Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
20°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Starosta Łomżyński na Narodowych obchodach wybuchu Powstania Styczniowego w Cytadeli Warszawskiej

DATA PUBLIKACJI: 2023-01-23 09:40 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
TAGI | powiat,
Na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski wziął udział w uroczystych obchodach 160. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
23.01.2023 r. Starosta Łomżyński na Narodowych obchodach wybuchu Powstania Styczniowego w Cytadeli Warszawskiej; na zdjęciu: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

23.01.2023 r. Starosta Łomżyński na Narodowych obchodach wybuchu Powstania Styczniowego w Cytadeli Warszawskiej; na zdjęciu: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

15
23.01.2023 r. Starosta Łomżyński na Narodowych obchodach wybuchu Powstania Styczniowego w Cytadeli Warszawskiej; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia 23.01.2023 r. Starosta Łomżyński na Narodowych obchodach wybuchu Powstania Styczniowego w Cytadeli Warszawskiej; na zdjęciu: Prezydent Litwy Gitanas Nausėda 23.01.2023 r. Starosta Łomżyński na Narodowych obchodach wybuchu Powstania Styczniowego w Cytadeli Warszawskiej; na zdjęciu: Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz 23.01.2023 r. Starosta Łomżyński na Narodowych obchodach wybuchu Powstania Styczniowego w Cytadeli Warszawskiej; 23.01.2023 r. Starosta Łomżyński na Narodowych obchodach wybuchu Powstania Styczniowego w Cytadeli Warszawskiej; 23.01.2023 r. Starosta Łomżyński na Narodowych obchodach wybuchu Powstania Styczniowego w Cytadeli Warszawskiej; 23.01.2023 r. Starosta Łomżyński na Narodowych obchodach wybuchu Powstania Styczniowego w Cytadeli Warszawskiej; na zdjęciu: Prezydent Prezydent Litwy Gitanas Nausėda 23.01.2023 r. Starosta Łomżyński na Narodowych obchodach wybuchu Powstania Styczniowego w Cytadeli Warszawskiej; 23.01.2023 r. Starosta Łomżyński na Narodowych obchodach wybuchu Powstania Styczniowego w Cytadeli Warszawskiej; na zdjęciu: Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz 23.01.2023 r. Starosta Łomżyński na Narodowych obchodach wybuchu Powstania Styczniowego w Cytadeli Warszawskiej; na zdjęciu od lewej: Starosta Suwalski Witold Kowalewski, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski

Podczas uroczystości, które odbyły się 23 stycznia 2023 r., Prezydent RP Andrzej Duda podkreślał: „Jesteśmy tutaj razem. Przedstawiciele narodów, które wtedy walczyły o zrzucenie rosyjskich kajdan, o zrzucenie carskiej opresji, o wolność, o powrót własnego, niepodległego państwa, naszej wspólnej Rzeczypospolitej, którą utraciliśmy poprzez ingerencję zaborców”. Przypomniał, że: Powstanie trwało ponad 2 lata, wzięło w nim udział ponad 200 tys. ludzi, uczestnicząc w czynnej walce. 20 tys. powstańców zginęło, setki tysięcy cierpiały potem los Sybiru, los tułaczy, zostało pozbawionych majątków, szans na godne życie, szans na zdobycie wykształcenia, prześladowanych, miażdżonych”. Odniósł się również do obecnej sytuacji na Ukrainie: „Wierzę w to, że Ukraina pokona swojego napastnika, że Ukraina przemoże rosyjską nawałę, że nie tylko ją zatrzyma na trwałe, ale przede wszystkim, że ją odeprze, także dzięki naszemu wsparciu i wsparciu innych naszych sojuszników będących częścią wolnego, demokratycznego świata”.

Prezydent RP Andrzej Duda podziękował licznie zgromadzonym gościom, w tym przedstawicielom ukraińskiej społeczności na czele z Ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem, przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanouskiej oraz Prezydentowi Litwy Gitanasowi Nausėdzie.

Jak zaznaczył, wierzy, że wolność, demokracja i wola samostanowienia zwycięży także na Białorusi i naród białoruski doczeka się swojej wolności w ramach swojej pokojowej, spokojnej walki o to, co mu się obiektywnie należy – prawa do absolutnego samostanowienia na swojej własnej ziemi.

Podczas uroczystości wystąpienie okolicznościowe wygłosił także Prezydent Litwy Gintas Nauseda. List od Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odczytał Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Na zakończenie Prezydent RP Andrzej Duda złożył wieniec od Narodu przed Ścianą Straceń Cytadeli Warszawskiej. Kwiaty złożyli również Prezydent Litwy Gitanas Nausėda i Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Nowy Komendant Miejski Policji w Łomży

lut 15, 2024
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Złote Gody w Gminie Śniadowo

lut 18, 2024
Czytaj więcej

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska Gościem Dnia w Radio Nadzieja

sty 30, 2024
Czytaj więcej