Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
12°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Podsumowanie konkursu "Solidarność - droga do wolności"

DATA PUBLIKACJI: 2023-01-17 14:56 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
TAGI | kultura,
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski wziął udział w uroczystym wręczeniu nagród w konkursie wiedzy na temat Solidarności
17.01.2023 r. Podsumowanie konkursu "Solidarność - droga do wolności"; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia

17.01.2023 r. Podsumowanie konkursu "Solidarność - droga do wolności"; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia

26
17.01.2023 r. Podsumowanie konkursu "Solidarność - droga do wolności" 17.01.2023 r. Podsumowanie konkursu "Solidarność - droga do wolności" 17.01.2023 r. Podsumowanie konkursu "Solidarność - droga do wolności"; na zdjęciu: Przewodniczący Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność" Andrzej Kropiwnicki, Dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży Zbigniew Kossakowski, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, dr hab. Krzysztof Sychowicz 17.01.2023 r. Podsumowanie konkursu "Solidarność - droga do wolności"; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia 17.01.2023 r. Podsumowanie konkursu "Solidarność - droga do wolności"; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia 17.01.2023 r. Podsumowanie konkursu "Solidarność - droga do wolności"; na zdjęciu: Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś 17.01.2023 r. Podsumowanie konkursu "Solidarność - droga do wolności"; na zdjęciu: Członek Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów Sławomir Zgrzywa, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, dr hab. Krzysztof Sychowicz 17.01.2023 r. Podsumowanie konkursu "Solidarność - droga do wolności"; na zdjęciu: Członek Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów Sławomir Zgrzywa, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, dr hab. Krzysztof Sychowicz 17.01.2023 r. Podsumowanie konkursu "Solidarność - droga do wolności"; na zdjęciu: Członek Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów Sławomir Zgrzywa,  17.01.2023 r. Podsumowanie konkursu "Solidarność - droga do wolności"; na zdjęciu: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski 17.01.2023 r. Podsumowanie konkursu "Solidarność - droga do wolności"; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia 17.01.2023 r. Podsumowanie konkursu "Solidarność - droga do wolności"; na zdjęciu: Przewodniczący Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność" Andrzej Kropiwnicki 17.01.2023 r. Podsumowanie konkursu "Solidarność - droga do wolności"; na zdjęciu: wyróżnieni nauczyciele 17.01.2023 r. Podsumowanie konkursu "Solidarność - droga do wolności"; na zdjęciu: Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą w Akademii Nauk Stosowanych w Łomży dr hab. Sylwia Chojnowska,  Aneta Fabiszewska, Sara Polita 17.01.2023 r. Podsumowanie konkursu "Solidarność - droga do wolności"; na zdjęciu: Naczelni Wydziału Edukacji w Urzędzie Miast Łomża Paweł Piwowarski, dr hab. Krzysztof Sychowicz, Dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży Zbigniew Kossakowski, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ ”Solidarność” Jolanta Chojnowska, Przewodniczący Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność" Andrzej Kropiwnicki, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś 17.01.2023 r. Podsumowanie konkursu "Solidarność - droga do wolności"; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia

17 stycznia 2023 r. w siedzibie Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży podsumowano III. edycję konkursu "Solidarność - droga do wolności". Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych miasta Łomży i powiatu łomżyńskiego oraz po raz pierwszy studentów Akademii Nauk Stosowanych w Łomży.  

Przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ ”Solidarność” Jolanta Chojnowska powitała wszystkich laureatów i finalistów słowami: „Witamy was bardzo serdecznie i z wielką wdzięcznością, bo to wy czynicie dziś zadość uczynienie bohaterom tamtych wydarzeń i spłacacie dług zaciągnięty u nich przez nasze i wasze pokolenie też. Właśnie spłacacie ten dług przez uczestnictwo w konkursie. Przez sięganie do literatury, przez sięganie do wspomnień i kultywowanie pamięci o tamtych wydarzeniach… Wy nie jesteście tylko uczniami biorącymi udział w konkursie, wy jesteście kimś więcej, (...) sam udział w konkursie sprawia że jesteście wyjątkowi.”

Temat „Solidarności” przybliżył zebranym Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku dr hab. Krzysztof Sychowicz. „Kiedy mówimy o Solidarności to jest temat niezwykle wdzięczny, trudny, ale tak jak i cała nasza historia powojenna wywołująca niestety spory i konflikty….Musimy pamiętać, że Solidarność stała się niezwykle ważnym wydarzeniem. Solidarność stała się też szkołą i jednocześnie też instytucją. Rok 1980 stał się kulminacją pewnego ciągu wydarzeń, które miały wcześniej miejsce. Wiele osób podkreśla wybór Karola Wojtyły na Papieża w 78 roku, jego wizytę w 79 roku..... Wtedy to państwo, partia dawały pracę, emeryturę, miejsce w żłobku, w przedszkolu, na studiach, jak i mieszkanie, na które się czekało długo, ale można było je dostać w sposób przyspieszony za szczególne zasługi dla partii. Dzisiaj na niektórych portalach młodzi ludzie piszą, że nie będą umierać za rząd, za PiS. Proszę Państwa był tylko jeden jedyny okres historii kiedy państwo to była partia - to był niestety okres Polskiej Rzeczy Pospolitej Ludowej wynikającej z tak zwanej nomenklatury, czyli obsadzania wszystkich stanowisk kierowniczych i dyrektorskich tylko i wyłącznie z nadania partyjnego. Na szczęście ten okres minął w 1989 roku i dzisiaj już nie mamy z nim do czynienia. Natomiast co do umierania za rząd proszę pamiętać, że Polacy nigdy nie umierali za rząd, Polacy zawsze umierali za Ojczyznę i za wolność”.

Podczas uroczystości Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś i Członek Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów Sławomir Zgrzywa wręczyli Najwyższą Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego za osiągnięcia i pracę na rzecz województwa podlaskiego w obszarze działań społecznych oraz naukowych w dziedzinie historii dr hab. Krzysztofowi Sychowiczowi. Wicemarszałek Marek Olbryś podkreślił, że jest to jeden z najwybitniejszych działaczy historii, twórców, badaczy historii, który jest najbardziej rozpoznawalny w naszym województwie.

Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski w swoim wystąpieniu mówił: „Zacznę od gratulacji dla Pana Profesora, gratuluję w imieniu samorządu Powiatu Łomżyńskiego. Serdecznie gratuluję! Pan Profesor działa w tak szerokiej przestrzeni, głównie na tej kanwie historycznej, ale nie tylko. Pragnę podziękować za szeroką współpracę z Powiatem Łomżyńskim, serdecznie gratuluję i dziękuję.(...). Drodzy Państwo to, co jest powodem naszego dzisiejszego spotkania, ta uroczystość, za chwilę podziękowania, wręczenie wyróżnień w konkursie „Solidarność – droga do wolności” jest jakże ważne, że nie tylko pamiętamy o tej Solidarności, ale wartości ciągle pielęgnujemy. Solidarność nam przyniosła wolność i dzięki Solidarności możemy żyć w wolnym, suwerennym państwie. Drodzy Państwo słowo wolność można odmieniać na wiele przypadków, jest to dzisiaj czynione. Jeśli popatrzymy na życie polityczne - jestem w polityce, więc pozwolę sobie to skomentować - jeśli popatrzymy na polityków skrajnej lewicy - mówią o wolności i politycy skrajnej prawicy, czyli Konfederacji mówią o wolności, centrum mówi o wolności. Ta wolność przez różnych w różny sposób jest pojmowana. Trochę mnie osobiście i pewnie Państwa dziwi, jeśli lewica mówi o wolności, a za chwile atakuje Kościół, często w taki sposób bezpardonowy. Gdzie jest ta wolność?"

Pani Jolanta Chojnowska Przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ ”Solidarność” wręczyła podziękowania wszystkim sponsorom i instytucjom, które wsparły swoją hojnością rangę konkursu i byli fundatorami nagród. Podziękowanie za udzielone wsparcie otrzymał także Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski i Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska.

Powiat Łomżyński wsparł Konkurs fundując jedną z głównych nagród.

Nagrody otrzymali:

I miejsce Anna Tarnacka

II miejsce Damian Patalan

III miejsce Sebastian Kozikowski, Paweł Gutowski

Wyróżnienia otrzymali:

Łukasz Jankowski

Jakub Kotyński

Aleksandra Mleczek

Mateusz Nalewajk

Aleksandra Sikorska

Aleksandra Szymańska

Gabriela Tkacz

Julia Żelkowska 

Malwina Zysk

Finaliści konkursu:

Jakub Brzózko

Kamila Chilińska

Patrycja Dzięgielewska

Jakub Gadomski

Weronika Kotara

Julita Serafin

Aleksandra Skorupa

Kacper Szymański

Krystian Zawalich

Tegoroczna edycja została rozszerzona o formułę akademicką dla studentów ANS w Łomży. Zadaniem studentów było dotarcie do uczestników  lub świadków tamtych wydarzeń i opracowanie ich relacji w formie wywiadu, pamiętnika, reportażu, eseju lub opowiadania.

Nagrody otrzymały Sara Polita i Aneta Fabiszewska – studentki II roku studiów magisterskich Administracji ANS w Łomży.

Wszystkim Laurentom serdecznie gratulujemy

Nowy Komendant Miejski Policji w Łomży

lut 15, 2024
Czytaj więcej

Złote Gody w Gminie Śniadowo

lut 18, 2024
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Kompleksowa restauracja ołtarza bocznego pw. św. Jakuba w kościele w Drozdowie - etap I”

lut 09, 2024
Czytaj więcej

Wręczenie Zaświadczeń o wyborze do Rady Powiatu Łomżyńskiego

kwi 18, 2024
Czytaj więcej