na realizację zadań inwestycyjnych obejmujących prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowalne przy zabytku, do którego tytuł prawny posiada wnioskodawca lub jednostka organizacyjna zaliczana do sektora finansów publicznych, podlegająca wnioskodawcy lub udzielenie przez wnioskodawcę dotacji na nakłady konieczne w trybie art. 81 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Aplikacja o środki w nowym Programie wciąż wzbudza wiele pytań. Stąd parlamentarzyści podjęli się próby odpowiedzenia na te najczęściej zadawane.

Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski "Przekaz informacyjny dotyczący działań rządowych, jak i zarówno samorządowych tutaj jest skierowany w stronę utrzymania, rewitalizacji remontów różnego rodzaju obiektów zabytkowych, które wymagają dużego wsparcia i dużych środków finansowych - po to, aby je utrzymać, czy remontować. Praca na zabytkami to jest również jedno z zadań Powiatu Łomżyńskiego. Powiat Łomżyński dotychczas nie miał możliwości finansowych. Ograniczaliśmy się do inwestowania w nasze obiekty, w szczególności w Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie. Dzięki Rządowemu Programowi Polski Ład Odbudowa Zabytków otwiera się nowa szansa."

Senator RP Marek Adam Komorowski przedstawił założeni Programu. O środki mogą aplikować gminy, powiaty i województwa. Wnioski składa się w trzech kategoriach do 150 000,00 zł, do 500 000,00 zł i do 3 500 000,00 zł. Mówił: "W ramach Polskiego Ładu spotykamy się ze wszystkimi samorządami z terenu Powiatu Łomżyńskiego. Spotkanie to traktujemy jako dobry moment do przekazania informacji jakie środki można pozyskać z samorządu województwa podlaskiego, jakie programy czekają na samorządy, ale przede wszystkim to czas do wysłuchania przedstawicieli poszczególnych gmin. Trzy programy nastawione są na zabytki. Pierwszy ogłoszony z Funduszu Kościelnego z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale tam aplikują bezpośrednio parafie. Drugi jest w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzisiaj się skupiamy na tym, co robi Kancelaria Premiera Rady Ministrów, czyli Polski Ład.".

Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski podkreślił, że „składanie wniosków jest do 17 marca. Zwracam uwagę, aby wnioskować w odpowiednie kategorie, aby każdy samorząd otrzymał dofinansowanie. To od Państwa będzie zależało, na jakie wnioski będzie składać i na jakie kwoty. Pracowaliśmy nad tym aby program został ogłoszony jak najszybciej.”

Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś odniósł się do złożonego już wniosku: "Skupię się nad aplikacją samorządu Województwa Podlaskiego, który został złożony na kwotę dziewięciu milionów złotych na ochronę zabytków. To, co jest najważniejsze dla Powiatu Łomżyńskiego, to kwota trzech milionów złotych na Skansen w Nowogrodzie. Mam nadzieję, że ta aplikacja będzie skuteczna. Jest to przepiękny zabytek kultury ludowej i budownictwa drewnianego. Trzeba wielu lat, aby te zaniedbania nadrobić i przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo przeciwpożarowe tego obiektu i monitoring.".

W spotkaniu uczestniczyli również: Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Piotr Modzelewski, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Jan Kuczyński, Burmistrz Jedwabnego Adam Mariusz Niebrzydowski, Burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka, Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys, Wójt Gminy Miastkowo Kazimierz Górski, Wójt Gminy Piątnica Artur Wierzbowski, Wójt Gminy Przytuły Kazimierz Ramotowski, Wójt Gminy Wizna Mariusz Soliwoda, Zastępca Wójta Gminy Zbójna Michał Bajno, Sekretarz Gminy Śniadowo Wiesław Jemielity.  

Relacja z wydarzenia poniżej: 

Nowy Komendant Miejski Policji w Łomży

lut 15, 2024
Czytaj więcej

Złote Gody w Gminie Śniadowo

lut 18, 2024
Czytaj więcej

Wręczenie Zaświadczeń o wyborze do Rady Powiatu Łomżyńskiego

kwi 18, 2024
Czytaj więcej

Otwarcie Wydziału Komunikacji w nowej siedzibie

mar 29, 2024
Czytaj więcej