W niedzielne popołudnie 15 stycznia 2023 r. Dolny Dwór w Drozdowie wypełniała kurpiowska muzyka i sztuka. Wydarzenie było zwieńczeniem projektu „Album Zielnik Kurpiowski – bogactwo kulturowe przyroda i muzyka ludowa Kurpi”, który był realizowany przez Stowarzyszenie „Miód na Serce” jako zadanie publiczne Powiatu Łomżyńskiego, z wsparciem finansowym udzielonym w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych w roku 2022.
Agnieszka Zielewicz jest wielką miłośniczką natury i kurpiowszczyzny, posiadającą wiele zainteresowań, które niestrudzenie rozwija i dzieli się nimi z innymi. Tym razem stworzyła wyjątkowe dzieło. Album powstał na kanwie kilkunastu obrazów, stworzonych z ziół, kwiatów, wycinanek, koronek, rysunków i grafik. Rośliny artystka zbierała własnoręcznie, suszyła je i tworzyła kompozycje. Wycinanki, koronki, rysunki i grafiki zdobiące poszczególne dzieła powstały dzięki współpracy z Elżbietą Kasznią, Apolonią Nowak, Laurą Bziukiewicz, Teresą Pardo, Izabelą Cierpikowską, Natalią Tułowiecką, Barbarą Grużewską, Anną Stomską i Agatą Dąbkowską. W to wszystko wkomponowane zostały pieśni kurpiowskie ze zbiorów ks. Władysława Skierkowskiego. Według artystki „Zielnik Kurpiowski” jest swego rodzaju hołdem dla ks. Władysława Skierkowskiego polskiego duchownego, który był badaczem i popularyzatorem kultury kurpiowskiej, autorem zbioru pieśni kurpiowskich „Puszcza Kurpiowska w pieśni". Prace zostały oprawione w pszczele ramki, które liczą ponad 50 lat. Tak powstałe obrazy zostały sfotografowane i wydane w papierze.
Autorka Zielnika z radością dziękowała osobom, które pomogły w pracy twórczej, jak i wydaniu albumu, kierując słowa wdzięczności do Starosty Lecha Marka Szabłowskiego i Wicestarosty Marii Dziekońskiej, będącej inicjatorką tego wydarzenia i jego wielowątkowej formuły.
Tradycyjny pieśni kurpiowskie zaprezentował podczas wydarzenia Kurpiowski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej i Kapela Miód na Serce, z którą osobiście związana jest Agnieszka Zielewicz. Zgromadzeni goście mieli okazję zobaczyć instrumenty, na których na co dzień gra kapela Miód na Serce. Między innymi basetlę zwaną inaczej maryną, bębenek obręczowy podbijający rytm i dodający dużo życia czy skrzypce, wykonane z jednego kawałka drewna.
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska nawiązując do pierwszego z wykonanych utworów "Od Warsiawy desc idzie" porównała idący od Warszawy deszcz niosący urodzaj do twórczości Agnieszki Zielewicz wychowanej właśnie w Warszawie, która jednak pokochała Kurpie na tyle by na nich zamieszkać i robi bardzo dużo dla ratowania oraz kultywowania kurpiowszczyzny. Wicestarosta mówiła m.in.: "Kurpie nie są towarem komercyjnym, można na nie pozostać obojętnym lub pokochać z głębi serca. To doświadczenie dotyczy wielu z nas - uczestników tego wydarzenia i dlatego bardzo się cieszę z Państwa obecności. Wielu ludzi patrzy na to samo, co Agnieszka i nie dostrzega tego piękna, Ona jednak - nie tylko je widzi, ale potrafi to uchwycić, czy to w obiektywie aparatu, czy rękodziele, czy pieśni. Co więcej umie to pokazać - zachwyca tym innych, w tym nas. Dzięki Twojej wrażliwości Agnieszko, jesteśmy obdarowywani niesamowitym pięknem."
Gratulacje artystce złożyła również Wiceprezes Związku Kurpiów Iwona Choroszewska-Zyśk, Paweł Dąbkowski i przedstawiciele Kurpiowskiego Zespołu Śpiewaczego ze Zbójnej.
Krótkie, ale niezwykle poruszające słowa skierował do Agnieszki Zielewicz - Paweł Zielewicz - małżonek współtworzący Kapelę Miód na Serce, deklarując pełne wsparcie wszystkich poczynań.
Wszystkich gości z radością witała Dyrektor Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie Ewa Sznejder, ciesząc się, że Kurpie zawitały do Drozdowa w tak artystycznym wydaniu i tak doskonałej frekwencji.
Zwieńczeniem wydarzenia były warsztaty śpiewacze poprowadzone przez Teresę Pardo, która jest rodowitą Kurpianką i wybitną znawczynią folkloru i historii kurpiowszczyzny.
Gratulujemy Artystce i życzymy dalszych sukcesów!