Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE
Pogoda dziś:
-2°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd
Slajd
Slajd
Slajd
Slajd
Slajd

Włączamy młodzież w projekt OJCIEC WOLNYCH LUDZI

DATA PUBLIKACJI: 2023-02-28 12:32 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska rozmawiała z uczniami Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży o wolności w nauczaniu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zdjęcie

7
28.02.2023 r. Włączamy młodzież w projekt OJCIEC WOLNYCH LUDZI; na zdjęciu: uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży

W dniu 8 lutego 2023 r. Rada Powiatu Łomżyńskiego podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia woli ustanowienia Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Patronem Powiatu Łomżyńskiego. W ten sposób pomysł Starosty Łomżyńskiego Lecha Marka Szabłowskiego wszedł w fazę realizacji. Została uruchomiona procedura zmierzająca do ustanowienia w dni 28 maja 2023 r. - w 42. rocznicę śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego Patronem Powiatu Łomżyńskiego. Będzie towarzyszył temu szereg wydarzeń i inicjatyw skierowanych do różnych grup wiekowych. Jednym z nich było dzisiejsze spotkanie z młodzieżą.

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska przybliżyła młodzieży inicjatywę Powiatu, wskazując na społeczną naukę Prymasa Tysiąclecia, oraz Jego życie i człowieczeństwo, będące najdoskonalszą szkołą budowania wartości jakie tworzył przez dziesięciolecia swojej posługi. Tematem przewodnim spotkania była wolność człowieka, o której Wicestarosta mówiła w kontekście informacji zanotowanych w "Zapiskach Więziennych" oraz kazania wygłoszonego w 3 lata po uwolnieniu - 27.12.1959 r. dotyczących obserwacji Kardynała poczynionych na małych muchołówkach, które uwiły sobie gniazdo we framudze okna Jego więziennej celi. Jak ważne było to doświadczenie - Kardynał Wyszyński podkreślał to kilkukrotnie. Wicestarosta Maria Dziekońska przytoczyła wybrane fragmenty, m.in. tą konkretną historię "Opowiem Wam jeszcze, dla rozweselenia, moją ostatnią przygodę i lekcję, jaką mi dały muchołówki. Oto matka wyprowadziła czworo: wyleciały w wielkim locie na świat! Zostało piąte i nie mogło się zdobyć na męstwo rzucenia się w przestrzeń. Gniazdko miało maleńki balkonik, jak nasze domy, bo to był przecież domeczek dla ptaszków. Maleństwo, pozostawszy samo, usiadło sobie na krawędzi, ale nie mogło zdobyć się na odwagę. Zdecydowałem się użyć trochę delikatnego przymusu. Wieczorem, widząc nadal jego wahanie, lekko pchnąłem je palcem; pisklę rozpostarło skrzydełka i pofrunęło. I za to, zamiast wdzięczności, dostałem cięgi od matki: powróciła, zaczęła na mnie wymyślać, krzycząc wielce za to, iż zastosowałem przymus. Pomogłem wprawdzie jej dziecku, ale widać nie do mnie to należało. Na przykładzie wziętym z natury można się nauczyć, że przymus nie jest właściwym środkiem i nie może być stosowany. Jeżeli w świecie zwierząt wolność ma tak wielką cenę, to cóż dopiero w świecie ludzkim!"

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska zaprosiła młodzież do włączenia się w tworzenie prac w dowolnej formie, które zostaną umieszczone w książce, która powstaje o Kardynale Stefanie Wyszyńskim oraz inne planowane wydarzenia. W ten sposób uczniowie będą mogli czynnie uczestniczyć w jednym z najważniejszych wydarzeń Powiatu Łomżyńskiego, czerpiąc inspirację z życia jednego z największych Polaków.

Dziękujemy Dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży Pani Małgorzacie Wagner za podjęcie inicjatywy. Prace młodych artystów będą dla nas bardzo cenne!

W naszych dziłaniach wspiera nas Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego - DZIĘKUJEMY!

190916031417.jpg

Flaga z misji z Iraku w Powiecie Łomżyńskim

sty 31, 2023
Czytaj więcej

Powiększymy salon Dolnego Dworu w Drozdowie

mar 01, 2023
Czytaj więcej

Podzieliliśmy się opłatkiem z przyjaciółmi, współpracownikami, ludźmi dobrej woli

gru 20, 2022
Czytaj więcej

Izabella Grochowska nagrodzona przez Minister Rodziny i Polityki Społecznej!

lis 21, 2022
Czytaj więcej