Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
4°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Transplantologia - szansa na drugie życie

DATA PUBLIKACJI: 2023-02-17 10:23 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
TAGI | zdrowie,
Transplantacja, czyli przeszczep to zabieg polegający na pobraniu narządu, tkanki lub komórek od dawcy (żywego lub zmarłego) i wszczepieniu go do organizmu biorcy. Przeszczep dla wielu osób ciężko chorych jest jedyną metodą uratowania życia. Jeden dawca może uratować nawet kilka osób, przekazując narządy
Zdjęcie

1

Dzień 26 stycznia 1966 roku rozpoczyna historię polskiej transplantologii. Wtedy miał miejsce pierwszy w Polsce udany przeszczep nerki. Wydarzenie miało miejsce w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Kolejnym przełomem w polskiej transplantologii było pierwsze udane przeszczepienie serca, które przeprowadził profesor Zbigniew Religa w 1985 roku.

Od pierwszego przeszczepu w 1966 roku, na przestrzeni ponad 55 lat w Polsce wykonano blisko 37 tys. przeszczepów narządów, w tym także wielonarządowych. Najczęściej przeszczepiane narządy to: nerki, wątroba, serce, płuca. Przeszczepia się również tkanki, czyli szpik kostny. 

Pomimo wzrostu wykonywanych transplantacji w ostatnich 20 latach, nadal ich liczba jest niewystarczająca. Na liście oczekujących na przeszczepienie w ubiegłym roku znajdowało się ponad 1800 osób.

W naszym kraju obowiązuje domniemana zgoda na bycie dawcą. Zgodnie z ustawą o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów jeżeli osoba, która ukończyła 18 lat i nie wyraziła w trakcie życia sprzeciwu na pobranie narządów i tkanek, po śmierci, można pobrać od niej narządy. W praktyce to jednak rodzina zmarłego najczęściej decyduje o tej możliwości, dlatego szersze informowanie społeczeństwa o możliwościach i skutkach transplantacji oraz wiedza rodziny na temat naszej woli jest istotna i pomaga bliskim podjąć decyzję szanującą wolę zmarłego.

Za życia sprzeciw można zgłosić w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. Moc prawną ma również noszone przy sobie własnoręcznie podpisane oświadczenie sprzeciwu  lub oświadczenie ustne złożone w obecności dwóch świadków pisemnie przez nich potwierdzone.
W przypadku osób niepełnoletnich o pobraniu narządów decydują rodzice lub opiekunowie prawni.

Transplantologia jest dziedziną medycyny, która w ogromnym stopniu może rozwijać się i funkcjonować dzięki społecznej akceptacji, dlatego większa świadomość społeczeństwa, to większa ilość wykonywanych przeszczepów, to więcej uratowanych żyć.*

* źródło: https://zpozlomza.pl/2023/01/26/26-stycznia-ogolnopolski-dzien-transplantacji/ 

Szerszych informacji w przemidotowej sprawie można zasięgnąć pod adresem: https://www.poltransplant.org.pl/ 

 

Spotkanie Świąteczne w Powiecie Łomżyńskim

gru 20, 2023
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Nowy Komendant Miejski Policji w Łomży

lut 15, 2024
Czytaj więcej

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska Gościem Dnia w Radio Nadzieja

sty 30, 2024
Czytaj więcej