10 lutego 2023 roku minęła 83. Rocznica pierwszej wywózki Polaków na Sybir. Przed tablicą „Pamięci Zesłanych przez sowieckiego okupanta w latach 1940 – 1941 na nieludzką ziemię” znajdującą się na budynku Miejskiej Hali Targowej oraz przed Pomnikiem Sybiraków w Dolinie Miłosierdzia złożono kwiaty i zapalono znicze.
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski złożył kwiaty w obydwu miejscach upamiętnienia zsyłek na Sybir.
Uroczystości zakończyła Msza Święta w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w intencji Sybiraków i Ich Rodzin.
W wydarzeniu udział wzięli m.in. Senator RP Marek Adam Komorowski, Poseł na Sejm Kazimierz Gwiazdowski, Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, Prezydent Miasta Łomża dr Mariusz Chrzanowski, przedstawiciele wojska, harcerze, przestawicieleTowarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej oraz Sybiracy i ich rodziny.
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. o świcie rozpoczęła się przymusowa deportacja Polaków w głąb sowieckiej Rosji. Działania były koordynowane przez NKWD. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski. Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, w głąb ZSRR wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Tylko w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. z Łomży i okolic wywieziono ponad 1750 osób. Po wielotygodniowej i skrajnie wyczerpującej podróży, bydlęcymi wagonami, zesłańcy trafiali do ciężkich prac na mrozie sięgającym kilkudziesięciu stopni.