Przewodniczący Rady Muzeum - Senator Marek Adam Komorowski zwołał pierwsze w tym roku posiedzenie w symbolicznej dacie - kolejnej rocznicy zgonu Romana Dmowskiego, którą rokrocznie obchodzimy w Drozdowie.
Przedmiotem obrad Rady Muzeum były kwestie sprawozdawcze i planistyczne tej ważnej jednostki kultury Powiatu Łomżyńskiego. Wybrano również Zastępcę Przewodniczącego Rady Muzeum, którym na wniosek Przewodniczącego - Senatora Marka Adama Komorowskiego, został dr Krzysztof Kawęcki reprezentujący Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Wybrany jednogłośnie Zastępca Przewodniczącego powiedział: "To zobowiązanie nie tylko dla mnie osobiście, ale także dla Instytutu, żeby aktywnie uczestniczyć w działaniach Muzeum i je wspierać. Osoba prof. Jana Żaryna jest gwarancją zaangażowania, bo nasza praca w IDMN to nie tylko zawód, ale także misja".
Ożywiona dyskusja dotyczyła rozwoju Muzeum, wdrażanych rozwiązań i projektów. Wiele pytań dotyczyło planów Powiatu Łomżyńskiego w kwestii zmian organizacyjnych i inwestycyjnych przewidzianych na najbliższy czas. Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska przedstawiła projekty związane z Drozdowem, na które Powiat Łomżyński zamierza pozyskać dofinansowanie oraz kwestie formalno-prawne przekształcenia jednostki. Powiat zabiega o kolejne fundusze na rozwój Muzeum i będzie realizował w 2023 roku inwestycje infrastrukturalne w samym Drozdowie, jak też na drogach prowadzących do niego tj. przebudowę drogi powiatowej przebiegającej przez Drozdowo na odcinku od Muzeum do Szkoły Podstawowej wraz z budową bezpiecznych przejść, przebudowę oraz rozbudowę kolejnych 2,3 km drogi powiatowej na odcinku Piątnica Włościańska - Kalinowo. Podjęto również działania w przedmiocie pozyskania środków na budowę ścieżki rowerowej od Mostu Henryka Dobrzańskiego - Hubala do Drozdowa, czy na kolejne etapy restauracji zabytków będących własnością Powiatu Łomżyńskiego, jak i tych położonych na cmentarzu parafialnym w Drozdowie. "Mocno pracujemy na rzecz Drozdowa z jego wszystkimi walorami, których część stanowi z pewnością dorobek historii i kultury narodowej." - podsumowała Wicestarosta Maria Dziekońska.
Dyrektor Muzeum Ewa Sznejder zapoznała Radę ze sprawozdaniem z działalności jednostki w 2022 roku obejmującym zrealizowane projekty - zarówno kulturalne, jak i inwestycyjne, m.in. zakończonym 4 mln projektem finansowanym z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, na który środki pozyskał Powiat Łomżyński z budżetu państwa, w wyniku czego wybudowano nowy pawilon, do którego zostaną przeniesione wystawy przyrodnicze. Muzeum w minionym roku urzeczywistniło również kilka innych projektów - z Funduszu Patriotycznego Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego, Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Ochrona zabytków 2022.
Na koniec omówione zostały plany finansowe na rok 2023. Środki na prowadzenie działalności Muzeum zapewnia w całości Powiat Łomżyński - organizator tej jednostki kultury. Będzie on równie ciekawy i bogaty w wydarzenia. Muzeum włączy się m.in. w organizację nadania Szkole Podstawowej w Drozdowie imienia Rodziny Lutosławskich oraz realizację zaplanowanego przez IDMN filmu dla TVP Historia o księdzu Kazimierzu Lutosławskim.
Specjalnym gościem na posiedzeniu Rady Muzeum była Wicewojewoda Podlaska Bogusława Szczerbińska, która wyraziła uznanie na ręce Wicestarosty Marii Dziekońskiej za operatywność i skuteczność podejmowanych działań oraz pogratulowała Dyrektor Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie Ewie Sznejder ilości przedsięwzięć zrealizowanych w minionym roku. Pani Wicewojewoda podkreśliła, iż grono Rady Muzeum składa się z osób, z których każda na swój sposób wspiera działania Muzeum.
Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś podkreślił, iż mimo tego, że wysiłki samorządu Województwa w tym regionie są skupione głównie na Muzeum - Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, to będzie wspierał drozdowskie Muzeum, gdyż jest to bardzo ważne miejsce na mapie województwa.
Rada Muzeum obradowała w składzie: Senator RP Marek Adam Komorowski – Przewodniczący Radu Muzeum, Przedstawiciel Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego dr Krzysztof Kawęcki – Wiceprzewodniczący Rady Muzeum, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś – Członek Rady Muzeum, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska – Członek Rady Muzeum, Naczelnik Oddziałowego Biura badan Historycznych IPN w Białymstoku dr hab. Krzysztof Sychowicz – Członek Rady Muzeum, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego dr Marcin Konrad Schirmer – członek Radu Muzeum, Członek Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów Sławomir Zgrzywa – Członek Rady Muzeum, Dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi Mariusz Sachmaciński – Członek Rady Muzeum, Przedstawiciel Gminy Piątnica - Prezes Fundacji Sztuk i Dialogu Katarzyna Modzelewska – Członek Rady Muzeum.