W poniedziałkowy poranek 23 stycznia 2022 r. na cmentarzu parafialnym w Śniadowie przed pomnikiem bohaterów poległych w walce o niepodległość Polski złożono kwiaty i zapalono znicze. W wydarzeniu udział wzięli: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Senator RP Marek Adam Komorowski, Wójt Gminy Śniadowo Rafał Pstrągowski, Sekretarz Gminy Śniadowo Wiesław Jemielity, Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Śniadowie ks. Tomasz Wilga oraz Proboszcz Parafii św. Wojciecha w Szczepankowie ks. Dariusz Wizner.
Wójt Gminy Śniadowo Rafał Pstrągowski przypomniał trudne czasy Polski pod zaborem rosyjskim i wspomniał o bohaterskiej postawie Polaków, którzy zbrojnie wystąpili przeciwko caratowi w 1863 roku, aby walczyć o wolną i niepodległą Polskę. Wspomniał, że wystąpienie przeciwko zaborcy spotkało się z reperkusjami caratu, które dotyczyło również Gminy Śniadowo - 5 lat od po powstaniu Śniadowo zostało ukarane pozbawieniem posiadanych dotychczas praw miejskich.
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski nawiązał do powiatowych obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które odbyły się dzień wcześniej w Łomży. Poinformował także, że na zaproszenie Prezydenta RP – Andrzeja Dudy tego dnia weźmie także udział w centralnych obchodach uczczenia pamięci Powstania Styczniowego na Warszawskiej Cytadeli, obchodzonych wspólnie przez Polskę i Litwę, z udziałem Prezydenta Litwy – Gitanasa Nausedy.
Natomiast Senator RP Marek Adam Komorowski odniósł się do wystąpienia Wójta Rafała Pstrągowskiego i przypomniał, że bohaterskie powstanie Polaków o odzyskanie niepodległości skutkowało ze strony zaborcy rosyjskiego także likwidacją szkół powiatowych, zakonów, a księgi parafialne nakazano prowadzić w języku rosyjskim, masowo rekwirowano też majątki powstańców. Mimo działań odwetowych duch Narodu nie zaginął, co urzeczywistniło się w odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku.