Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w Kościele Parafialnym pw. św. Jakuba Apostoła w Drozdowie pod przewodnictwem Proboszcza ks. kan. Aleksandra Suchockiego w intencji Romana Dmowskiego. Podczas Mszy Świętej odbył się wykład historyka Michała Puchalskiego na temat życia Romana Dmowskiego. W swoim wystąpieniu wspominał: „potrafił nawiązywać kontakty z ludźmi w każdym wieku, nie lubił mówić o sobie, nie uskarżał się na niedogodności związane ze swoją walką o niepodległość Polski, traktował swoje wyrzeczenia jako część swojej służby dla narodu”.
Następnie poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości zgromadzili się od strony wschodniego tarasu Dolnego Dworu w Drozdowie, gdzie w ścianie wbudowana jest tablica upamiętniająca pobyt i śmierć Romana Dmowskiego w Drozdowie.
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski w swoim wystąpieniu mówił: „to wyjątkowe miejsce, wyjątkowa data, wyjątkowy dzień 2 stycznia 2023 r. 84 rocznica śmierci wielkiego Polaka Romana Dmowskiego. My jesteśmy w szczególności zobowiązani do tego żeby pamiętać, żeby to pamięć czcić. Z tej racji, że Roman Dmowski był związany z Drozdowem i Ziemią Łomżyńską. Tutaj odszedł, tutaj wielokrotnie przebywał. Bardzo zaprzyjaźniony z rodziną Lutosławskich i z resztą z rodziny bardzo zasłużoną dla Polski. To jest bardzo budujące, że coraz liczniejsza grupa Łomżyniaków i nie tylko, przyjeżdżają przedstawiciele z różnych organizacji, z różnych miast Polski po to aby uczcić pamięć Romana Dmowskiego”.
Kwiaty przed tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego złożyli: w imieniu mieszkańców Powiatu Łomżyńskiego Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski i Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Senator RP Marek Adam Komorowski, Wicewojewoda Podlaski Bogusława Szczerbińska, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku dr hab. Krzysztof Sychowicz, delegacja Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, delegacja Obozu Narodowo – Radykalnego, delegacja Młodzieży Wszechpolskiej Oddział Białystok, delegacja Ruchu Narodowego.
Organizatorami wydarzenia byli: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomża i Powiat Łomżyński.
Współorganizatorami byli: Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie, Civitas Christiana, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Łomżyńskiej, Grupa Medialna Narew.
Roman Dmowski ostanie miesiące swojego życia spędził w Drozdowie - w dzisiejszej siedzibie Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich.18 czerwca 1938 roku Maria Niklewiczowa z Lutosławskich przywiozła schorowanego Dmowskiego do Drozdowa, gdzie otoczyła go troskliwą opieką. Najczęstszym gościem był ks. prałat Piotr Krysiak z Łomży. Bywał tu także Biskup Diecezjalny Łomżyński Stanisław Kostka Łukomski, z którym znajomość zawarł Dmowski jeszcze w XIX wieku w Wielkopolsce. Za zgodą Ordynariusza Łomżyńskiego w saloniku drozdowskim ks. Krysiak odprawiał Msze Św. Stan zdrowia Dmowskiego gwałtownie załamał się po wieczerzy wigilijnej 1938 roku. Zmarł w nocy 2 stycznia 1939 roku.