Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
7°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Inauguracja programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021 - 2027

DATA PUBLIKACJI: 2023-01-11 07:49 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Nowy Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego z kwotą 1,3 miliarda euro
10.01.2023 Inauguracja programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021 - 2027

10.01.2023 Inauguracja programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021 - 2027

8
10.01.2023 Inauguracja programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021 - 2027; na zdjęciu: uczestnicy wydarzenia 10.01.2023 Inauguracja programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021 - 2027; na zdjęciu: Przedstawiciel Komisji Europejskiej z Dyrekcji Generalnej Polityki Regionalnej i Miejskiej Elżbieta Gajeska 10.01.2023 Inauguracja programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021 - 2027; na zdjęciu: Przedstawiciel Komisji Europejskiej z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego (DG EMPL) Aneta Sobotka 10.01.2023 Inauguracja programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021 - 2027; na zdjęciu z lewej: Senator RP Marek Adam Komorowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Przedstawiciel Komisji Europejskiej  z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego (DG EMPL) Aneta Sobotka, Przedstawiciel Komisji Europejskiej z Dyrekcji Generalnej Polityki Regionalnej i Miejskiej Elżbieta Gajeska, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda,  Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki

Zainaugurowano nową perspektyw finansową Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021 – 2027 (FEdP). Na konferencji zorganizowanej przez Województwo Podlaskie w dniu 10 stycznia 2023 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku ogłoszono ramy programowe nowego RPO.

Gospodarz wydarzenia - Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki - dziękując za udaną współpracę i negocjacje nowego programu regionalnego, zarówno stronie rządowej, jak i przedstawicielom Komisji Europejskiej, a także zespołowi Urzędu Marszałkowskiego,  podkreślił, że: „Udało nam się wspólnie wypracować program, dzięki któremu w Podlaskiem powstaną nowe miejsca pracy, a przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł będą niższe rachunki za energię. Region stanie się bardziej przyjazny środowisku i lepiej skomunikowany. Wesprzemy turystykę, ochronę zdrowia, zadbamy o zabytki i zatroszczymy się o naszych przedsiębiorców. Rozwiniemy też szkolnictwo od zawodowego po przedszkola, zaopiekujemy się osobami wykluczonymi, z niepełnosprawnościami”.

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda podkreślił, że: „Pieniądze dla województwa podlaskiego będą pochodziły z dwóch różnych źródeł finansowania: jedno z nich to Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (ok. 960 mln euro), drugi to Europejski Fundusz Społeczny, z którego finansowana będzie pozostała kwota. Co ważne, udało nam się również wynegocjować, że program dla Polski Wschodniej będzie kontynuowany. A z poprzedniej Umowy Partnerstwa wynikało, że tak się nie stanie. Z tego źródła pieniądze również popłyną dla Podlaskiego, tak jak do województw wschodniej części Polski i części mazowieckiego”.

Przedstawicielka Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej Elżbieta Gajewska wskazała na występujące w województwie wąskie gardła innowacyjności oraz zagrożenie peryferyjnością wynikającą ze słabych lokat w wielu dziedzinach życia województwa podlaskiego na tle innych województw. Przedstawicielka Komisji podkreśliła, że "Celem programu jest konsolidacja potencjału rozwojowego regionu i poprawa warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarczej."

Przedstawicielka Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej Aneta Sobotka  podkreśliła natomiast, jak ważne w programie będą działania dotyczące m.in. zwiększenia zatrudnienia w regionie i rozwoju aktywności zawodowej, zwłaszcza osób młodych. Pojawi się np. możliwość odbywania zagranicznych praktyk zawodowych dla osób w wieku 18-29 lat. Promowane będą także działania poprawiające sytuację kobiet na rynku pracy (ich aktywizację zawodową, powrót do pracy po urodzeniu dziecka, rozwój zawodowy) czy propagujące edukację dorosłych.

Szczegóły programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego zostały przedstawione przez osoby odpowiedzialnych za projektowanie i wdrażanie programu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego: Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Joannę Sarosiek, Dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości Emilię Malinowską i Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Karolinę Perkowską.

Staroście Lechowi Markowi Szabłowskiemu i Wicestaroście Marii Dziekońskiej towarzyszyli Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży Elżbieta Teresa Olejniczak, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Łomży Wojciech Borzuchowski oraz Naczelnik Wydziału Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Promocji Edyta Zawojska, którzy wysłuchali założeń programowych, znajomość których pozwoli na przygotowanie i realizację odpowiednich projektów, dostosowanych do potrzeb naszych mieszkańców.

Spotkanie Świąteczne w Powiecie Łomżyńskim

gru 20, 2023
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Nowy Komendant Miejski Policji w Łomży

lut 15, 2024
Czytaj więcej

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska Gościem Dnia w Radio Nadzieja

sty 30, 2024
Czytaj więcej